Cephanelik’te  ŞOK gelişme!

Cephanelik’te ŞOK gelişme!

Cephanelik'in yanına yapılan ek binanın Yapı Kayıt Belgesi’ni Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün iptal ettiği, bunu gerekçe gösteren Ortahisar Belediyesi’nin de binanın ruhsatını iptal ettiği kaydedildi.

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen kendilerinin kişilere, işletmelere karşı bir pozisyonları olmadığını belirterek, “Cephanelik’e olan etkiyi göz önünde bulunduruyoruz. Tarihi yapıya verdiği zararı gündeme taşıyoruz. Yeni bir gelişme var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Cephanelik’in yanındaki en binanın Yapı Kayıt Belgesini iptal etti. Ayrıca Ortahisar Belediyesi de yapı ruhsatlarını iptal etti. Yani baktığınızda oradaki yapı şu anda kaçak bir yapı hüviyetinde bulunuyor. İmar mevzuatında yasal prosedürlere uygun olmayan bir yapı şeklindedir” dedi.  

TAZMİNAT HAKKI DOĞABİLİR

Bundan sonraki süreçte oraya nasıl müdahale edileceğini zamanın göstereceğini ifade eden Ercan Şen, “Nasıl müdahale edilir bundan sonra orası da belli değil. Hukuk sistemimiz yavaş işlediği için gerçekleştiren bu tür imalatlar karşısında birkaç yıl sonra hukuktan ancak karar çıkıyor. Bu karar nasıl uygulanacak? Onu göreceğiz. Alınan kararlar yapı kayıt belgesi iptali ve ruhsat iptali yapının ortadan kaldırılmasını gerektirir. Ama bu nasıl olacak bilmiyorum. Sonuçta bu yapıyı yapanın da tazminat hakları ortaya çıkabilir. Zira ona da vakti zamanında birileri izin verdi. Yıkım ve kaldırma işleri gecikiyor. Biz çok müdahil olmayı düşünmüyoruz. Niye sürekli kaşıyorsunuz deniyor bize? Diğer taraftan niye müdahil olmuyorsunuz diyenler de var. Tekrar Ortahisar Belediyesi’ne durumu soracağız. Resmi belgeler açısından durum nedir siz ne yapmayı düşünüyorsunuz diyeceğiz. Genel manada bu iptaller sevindirici bir haber ama sonuçları ne olacak bunu da bekleyip göreceğiz" ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.