Cengiz Çolak ile Tabakhane turu!

Dün sabah saatlerinde Uzunsokak girişinde Mimarlar Odası eski başkanlarından Bekir Gerçek ve Büyükşehir Belediyesinin imardan sorumlu başkan yardımcısı Cengiz Çolak ile karşılaştık. Bekir Gerçek, Trabzon’un dünü ve bugününü bilen isimlerden biri. Mimarlar Odası Başkanlığı döneminde Tanjant yolunun kale surları üzerinden geçip geçmemesi konusunda epey tartışma olmuştu. Şehir kulübü önünde ikili ile ayaküstü sohbetten sonra Cengiz Çolak, ‘Abi Tabakhane vadisindeki çalışmaları takip için oraya gidiyorum’ dedi ve kolumuza girdi, bizi Tabakhane köprüsünün cami tarafında çıkış yerine getirdi.

tabakhane.jpgtabakhane1.jpg
Tabakhane vadisinde hummalı bir çalışma var. İş makineleri kayaları parçalıyor. Kamyonlar, hafriyatı bir yerden bir başka yere taşıyor. Düzenlenen alanda Cudibey ilköğretim okulu ve öğretmen evi yapılacak. Diğer yandan Tabakhane deresinin üzerine iki-üç metre eninde iki metre yüksekliğinde yeni bir dere akarı yapılıyor. Yeni yapılan akarın altında, yıllar önce yapılan eski dere akarı… Yeni dere yatağının her iki tarafında da yeniden lağım akarları yapılacak.
Cengiz Çolak’a, dere yatağını neden yükseltiyorsunuz, diye sordum.
Çolak, ‘Mevcut dere akarı yıllar önce yapılmıştı. Yer yer doldu. Ayrıca, kapalı dere akarı dar. Genişletilmesi gerekir. Biz de Boztepe’nin batısındaki vadiden aşağıya daha geniş bir akar planladık. Eski akarın kenarında atık su akarı var. Yeni yaptığımız imalatın iki yanına daha geniş atık su akarı da yapacağız. Bu işlem sahile kadar uzanacak. Sonra, Zağnos vadisinde olduğu gibi burada da peyzaj yapılacak. Vadi tam anlamıyla bir park, bahçe ve gezinti alanı olacak. Biliyorsunuz, kale surlarının güneyinde iki vadi arasında Ortahisar belediyemizin de bir akvaryum projesi var’ dedi.

Kırk Merdiven ve Tabakhane köprüsü 
Cengiz Çolak, Moloz kavşağından dere boyu gelecek olan yolun, Tabakhane köprüsünün doğu bağlantısının altından tünelle geçeceğini ve daha sonra iki kola ayrılacağını, bir kolun vadi boyu gideceğini, diğer yolunda 5-6 metre eninde olacağını ve Tanjant’ın altından geçeceğini, Tabakhane’den Hacıkasım’a çıkan yolun aynen korunacağını söyledi.
Çolak’ın, 5-6 metre olarak tarif ettiği, istinat duvarının doğusundan geçecek yol, dar, tek şeritlik. Bir araç park ettiğinde yol trafiğe kapanır. Bu yolun mutlaka genişletilmesi ve batı tarafında üç-beş binanın istimlak edilmesi lazım. Vadi boyu yeni dere akarının kenarından gidecek yolun da mutlaka gidiş-geliş iki şeritli olması gerekir.
Bu arada Tabakhane köprüsünün doğu bağlantısının altından tünelle geçecek kısım için, bazı mühendis ve mimarlar endişelerini belirtti. Köprünün yıkılma ihtimali olduğunu söylediler. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu geçen hafta yaptığı toplantıda, bölgede tünelle geçecek yola olur verdi. Çolak, bölgede tarihi bir kalıntıya rastlanması halende gerekenin yapılacağını söyledi. Çolak, halk arasında Kırkmerdiven olarak bilinen merdivenli yolun da korunacağını söyledi.
Cengiz Çolak’a, Tabakhane köprüsünün kuzeyinde dere ile kale surları arasında kalan binaların molozları ile yükselen bölgede, şu anda açık otopark olarak kullanılan alanda hafriyatın boşaltılarak mutlaka kapalı ve açık iki katlı otopark yapılması gerektiğini söyledik. Orada yapılacak iki katlı otopark, tünel akvaryum için de önemli. Tünel akvaryumu ve tabakhane vadisini gezecek olanlar araçlarını bu alana park edebilir. 

Hasan KURT

******************

Köpek mezarlığı!

kopek-mezarligi.jpg

Finlandiya’da yaşayan Araklılı Orman Mühendisi Yakup Yılmaz, geçenlerde Finlandiya’nın Rusya sınırındaki Tohmajarvi kentinde Rusya’dan geldikleri düşünülen sokak köpeklerinin, sahipsiz oldukları için polis tarafından vurularak öldürüldüğünü, ülkede sahipli köpekler için de köpek mezarlığının bulunduğu söylüyor.
Yakup, Yılmaz, KTÜ Orman Fakültesi’ni bitirdikten sonra, KTÜ rektörü Kemal Gürüz döneminde mastır ve lisansüstü eğitim için Finlandiya’ya gitmişti.  Yılmaz, Finlandiya’ya de eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmedi ve bu ülkeye yerleşti. Fin vatandaşı da olan Yakup Yılmaz, bu ülkede olup bitenleri ve Fin medyasını yakından takip eden bir isim.
Yakup Yılmaz; polisin sahipsiz köpekleri öldürmek için avcılardan da yardım aldığını belirtiyor. 5.5 milyon nüfuslu Finlandiya’da 800 bin sahipli köpeğin olduğunu kaydeden Yılmaz, ‘Finlandiya’da sahipsiz köpek yok. Bu ülkede sahipsiz köpekler yabani sayılıyor. Köpeklerin hastalık taşıma endişesi, kuduz vs. gibi hastalılar nedeniyle Fin polisine, köpekleri vurma yetkisi verildi’ diyor.
Finlandiya’da yerleşim yerlerine yaklaşan ayılar ve kurtlar ile yolunu şaşırıp, şehirlere gelen veya yol kenarlarında duran Sığın Geyiklerinin de polisin özel izni ile vurulduğunu belirten Yılmaz ‘Vatandaşın arı kovanlarına dadanan ayılar da özel izinle öldürülüyor’ dedi.
Yakup Yılmaz, Finlandiya ormanlarındaki ayı sayısının 2000-2200 arasında olduğunu, devletin ayı sayısını kontrol altında tuttuğunu, ayıların fazla olması halinde ren geyiklerine daha fazla zarar verdiğini söylüyor.
Yılmaz, halkın ‘Sahipsiz köpekleri ve yaban hayvanlarını neden vuruyorsunuz’ diye soru sormadığını ve tepki göstermediğini, çünkü vatandaşın bilgilendirildiğini kaydediyor.
Finlandiya’da köpek mezarlığı olduğunu belirten Yakup Yılmaz, bazı Finlilerin, köpek mezarlığında köpekleri için özel mezar yaptırdıklarını ifade etti.
Yakup Yılmaz’ın aktardığı bilgiler üzerine yorum yapmıyoruz. Yakup’a, verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.  

**************

50 gün boyunca Muharrem İnce Devletin başına geçsin diye uğraşan CHP, 1 aydır Partinin başına geçmesin diye uğraşıyor. 
(Mehmet Ali Sezer)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar