Çayı elmas gibi işleyeceğiz

Çayı elmas gibi işleyeceğiz

Rize Valisi Kasım Esen bölgede elit turizm ve elit kalkınmayı savunduklarını belirterek, “Bölge olarak arazimiz az, fındık ve çay gibi iki ürünümüz var. Bu ürünlerimizi elmas gibi işlemek zorundayız, yoksa kaybederiz” dedi

RİZE-TRABZON ORTAK KALKINMA 

Çay bahçelerinin yenilenmesi konusunda Trabzon ÇAYSİAD’ın kendilerine çok fazla desteği olduğunu belirten Rize Valisi Kasım Esen, “Türkiye’de ve Dünya’da her konuda büyük bir sanayileşme var. Günümüzde de sanayide rekabetin yerini işbirliği almıştır. Bu konuda devletin yeni bir politikası var, bu politika ortak girdilerin birlikte örgütlenmesi, personelin ortak eğitimi ve dış satımda da birlikte hareket edilmesi gibi konuları içeriyor” dedi. Karadeniz bölgesinin özellikle çay ve fındık konusunda uygulanacak olan politikaya çok uygun olduğunu kaydeden Vali Esen, “Bölgede ürün tekliliği var. Bütün sanayileri bu tekli ürüne dayalı olarak uyumlaştırma planlanıyor. Bu konuda Rize olarak Trabzon ile kalkınma bazında işbirliği yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

KIT ARAZİ VE İKİ SAYILI ÜRÜN

Sektörel olarak yeniden yapılanmak gerektiğine dikkat çeken Vali Esen, “Artık sektörel olarak bilimsel kriterleri uygulamak gerekiyor, bu da çok zor bir şey. Bu işi Karadeniz’de başlatmak daha da zor ama bugün bunu yapmazsak 30 yıl sonra daha da zor hale gelir. Bu nedenle bölgenin çan damarı ürünleri olan Çay ve fındık konusunda planlamaları şimdiden yapmak gerekiyor. Elması işlemek çok zordur ama bunu başardığın zaman elmas işletmecisi olursun. Biz elmas işletmecisi olmayı planlıyoruz. Bölgemizde elit turizmi ve elit kalkınmayı savunuyoruz. Arazimiz az ve çay ve fındık gibi iki sayılı ve seçili ürünümüz var. Bu nedenle bu ürünleri elmas gibi işlemek lazım, bunu yapamazsak kaybeden biz oluruz” ifadesini kullandı.

 

ÇAYSİAD VE KTÜ İLE İŞBİRLİĞİ

Rize’de üretilen çayın yarı organik olduğunu belirten Vali Esen, Dünya piyasalarındaki Pazar payını arttırmak için çalıştıklarını söyledi. Sirilanka’nın Dünya çay piyasasında en fazla paya sahip 3’üncü ülke olduğunu hatırlatan Esen, “Sirilanka’da çay 12 ay üretilmektedir. Bizde Mayıs ve Ekim ayları arasında üretilmektedir. Biz sınırlı zamanda ürettiğimiz çayımızı daha kaliteli hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için de organik çay bahçelerinin sayısını arttırmamız ve çayı sertifikalandırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Rize’de çaya bir sistem getirmeye çalıştıklarını dile getiren Vali Esen, “Bu konuda ÇAYSİAD ve KTÜ ile işbirliği yapıyoruz. Çay konseyi kurulduğu zaman çay politikalarını bu konsey yönlendirecektir. Özel sektör üreticiden yaş çay alıyor ve karşılığında üreticiye kuru çay veriyor. Üretici pazarlamacı mıdır ki ona kuru çay veriyorsunuz. Markalaşmamış, içerisinde ne olduğu belli olmayan çayı üreticiye veremezsiniz” dedi.

 

ÇAYI YANLIŞ TANITIYORUZ

Çayı analiz edecek Uluslararası standartta bağımsız bir laboratuarın olmadığını da dile getiren Vali Esen, “Sadece Çay-Kur’un laboratuarı var, o da üreticidir. Çay-Kur kuru çay üretir ve kendi çayını kendi analiz eder. Dünya’da ise bu işi bağımsız laboratuarlar yapar. Biz Çay-Kur ve borsayla anlaştık ve bu tür uluslararası bir laboratuar kurulması için çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu. Vali Esen, Çay kanunun yeniden düzenlemesi gerektiğine de dikkat çekti. Hemşin’de Çay-Kur tarafından organik çay fabrikası kurulduğunu belirten Vali Esen şunları söyledi: “Hemşin bölgesinde belli sayıda çiftçi ile sözleşme imzalandı. 500 dönüm civarında bir bölgede 2008-2011 arası organik çaya geçiş projesi yapıldı. Bizim çayımız yarı organiktir ama sertifikalı olmadığı için bunu yarı organik olarak bile satamıyoruz. Çayımızı Sirilanka çayıyla eşdeğer şekilde satıyoruz. Üstelik Sirilanka çayı yarı organik de değildir, onlar çaylarını gübreleyip, ilaçlıyorlar. Biz kendi çayımızı bile yanlış tanıtıyoruz. Biz çayımızı yarı organik çay olarak satmalıyız. Ama bunu önce sertifikalandırmalıyız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.