CEVAP ve AÇIKLAMA

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığından, ‘Başkan ipin ucunu kaçırdı!’ başlıklı yazımıza açıklama geldi.
Açıklama şöyle;
‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi için somut olay belirtmeden, "İnanılmaz savurganlık, inanılmaz harcamalar, belediye tarihinde böyle savurganlık olmadı" gibi afakî cümlelerle ne elde edeceğinizi zannediyorsunuz!
Belediyemizin tüm harcamaları kuruşu kuruşuna takip edilmekte, savurganlığa asla izin verilmemektedir. Söz konusu yazıyı kaleme alan/aldıran ve yazıya imzasını koymaktan kaçınan kişi, Büyükşehir Belediyesinde araç savurganlığı yapıldığı yalanı ile kamuoyunu etkilemeye çalışırken, Belediye Başkanlığınca uyulması talimatı ile tüm çalışanlara iletilen şu genelgeyi de okusa belki yazmaya utanırdı.
“Başkanlık Makamı, Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcılarının dışında hiçbir araç (Başkanlık Oluru ile Görevlendirilenler Hariç) mesai harici, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde kullanılmayacak ve araçlar, temizlenerek, belediyemize ait kapalı veya açık garajlara çekilecektir. İdari olmayan personel için mesai saatleri içerisinde toplu taşıma araçları ile gidilmesi mümkün ve yakın olan noktalarda araç talebinde bulunulmayacaktır. Belediye birimlerinin iştirak etmesi gereken kurum dışındaki toplantılara ilgili birimler gerekli koordineyi sağlayarak mümkün olduğunca az araçla katılım sağlayacaktır. Taşıtlar görevlendirildikleri işlerin dışında veya özel işlerde kesinlikle kullanılmayacak ve yazılı bir talimat olmadıkça, belediye personelleri dışında taşıta herhangi bir kişi veya yük alınmayacaktır. Mesai saatlerinde kurum dışı göreve gidecek araçlar ilgili Daire Başkanlığı tarafından görev emri imzalanarak göreve çıkarılacaktır. Taşıt görev emriyle görevlendirilmeyen kullanımlar ile görev emrinde belirtilen görevlendirilmenin güzergâhını aşan kullanımlarda, taşıtları kullananlar hakkında ilgili daire başkanı tarafından gerekli yasal işlem yapılarak, Başkanlığa bilgi arzında bulunulacaktır.”  
Rakam veya uygulama ortaya koymadan yaptığınız dayanaksız suçlamalarda, mesela Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi (% 80'i) gibi vergilerin Büyükşehir Belediyesince alınmadığını bile sorup öğrenmeden "Bu paralar nereye harcandı, belli değil" gibi kasıtlı olarak çamur atmaya çalışıyorsunuz.
Bütün harcamaların ve hizmetlerin rutin olarak her yıl Sayıştayca denetlendiğini de bilmiyor musunuz?
Tenkit etmeye kalktığınız hizmetleri de belli aralıklarla kamuoyuna açıklamayı sürdürüyoruz. Takip etseniz iyi olurdu.
Büyükşehir Belediyesi olarak devletimizin - milletimizin her kuruşunun hesabını kamuya da halka da her zaman verdik, isteyene teşrif ettiğinde her detayını da verebiliriz.
Gerçek dışı bilgilerden oluşan yazıda Büyükşehir Belediyesi’nin mülk satışından 100 milyon TL’nin üzerinde gelir elde ettiği iddia edilerek, “Bu paralar nereye harcandı? Belli değil” şeklinde tamamen karalamaya yönelik bir ifadeye daha yer verilmiştir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 ve 2017 yılında mülk satışından elde ettiği gelir 49 milyon 634 bin TL’dir. Buna karşılık Trabzon’un Büyükşehir statüsüne kavuştuğu 31 Mart 2014 tarihinden günümüze kadar şehrimizin ihtiyaç duyduğu yatırımları gerçekleştirmek için Belediyemiz bütçesi ile yapılan sadece kamulaştırmalara ödenen para ise 50 milyon TL’dir.
Bu art niyetli yazıyı yazan/yazdıran ve yayımlayanlar, “Büyükşehir’de olan biteni yazıyoruz, Başkan bizi gördüğünde yolunu değiştiriyor” şeklinde gerçek ve nezaket dışı bir ifadeye daha yer vermiştir. Şunu herkes çok iyi bilir ki, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının gördüğünde yolunu değiştireceği bir kişi yoktur. Zira Büyükşehir Belediye Başkanı halktan aldığı güçle halka hizmet etmekte, bunu yaparken de kimseye boyun eğmemektedir.
Yazıda, Büyükşehir Belediyesi’nin Maraş Caddesi’ndeki trafik sorununu ortadan kaldırmak için hazırladığı B planına ilişkin de değerlendirmelerde bulunulmuş, hazırlanan proje için Belediyenin kasasından çıkan para tartışılmıştır. Bu proje için para harcanmamıştır. Proje Belediyemiz tarafından geliştirilmiştir. Yapımına başlandığında her işimizde olduğu gibi en ekonomik teklifi önerene yaptırılacaktır. Karalama yapmak için iftirada bulunmayı makul sayanlar, Maraş Caddesi’nde neden trafik sorunu yaşandığını incelerseler, topluma bir kez olsun hizmette bulunmuş olacaklardır.
“Büyükşehir’in Trabzon’un muhtelif bölgelerinde herhalde 100’ün üzerinde belki de daha fazla otoparkı var. Bu otoparklardan milyonlarca lira para geldiği söyleniyor. Ancak, belediyeden hiçbir yetkili, belediyenin otopark kazancı şu kadardır, diyemiyor” diye gerekçesiz iftira atılmıştır. Herkes çok iyi bilir ki belediyenin her seneki gelir gideri bütün kalemleriyle Belediye Meclisi bütçe çalışmalarında belirlenir, ortaya konur ve incelenir. Açıklama istendiğinde de istendiği andaki mevcut durumu yazılı olarak verilir. Mesela; bu ayki belediye çalışmalarında Belediye Meclis Üyesi Sayın Ali Sağır otopark gelirlerini sormuş ve kendisine 13 Kasım 2017'de bu konudaki yazılı rapor sunulmuştur.
Son olarak mesnetsiz, isnatsız, kafa karışıklığı ve bulanık su oluşturacağınıza, sizi açıkça davet ediyoruz ki, belediyenin hangi çalışmasıyla ilgili ne öğrenmek istiyorsanız bizzat gelerek dökümleri dâhil olmak üzere, açıklamaları sunmak üzere Büyükşehir Belediyesine buyurunuz.
Başkanın açıklaması bu şekilde…
‘Başkan ipin ucunu kaçırdı’ başlıklı yazımızı ‘https://www.kuzeyekspres.com.tr/baskan-ipin-ucunu-kacirdi-15975yy.htm) linkinden okuyabilirsiniz.

***

Başkan, açıklamasında bizim sorduğumuz soruların bir ikisine yüzeysel olarak cevap verdi. Diğer sorularımızı görmezden geldi.
Yazıda özet olarak şu sorulara cevap istedik;
Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük harcaması personele, kiralık araçlara ve hayır kurumlarına olduğunu iddia ettik. Cevap alamadık. Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerde, kaç kiralık araç var. Bu araçlar kimlere tahsis edildi. Belediye’nin 100’ün üzerinde otoparkı var. Bu otoparklardan günlük ne kadar gelir elde ediliyor? Denize kamyonu 60 liradan hafriyat dökülüyor. Bu hafriyat işinden ne kadar gelir elde ediliyor? İki yıl içerisinde satılan mülklerden kasaya giren para açıklandı. Daha önce mülk satıldı mı? Bu paralar nerelerin istimlakında kullanıldı? Ve ayrıca bu konuda tahminimizi yazdık. Net rakam vermedik. Gülcemal projesi yarım kalmadı mı? Polita’daki parka ne kadar para harcandı ve ne zaman açılacak? Çömlekçi dönüşümünde 10 yılda 10 arpa boyu yol alınamadı? Neden niçin? Değirmendere vadisi ve bölgenin durumu içler acısı? Tabakhane projesinde yıkılan evlerin molozu kaldırıldı mı? Kentin büyük bölümüne henüz doğalgaz verilemedi, neden niçin?
Açıklamada bu sorulara cevap verilip verilmediğine siz okurlar karar verin.
Ayrıca; Şehir içi trafik sıkışıklığının ve karmaşasının çözümü için, dün gazetemiz sahibi ve başyazarımız, 50 yıldır bu kentin sokaklarını arşınlayan, dünyanın dört bir yanını gezen Hasan Kurt, konunun uzmanı KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy ile de görüşerek, çözüm önerisi sundu. (https://www.kuzeyekspres.com.tr/gumrukcuogluna-ucretsiz-danismanlik-15987yy.htm’ linkinden okunabilir)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar