Cemaat yok Cami çok!

Trabzon; 2023 cami ile Türkiye’de en fazla camiye sahip 8. vilayetmiş... Trabzon’da bir de onlarca kuran kursu ve mescit var. Trabzon’daki cami, kuran kursu ve mescit sayısı 2 bin 500’e yakın.
Trabzon’un nüfusu 750 bin. Yarısı kadın. Kadınlar camiye gitmiyor. Geriye kaldı 375 bin… Bu sayının da yarısından fazlası 15 yaş altı. Onlar da camiye gitmiyor. Yaşlıları sakatları vs. saymazsak geriye 150 bin kalır…
150 bini 2 bin 500’e bölersen 60 eder. Bu durumda 60 kişiye bir cami düşer!
60 kişiye bir cami düşmesine rağmen, camilerin toplamında vakit namazlarına gidenlerin oranı bu 60 kişinin yüzde 20’sini geçmez. Bu hesaplama ile camilerin toplamının ortalama cemaat sayısı 15 ila 20 arasında değişir... Ki bazı köy ve mahallelerdeki camilerde ancak üç-beş kişi var.
Trabzon Moloz mevkiinde deniz dolgu alanında 5-6 bin kişilik bir protokol camisi yapılacak. O bölgede irili ufaklı 10’a yakın cami var. Ve bu camilerin bir ikisi hariç diğerleri sabah, akşam ve yatsı namazlarında boş! Ve ayrıca Trabzon Ortahisar’da İskenderpaşa, Bahçecik, Gülbahar Hatun, Pazarkapı, Çarşı camisi gibi büyük camiler de var!
Moloz daki o sahil dolgu alanı düzenlense orada ilçe, mahalle ve şehirlerarası otogarı yapılsa, geri kalan yerin bir bölümü ücretsiz otopark ve geri kalan yarısı da park-bahçe olsa daha güzel olmaz mı?
Sonuç olarak; Moloz’da 50 yıl önce deniz olan bu dolgu alanına, 5 bin kişilik protokol camisinin yapılması dinen ve vicdanen doğru mu, yanlış mı?
AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen Trabzon’un tanınmış bir ismi; ‘Bu sorunun cevabını ısrarla orada 5 bin kişilik protokol camisi yaptırmak isteyenler ve onlara destek verenler, versin!’ dedi.

Dr.Osman Yıldızlar’ın başına gelenler!

dr-osman-yildizlar.jpg

Başbakanlık’ta; Devlet ile vatandaş arasındaki iletişim kanallarının tümü (elektronik, mektup, faks, telefon ve şahsen) açık tutularak, vatandaşların kendileri ve kamuyla ilgili, talep, şikayet, ihbar, görüş ve önerileri ile bilgi edinme haklarına ilişkin idari makamlara yapacakları müracaatlara cevapların hızlı ve etkin bir şekilde verilmesi, iş ve işlemlerin merkezden kamu nezdinde takip ve denetimi hedefleyen bir birim kuruldu ve adına da BİMER denildi.
Sistem, doğru ve isabetli!
Ancak; bu güzel sistem maalesef zaman zaman işlevsiz hale getiriliyor. Şikayet edilenler bir yerde ihbar ediliyor ve zor durumda bırakılıyor.

***
Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimi Opr.Dr. Osman Yıldızlar bir süre önce Beşikdüzü’nde bir imar uygulaması hakkında Cumhurbaşkanlığı makamına bir dilekçe yazar. Makam da bu talebi BİMER’e bildirir.
Bundan sonrasını Osman Yıldızlar’dan dinleyelim;
‘Cumhurbaşkanı Makamına yazdığım yazıda, Beşikdüzü’nde M.V. isimli bir şahsın kısa süre içerisinde aldığı üç adet arsanın alımının şaibeli olduğunu, bu şahsın bu kadar parası olmadığını, para gücünün yetkili bir şahıs olduğunu, M.V.’nin aldığı arsaların yeşil alan ve değersiz olduğunu, ancak daha sonra Beşikdüzü Belediyesi’nin yaptığı 18. Madde uygulaması ile bu arsaların sahibinin ilçenin en değerli arsalarına ortak edildiğini, bu kişinin kazancının kısa süre içerisinde bire 30 arttığını belirttim ve konunun araştırılmasını istedim.’
Yıldızlar, bir süre sonra Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun kendisini aradığını belirterek şöyle devam etti;
‘Başkan, beni aradığında ilk sözü ‘bu tapu kayıtlarını nereden aldın’ oldu. Ardından, Cumhurbaşkanlığı Makamına ne yazmışsam hepsini bana aktardı. Ben de, ‘Benim yazdıklarımda yanlış yok. Seni de suçlamadım. Araştırılsın’ dedim. O da bana, ‘Ben sana iyilik yaptım. İyiliğin karşılığı bu mu’ şeklinde sözler söyledi’.
Yıldızlar, şöyle devam etti;
‘Bu tür şikayetler vs. gizlidir. Şikayet edenler korunur. Ama ne ilginçtir ki, beni direk hedef yaptılar. Cumhurbaşkanlığına tekrar bir dilekçe yazdım. Başkan ile olan konuşmamı, hangi telefon nosu ile beni aradığını, neler konuştuğumuz ve önceki iddialarımın arkasında olduğumu, Cumhurbaşkanlığı makamını küçük düşürdüklerini belirttim ve ‘Başkan Bıçakcıoğlu, yarın kendisini şikayet ettiğim için benim arsamı yeşil alan yapabilir, imarı değiştirebilir. Nitekim daha önce kavga ettiği bir kişinin arsasının kat adedini 8’den 3’e indirdi. Bana da aynısını yapabilir, diye Cumhurbaşkanlığı makamına yeni bir dilekçe yazdım. Cevabını bekliyorum’.
***
Osman Yıldızlar, öyle her babayiğidin yapamayacağı bir işi yaptı. Yıldızlar’ın şikayeti nasıl sonuçlanır bilemiyoruz. Bu arada arsa satın alan vatandaşın belki de yastık altında parası vardı ve Başkan Bıçakçıoğlu da belki de doğru iş yapmıştır. Bunu soruşturma yapılırsa ancak öğrenebiliriz.

***

ŞEMS DER Kİ…

Eğer hala kızıyorsan kendin ile olan kavgan bitmemiş demektir...
Eğer hala kırılıyorsan gönül evinin tuğlaları pekişmemiş demektir...
Eğer hala kınıyorsan af makamına ulaşmamışsın demektir
Eğer hala Allah için sevmiyor ve sevginde ayırım yapıyorsan, hala vesveseye uyuyor içinizdeki sevginin yoğunlaşmasına engel oluyorsun demektir...
Eğer hala ”Ben” demekten vazgeçmiyorsan dizginlerin hala nefsinin elinde ve sen bu esarete boyun eğiyorsun demektir...
Eğer hala musibetlere yana yana üzülüyorsan gerçeği bilmiyorsun demektir...
Eğer hala şikayet ediyorsan HAKİKATİ göremiyorsun demektir... (İlham Süheyl)

***

Mehmet Metiner'in MHP'yi, yani Bahçeli'yi övdüğü ve milli çıkışlardan bahşettiği günlere geldik. Niye mi taş yağmıyor başımıza? Bunlardan daha büyük taş mı olur? (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar