Çernobil  mağdurlarına  dava yolu

Çernobil mağdurlarına dava yolu

Karadeniz Bölgesinin Çernobil faciasının etkisi altında kaldığını ancak bu gerçeğin halktan yıllarca saklandığını belirten avukat Remzi Kazmaz hukuk mücadelesi başlattı.

Remzi Kazmaz, başlattığı hukuk mücadelesinin gerekçeleri hakkında, “Karadeniz’deki kanser ölümleri ancak ünlü biri kanserden hayatını kaybettiğinde gündeme geliyor ve çabucak unutuluyor. Oysa Doğu Karadeniz’de yıllardır neredeyse her evden kansere kurban veriliyor. Özellikle Doğu Karadeniz’de bir yakınını kanserden kaybetmeyen yok gibi. Karadeniz’deki kanser ölümleri normal değil. Bunun da tek sebebi Çernobil’dir” dedi.

cernobil-(2).jpg

TÜRKİYE GİZLEDİ

Avukat Kazmaz, “Çernobil’in etkileri, Doğu Karadeniz’in Çernobil radyasyonuna ne kadar maruz kaldığı yıllarca gizlenmiş, açıklanmamıştır. Yunanistan, Almanya ve Avusturya’da radyasyon düzeyleriyle ilgili her türlü bilgi halka açıklandı. Bizdeki sır perdesi aralanamadı. Radyasyon bulutları Türkiye’yi etkisi altına almaya başladığında gezici radyasyon birimleri bile Sinop-Anamur hattının batısında üslenmişti. 7-9 Mayıs tarihlerinde Trabzon-Hopa arasına ulaştığı belgelenen radyasyon bulutlarıyla ilgili hiçbir önlem alınmadı. Bu radyasyon, yağan yağmurlarla Karadeniz’de yeryüzüne inmiştir. Ardından da Karadeniz’de kanser ölümleri başlamıştır. Gizlenen bilgiler açıklandığında bu gerçek ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

YENİDEN TESPİT İSTEĞİ

“Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Çernobil’den önce uzun ve ciddi bir çalışmayla Türkiye’de 42 ilde doğal radyasyon düzeylerini tespit etmişti” diyen avukat Remzi Kazmaz, “Bu çok büyük bir avantaj. Ölçülen radyasyon değerleriyle bugünküleri karşılaştırmak suretiyle bir yerin radyasyon düzeyinde herhangi bir dış etkiden kaynaklanan artış olup olmadığını görmek mümkün olacak. Bugüne kadar böyle bir çalışma yapılmadı. Bu harita acil olarak çıkartılırsa, Sinop-Anamur hattının doğusunun ve tüm Türkiye’nin Çernobil’den ne kadar etkilendiği ilk kez ortaya çıkacak” dedi.

ÜCRETSİZ HUKUK DESTEĞİ

Remzi Kazmaz, Karadenizli olup da birinci derece yakını kanserden ölenleri dava açmaya çağırdı. Kazmaz, Çernobil mağdurlarına haklı mücadelelerinde sonuna kadar hukuk desteği vereceğini ve ücret talep etmeyeceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.