‘ÇAYKUR özelleşecek’

‘ÇAYKUR özelleşecek’

Çay sektörünün sigortası ÇAYKUR’un 15 yıldır özelleştirme kapsamında olduğunu anımsatan AKP’li Bayramoğlu, “özelleştirme er geç olacak” dedi.

Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı ve AKP Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu, en önemli hedeflerinin 2010 yılına kadar çay borsasını devreye sokabilecek bir yapı oluşturabilmek olduğunu söyledi. ÇAYKUR’un 15 yıldır özelleştirme kapsamında olduğunu anımsatan Bayramoğlu, “Prosedür gereği özelleştirme kapsamında olmasına rağmen böyle bir çalışma içinde değiliz. Ama şunu herkes net bir şekilde bilmelidir ki, eğer AB'ye gireceksek, ÇAYKUR er veya geç bütün tarımsal politikalar çerçevesinde özelleşecek” dedi.

Çayın bölgede 200 binin üzerinde üreticinin geçinmesine katkı sağladığını belirten Bayramoğlu, ''Ancak sektörde bugün gelinen durumda tarladan markete kadar bir düzenleme ihtiyacı var. Kuru çay, ülkemizde 2 milyar dolarlık bir sektör. Bu Türkiye bütçesinin binde 4'ünü oluşturuyor. Yani hiç azımsanmayacak kadar önemli. Dolayısıyla bu kadar önemli bir sektörde tek merkezli bir mekanizma oluşmadığı zaman sorun olur'' dedi.

Çay konusunda iki önemli çalışmaları olduğunu, bunlardan ilki olan Çay İhtisas Gümrüğü’nün Rize'ye getirilmesinin sağlandığını, diğerinin de Ulusal Çay Konseyinin kurulması olduğunu vurgulayan Bayramoğlu, ''Konsey sektörün içinde bulunan resmi özel her kesimi temsil ediyor. Yani tek bir çatı altında topluyor. Böylece yapılmak istenen çalışmalarda ses, tek bir ağızdan çıkıyor'' diye konuştu.

Ulusal Çay Konseyi’nin ciddi bir işlev göreceğini vurgulayan Bayramoğlu, şunları söyledi:

''Üzerinde durduğumuz ana konular denetleme ve düzenleme yapmak. Profesyonel kadronun oluşması, bütçelemenin oluşturulması lazım. Şimdi gündemimizde emtia borsasının oluşturulması var. En önemli hedefimiz 2010 yılına kadar borsayı devreye sokabilecek bir yapı oluşturabilmek. Böylece sektörde arz talep dengesini oluşturacak çalışmalar daha kolay yapılabilir.''

Bayramoğlu, kaliteli çay üretebilmek için 2-2.5 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç olduğunu belirtti ve proje ile çayın 50 yılını kurtarmayı amaçladıklarını açıkladı.  

KAÇAK ÇAY SORUNU

Ali Bayramoğlu, Türkiye'ye yabancı ülkelerden gelenlerin 15 kilograma kadar çay getirebildiğini belirterek, ''Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki insanlarımızın farklı bir damak lezzeti var. Bu nedenle yurda legal yıllardan 15 bin ton civarında çay giriyor. Bunun azaltılması için girişimlerde bulunduk ama bu mümkün olmadı. Temel hedeflerden birisi o bölgenin damak tadına yakın ÇAYKUR ve özel sektörün çay üretmesi'' dedi.

Bir de yurda resmi olarak kaçak çay girdiğini, bunun genellikle İran'dan geldiğini ifade eden Bayramoğlu, ''Bu konuda son yıllarda ciddi çalışmalar yapıldı ve çok yakın takibe alındı. Bu nedenle son dönemde ciddi miktarda kaçak çayın girdiğini düşünmüyorum. Önceki yıllarda belki şu andakinden biraz daha fazla idi. Ama şu anda belki 3-5 bin ton civarında olabilir. Söylendiği gibi 40-50 bin ton civarında olduğunu sanmıyorum'' diye konuştu.      ÇAYKUR'UN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Ali Bayramoğlu, ÇAYKUR'un 15 yıldır özelleştirme idaresine bağlı bir kuruluş olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

''ÇAYKUR'un bölgesel bir misyon ve sorumluluğu olmasa idi, şimdiye kadar çoktan özelleşecekti. Ama konuya bölgesel, toplumsal yaklaşıldığı için şu an resmi prosedür gereği özelleştirme kapsamında olmasına rağmen böyle bir çalışma içinde değiliz. Ama şunu herkes net bir şekilde bilmelidir ki, eğer AB'ye gireceksek, ÇAYKUR er veya geç bütün tarımsal politikalar çerçevesinde özelleşecek. Ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde genel tarımsal yapılanmayı yaptığımız zaman 'ÇAYKUR özelleşecek mi özelleşecek mi, özel sektör güçlü mü güzsüz mü' gibi tartışmaların yapılacağını düşünmüyorum.''

Toplumun beklentilerinin olmasını doğal karşıladığını, geçimini hala çaydan sağlayan birçok insan olduğunu dile getiren Bayramoğlu, ''Üretici istiyor ki 'çayımı satıp paramı hemen alayım'. Ama kalite standardını yükseltemediğimiz sürece dünya ile rekabet edemeyiz. Ardından insanlar çay yerine kahve veya başka ürünler içmeye başlar. Bu nedenle kaliteli ürün üretmemek kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.