Çaykur ilk kez icralık

Çaykur ilk kez icralık

Tek Gıda İş Sendikası tarihinde ilk kez Çaykur’a icra takibi başlattı.Tek gıda iş sendikası genel merkez genel teşkilatlandırma sekreteri Recep âli Çelik, Çaykur genel müdürü Ekrem Yüce işçilerin emeğine saygı duymadığını belirterek şunları söyledi;

İşçilerimizin İkramiye hakları gasp ediliyor

 Çelik; genel müdür Ekrem yüce Çaykur ve çalışanlarını aynı zamanda bölge halkının menfaatlerini hiçbir zaman ön planda tutmamıştır. Biz tek gıda iş sendikası olarak bugüne kadar çay kurumunun geleceği için hep çaykur dedik. Artık bundan sonra işçilerimizin ve bölge halkımızın menfaatlerini ön planda tutacağız.

Genel müdür Yüce işçileirmizn emeğine saygı duymamaktadır. İşçi arkadaşlarımızın 26 Eylül’de ödenmesi gereken ikramiyeleri var. Çay İşletmeleri Genel müdürlüğü yetkilileri ikramiyelerin ödenmeleri için her hangi bir talimat vermemişler, şimdi diğer kurumlar ikramiyelerini alalı tam yirmi gün oldu. İşçi arkadaşlarımızın ödenmeyen alacakları için hukuki işlemler başlatacağız Çaykur bu paraları ödemezse tekrar Çaykur’la icralık olacağız.

 

Bundan sonra işçilerimizin sağlığı

 

Recep Ali Çelik; Fabrikalarda üretilen çayların ve işçilerin çalışma koşullarının çok sağlıklı olmadığını birçok kez bu dutumu Çaykur yetkililerine ilettik ancak bugüne kadar hiçbir sonuç alamadık. İşçi sağlığı iş güvenliği yönünden beş fabrikayı pilot bölge seçmiştik. Şikâyetlerimiz sonrası bakanlıktan müfettişler gelerek bu fabrikaları denetleyerek bir takım eksiklikler tespit ettiler.

Bu fabrikalarda halen tespit edilen eksikliklerden hiçbir tanesi yerine getirilmemiştir. Bütün fabrikaların hijyenik ortamı sağlanması için İşçi sağlığı İş güvenliği yönünden çaykuru yeniden çalışma bakanlığına şikayette bulunacağız.

 

Dün işçiye söz verenler bugün ihanet içerisindeler

 

Çelik;11 ay önce bölgemize Karadeniz bölgesine gelerek çaykurda örgütlü bulunan tek gıda iş sendikası ve onun üyelerine yönelik saldırılar başlatarak, baskı ve tehditlerle üyelerimizi istifaya zorlayarak hak İş’e bağlı Öz gıda iş sendikasına geçmelerini, isteyen emek düşmanları dün işçilere verdikleri sözleri 11 ay sonra unuttular.

Başlatılan mücadele Eylül ayında bitmiştir. Tek Gıda İş Sendikası olarak yetki için bakanlığa müracaat ettik. Öz Gıda İş Sendik ası’da bakanlığa müracaat etmiş. Tek Gıda İş Sendikasının üye sayısı 9695 dir. 4231 üye de o Öz Gıda İş Sendikasına aittir. Aradaki fark ikiye katlıyoruz. Yılbaşına kadar büyük ihtimalle bakanlık bize yetkiyi verecektir.

Öz Gıda İş Sendikası Genel merkez yöneticisi  Mehmet Şahin,11 ay önce işçi kardeşlerimize  seslenerek; “biz adam gibi söz veriyoruz. Biz Tek Gıda İş Sendikası çoğunluğu alırsa yetkiye itiraz etmeyeceğiz, mahkemeye vermeyeceğiz” dedi. Şimdi 9 bin altı yüz tek gıda üyesi. 4 bin iki yüz işçi kardeşimiz ise baskı ve tehditler sonrası bu emek düşmanı sendikanın üyesi, Şahin verdiği sözü tutmayarak işçilere açıkça ihanet etmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.