ÇERÇEVEYİ GÖSTERMEDİLER!

Başakşehir müsabakasında Trabzonspor’un kalesinde gencecik bir çocuk Kağan vardı. Üstelik Süper Lig’de ilk müsabakası. Marlon’un verinde Faruk Can saha da. Onun da Süper Lig tecrübesi yoktu. Bu şartlar altında Abdullah Avcı elindeki malzemeyi en doğru şekilde ve taktikle sahaya sürdü. Başakşehir’in ilk hedefi Trabzonspor’un kalesini görmek ve şutlarla tecrübesiz genç bir kaleci olan Kağan’ı avlamaktı. Ama Trabzonspor müsabakada öyle bir savunma kurgusuyla oynadı ki, Trakya Baykuşları Trabzonspor’un kalesini ancak müsabaka bittiğinde görebildiler. Neresinden bakarak bakalım isabetli bir taktik, iyi bir saha performansı ve 1-0’lık mükemmel bir galibiyet!

Trabzonspor ilk yarıda bir kez Yunus Mallı ile Başakşehir kalesinde gole yaklaştı. Onun haricinde sahasını ve kalesini iyi korudu. Ortada gezinen topları iyi kontrol etti. Saha içinde çok iyi yardımlaştı ve müsabakayı uzun süre dengede götürmeyi başardı. Oyunun genelinde topa sahip olan ve gol pozisyonu arayışında olan taraf Trabzonspor’du. Oyunda karşılıklı aksiyonlar çoğaldıkça sol kanatta görev yapan Faruk Can’a da güven geldi. Geriye genç kaleci Kağan konusunda tereddütler vardı. Ama Kağan(can) bu güveni son dakikalarda yaptığı kritik bir kurtarışla boşa çıkartmadı.

Nwakaeme’nin yokluğunda müsabakada hücum gücü tümüyle Djaniny ile Ekuban’ın sırtına bindi. Azubuike’nin Berat’a yaptığı faul net olarak sarı kart. Ama Umut Meler faulü sarı kartlık bir hareket olarak yorumlamadı. Umut Meler’in sakatlığı nedeniyle oyunu üç kez durduran Deniz Türüç’e sarı kart çıkarmamış olması da bir futbol ciddiyetsizliğiydi. Onun haricinde oyunun oynanmasından yana tavır koydu.

Trabzonspor için esas mesele hücuma çıktığında üst düzey varyasyonlar geliştiremiyor oluşuydu. Abdullah Avcı bunu görmüş olacak ki oyuna Yusuf Sarı'yı aldı. Ve oyunun eşref saatinde Yusuf Sarı kendi sahasından aldığı topu çok iyi taşıdı ve Mert’i kapattığı köşeden avladı. Esasen bu türden golleri 12 Eylül dönemindeki amatör müsabakalarda izliyorduk. Ama bu şartlarda oynanan profesyonel bir müsabakada da işe yarıyormuş. Başkşehir’in gol vızıldamaları ise amatör çaplı, panik ve modern futbolun basit gereklerinden çok uzaktı.

Evet Trabzonspor aldığı bu galibiyetle şampiyonluk yarışının içinde olduğunu İstanbul’un üç hacimlilerine bir kez daha göstermiş oldu. Başakşehir’in de Süperligte küme düşmeye en yakın takım olduğunu tescillemiş oldu.

Bu müsabaka bir kez daha gösterdi ki, altyapı eğitimini doğru almış Türk futbolcusuna fırsat verildiğinde takım bütünlüğü içinde görevini layıkıyla yapabiliyor. Trabzonspor’un kazandığı bu üç puanı değerli kılan içinde bulunduğu menfi şartlar kuşkusuz. Trabzonspor ta en diplerden çıkıp bu noktaya çok daha ileriye gitmek için geldi. Onun için zaman ve şartlar Trabzonspor’un oyun gücünü ve futbol başarısını kutsayacaktır.

Tebrikler çocuklar, tebrikler Kağan, tebrikler Faruk Can, tebrikler Yusuf Sarı ve diğerleri. Harikasınız!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar