Çay üreticilerinin Banka kuyruğu!

cay-uretici.jpg

Çay üreticileri, bir süre öncesine kadar Çay-Kur’a sattıkları ürünlerin bedelini Denizbank şubelerinden alıyordu. Sonradan çay paralarını Denizbank yerine Vakıfbank vermeye başladı. Çay üreticilerinin bankası değişince, Vakıfbank şubeleri önünde çile kuyruğu başladı. Of temsilcimiz Şemsettin Öztürk, dün tekrar Vakıfbank şubelerinin önündeki kalabalığı ve izdihamı görüntüledi. Öztürk, banka önünde kuyrukta bekleyen çay üreticileri ile görüştü. Üreticiler şöyle dedi;

‘Daha önce pandemi nedeniyle Denizbank şubesi önünde belirli saatlerde yığılma oluyordu. Ancak Denizbank şube yönetici ve çalışanları, üreticileri bekletmiyordu, işlemleri kısa sürede yapıyordu. Çay parasını aldığımız banka değişti, çile arttı. Yaz sıcağında saatlerce ayakta bekliyoruz. Keşke çay paramızı Denizbank’tan alsaydık. Denizbank çalışanları, çay üreticilerine ve ticari müşterilerine ilgi gösteriyorlardı’.

Her mahalleyle en az bir park!

her-mahalle.jpg

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, hedeflerinin Ortahisar’ın her mahallesine bir park yapmak olduğunu söyledi. Genç, ‘Vatandaşlarımızın dinlenme, gezme ve eğlenme ihtiyacını geliştirmek için bir çok proje geliştiriyoruz. Bugün kadar ‘her mahalleye en az bir park’ hedefi çerçevesinde irili ufaklı projeler gerçekleştirdik. Özellikle Çukurçayır, Pelitli ve Kalkınma gibi mahallelerimizde projelerimiz oldu. Bunlara yenilerini ekleyeceğiz’ dedi. Genç, ilçe genelinde yeşil alanları arttıracaklarını söyledi.

Trabzon kent merkezinde eskiden evler genelde bahçeli ve hemen her mahallede oyun alanları ve boş arsalar vardı. Daha sonraki yıllarda plansız yapılaşma neticesinde ilçede bahçeli ev kalmadığı gibi mahallelerde oyun alanları da yok oldu.

Başkan Ahmet Metin Genç, söylemlerini hayata geçiren ve ilçe genelinde sevilen bir başkan. Hedeflediği projeleri inşallah hayata geçirir.

 

Yeni Tıp Fakültesi hangi üniversiteye bağlı!

yeni-tip.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı, resmi gazetede yayınlandı ve Trabzon’da İstanbul’daki Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı ikinci bir Tıp Fakültesi kağıt üzerinde kuruldu.

Trabzon’da 2. Tıp Fakültesi’nin kurulması olumlu karşılandı. Ancak, yeni kurulan Tıp Fakültesi’nin Trabzon Üniversitesi’ne değil de İstanbul’da rektörlüğünü AKP eski milletvekili Prof.Dr. Cevdet Erdöl’ün yaptığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlanması eleştirilere neden oldu.

Yeni kurulan Tıp Fakültesinin,  dekanı, öğretim kadrosu, personelinin belirlenmesini ve fakültede öğrenim görecek doktor adaylarının hangi hastanelerde pratik yapacaklarını İstanbul’da ki Sağlık Bilimleri Üniversitesi belirleyecek.

KTÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, Trabzon’da ikinci bir Tıp Fakültesi’nin açılmasından önce mevcut Tıp Fakültesinin desteklenmesi gerektiğini söylüyorlar.

 

Otobüs şoförü alınırken kriterlere uyuluyor mu?

otobus.jpg

Trabzon genelinde son günlerde konuşulan konulardan biri, Büyükşehir Belediyesinin otobüs şoförü alım işi. Çokları, Büyükşehir Belediyesinin otobüs şoförü alırken kriterlere uygun adayları tercih etmediğini, alınan otobüs şoförlerinin torpilli adaylar olduğunu söylüyorlar.

Büyükşehir Belediyesinin otobüs kullanma tecrübesi olmayan, deneyimsiz şoförleri işe aldığını sanmıyoruz. Çünkü yarın olası bir kazada veya olumsuzlukta kabak Büyükşehir Belediyesinin başına patlar. O nedenle Büyükşehir otobüs şoförü alımlarında ince eleyip sık dokuyordur.

 

Emeklilere yapılan  "TÜFE" oyunu
Emekli maaşlarının Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları TÜFE' ye göre ayarlanıyor...
TÜFE'nin belirlenmesi için hazırlanan enflasyon sepetine bakıldığında, 400'den fazla ürün içinde emeklileri ilgilendirmeyen, emeklilerce satın alınmayan onlarca ürün yer alıyor..
Böylece, bu hesap aldatmacası sayesinde düşük zamlar yapılıyor Emeklilere...
(TÜFE = Tüketici Fiat endeksi)..
Ne diyelim, emekli hakkı yiyen sap saman yesin...                     (Ali Cumhur)

***************

Kendimi denetledim, buna yeni literatürde otokritik(özeleştiri) deniyor. 63 yıllık yaşamımda düşünce maceramı gözümün önünden bir film şeridi gibi geçirdim. Eksiğiyle, hatasıyla, doğrusu, eğrisiyle şunu gördüm; "inandığım fikirlerin mutlak doğruluğuna inanç" en büyük yanlışımdı.

Lise ve üniversite yıllarımda bir kitap okuyor veya bir konferans dinliyor ve benim fikrimde olan o yazar veya konuşmacının fikirlerini bir hakikat gibi beynime nakşediyordum. Bu Necip Fazıl veya Kadir Mısıroğlu ya da sağ siyasi kampın herhangi bir ideologu olsun fark etmiyordu. Çünkü ben bir ülkücü idim. Söylenenleri veya yazılanları günlük hayatın akışı içinde değil kafamın içinde oluşturulan ya da kendi kendime oluşturduğum ideolojik dünyanın kuralları ile değerlendiriyordum. Sol fikir baştan kara kötü idi. Fikir hamurkarlarım böyle emrediyordu çünkü.

Yaşadıkça bilgi birikimim, gözlemlerim ve gerçek yaşama dair izlenimlerim arttı. Yavaş yavaş "acaba"lar başladı. Sonra karşıt fikirlerden düşünür, yazar, şair veya sanatçıları incelemeye başladım. Gördüm ki onların tespitleri içinde memleket hayrına, insan için çok güzel tespitler, yarına dair farklı umutlar var.

Şöyle bir okuma tarzı geliştirdim. Hiçbir yazar, düşünür, ideolog mutlak hakikati temsil edemez, hepsini okumalıyım. Onlar karanlık bir oda içinde elleri ile fil tarifi yapan körlerdir. Kulağını tutan ayrı, bacağını tutan ayrı, hortumunu tutan ayrı fil tanımı yapar. Bana düşen bütün tanımları mukayeseli olarak değerlendirmek ve kendi fil tanımımı oluşturmaktı. Okudukça, okuduklarımın bana yetmediğini, okunacak çok şey olduğunu gördüm. Arkasından şunu anladım; fili onların tanımından yola çıkarak değil görerek, hem de her açıdan görerek ve aydınlık bir ortamda kendim tanımlamalıydım. Bunu yapmama rağmen fili yine de tüm hakikati ile öğrenemezdim. Anatomisini dış yüzünü ancak gerçeğe, hakikate en yakın biçimde tespit edebilirdim, o da belki.

Kısaca dostlar geldiğim bu noktada şunu kavradım; "Hanım sen de haklısın" diyen Hoca Nasreddin çok haklıymış.

Sonsöz; "Hakikat diye sarıldığın şey mutlak değildir, şüphe et, çünkü şüphe hakikate giden yoldur".

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar