Çaykur üzerinde tanıdık oyunlar!

Çaykur üzerinde tanıdık oyunlar!

 Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, Çay-Kur üzerinde tanıdık oyunlar oynandığını ileri sürdü.

   Bugünlerde ülke gündeminin sağlık ve ekonomi olduğuna dikkat çeken İYİ Partili Çakıroğlu, hal böyle olunca hayati birçok olayın gündem olmaktan uzaklaştığını kaydetti. Üretim ekonomisi ve üretimin millileşmesi konularına dikkat çeken Davut Çakıroğlu, “Yani gür sesle söylediğimiz ancak kısık ses etkisi bile oluşturamadığımız iki konu. Şimdi ekonomi dip yapınca ve korona salgını  ortaya çıkınca öngörüsü güçlü birkaç yaygın medya müdavimi ve siyaset aktörü bizim çizgimize geldi. Geldiler gelmesine de icraat yine aynı tas aynı hamam.
Asırlık tarihi geçmişi olan çay işletmelerini bu noktada ele almak istiyorum. Malum dört gözle fiyat beklenen bir tarım ve sanayi ürünü çay. Tam da milli sanayi ve üretim ekonomisinin can damarı bir kuruluş. Tütün fabrikaları, Şeker fabrikaları, Kâğıt fabrikaları, Çimento, Demir çelik... Say say bitmez. Dalavere ile elden çıktı, çıkartıldı. Milletin bu milli ve milleti değerlere sahip çıkmamasına, tepkisiz kalmasına, bizi de bu anlamda güçsüz bırakmasına olan öfkemi saklı tutuyorum. Bari gelin Çaykur'a sahip çıkın çıkalım sessiz kalmayın”
dedi.
17 BİN TON ÇAYI VERDİ 

Davut Çakıroğlu sözlerinin devamında, “Bugün milletten aldığı çayı işleyip hazır halde özel sektöre, uzun vadeli şekilde ve maliyetinin altında fiyatlandırmayla satan bir devlet kurumu var ortada. Bu sayede de piyasada yaş çay fiyatının artmasını engelleyen, önleyen, düzenleyen rol oynuyor. Tabi ki Çaykur'un bu tavrı özel sektörün yaş çay satın almak için bir gayret göstermesini engelliyor, nasılsa çok uygun şartlarda ve hazır halde Çaykur'dan alıyorum gibi hazırcı bir anlayışın oluşmasına sebebiyet verir. Ve bu alışagelmiş bir durum değil. Keşke bu noktada denetim var deyip rahatlayabilsek. Ancak kamuoyunun da malumu bugün sadece siyaset var. 17 bin ton paketlenmeye hazır kuru çayı rekabet ettiği özel çay fabrikalarına Çaykur neden verir? Bu şekilde hem kendini hem de çaya olan talebi yok ederek üreticiyi neden zarara uğratır? Çok cazip şartlarda çay verdiği fabrikalarla bir yandaşlığı mı candaşlığı mı var? İktidarın tarım ürünlerinde aracıları kaldıracağız, aracılara savaş açtık söylemlerine rağmen Çaykur çok ciddi bir kâr marjı vererek toptancılar-aracılar üzerinden neden ürününü satar, pazarlar? Sektörün kompetanı hafızası olan bir kurum ürettiği ve neredeyse tekeli olduğu bir ürünü pazarlamaktan aciz mi? Dememiz o ki Çaykur zarar ediyor onun için özelleştiriyoruz, gibi bir yalana gerçeklik payı oluşturmak için mi? Çayın tadını kaçırıyorsunuz. Çaykur'u satmayı planladığınız çay fabrikaları mı var ve onları besleyip, büyütüyorsunuz. Söylem değil eylem, zikir değil fikir yani zihniyet önce millileşmelidir” ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.