Cevap ve düzeltme!

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu imzası ile ‘Giderayak Meclisi baypas etti’ cevap ve düzeltme metni, aldık. 
İşte o metin;
cevap-ve-duzeltme.jpg  ‘10 yıllık Belediye Başkanlığımda bizden önceki dönemlerdeki keyfi uygulamalarla şehrin donatılmasına, çıkarttığımız yönetmelik ve meclis kararı esasını getirerek son verdik. Dünyada şehir olmanın gereği de buydu. Ali Osman Ulusoy’un emeklerine mukabil isminin verilmesi ve temsili panonun yapılması da 17.08.2018 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kararlaştırılmıştır. Bunda Meclis üyesi Ali Sağır’ın da imzası vardır.
  ‘Meclisi baypas etti, oldubitti ile’ gibi cümleleriniz benim çalışma prensiplerimde hiç olmamıştır. Trabzon bunu bilir. Buna rağmen çıkardığınız nifakla rahmetli Ulusoy’un ailesini de kalbini incittiğinizi düşünüyoruz. Her zamanki gibi Belediyemize sorulmadan attığınız yalan ve iftiralar ile sizi kamuoyunun değerlendireceğine inanıyoruz’.

Eleştiri; nifak ve iftira olur mu?

  Beşirli sahiline, Trabzon’un girişine yerleştirilen merhum bir işadamının tablosunun, kabartmasının oraya konulmasının yanlış olduğunu belirten iki yazı yazmıştık. Biz yazılarımızda ne merhuma ne de bir başka kişiye ne hakaret ettik, ne de incitici bir cümle ve söz kullanmadık. (Yazılarımız arşivde ve internet sitesinde mevcut). O panonun veya kabartmanın konulacağı yerin ya TTSO’nun bahçesi veya bir park olduğunu belirtmiştik.

elestiri-ve-nifak.jpegBüyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Sağır, ‘Ben öyle bir karar hatırlamıyorum, imzalamadım’ mealinden bir ifade kullanmıştı. Bizde, Sağır’ın bu söylemini köşemize aldık. Ertesi gün, Sağır, ‘Ben o esnada mecliste yoktum, hatırlamıyorum’ demişti. Burada olay, kararın Büyükşehir meclisinden geçip geçmediği değil, o panonun, kabartmanın kentin girişine yerleştirilmesinin yanlış olmasıdır. Biz bunu söyledik. Yarın, bir başkası bir başka merhum veya yaşayan işadamının, siyasinin panosunu, kabartmasını vs. meclis kararı ile benzer yerlere koyabilir. Bu tür uygulamaların yanlış olduğunu belirtik. Bu eleştiriyi, görüş belirtmeyi nifak ve iftira olarak nitelendirmeyi, sayın Gümrükçüoğlu’na yakıştıramadık.
 Emekliler Derneğinin Şubesi yoktur!

   Trabzon Emekliler Derneğinden İsmail Sağlam aradı. CHP Trabzon örgütünün, emekliler derneğinin şubesi olmadığını söyleyen Sağlam, ‘Trabzon’da derneğimizin 8 bin civarında üyesi var. Derneğimizin şubesi bulunmamaktadır. Güzide hanım, Volkan Canalioğlu başta olmak üzere CHP örgütünde çok sayıda üyemiz var’ dedi.  
İsmail Sağlam, emekliler derneğinin; üyelerinin menfaatlerini koruduğunu, korumaya çalıştığını, siyasi bir faaliyette bulunmadığını işaret etti. 
  emekliler-derneginin.jpg CHP Trabzon il örgütü, elbette emekliler derneğinin şubesi değildir. Ancak, CHP örgütünde yer alan isimlerin büyük çoğunluğunu hem de memur ve işçi emeklileri oluşturmaktadır. İstisnalar dışında emekli ununu eleyen eleğini asan kişilerdir. Ununu eleyip eleğini asanlar, siyaseti genelde masa başında yaparlar. Sokağa inmezler, yorulurlar ve çoğu da heyecanını yitirmiştir. 
   Sonuç olarak, CHP Trabzon il örgütüne heyecanlı, koşan, koşuşturan, yeni yüzler gelmelidir. Bizim söylemek istediğimiz de budur.

*************** 

  Türkiye’de siyaset tartışmaya açık başkanlık sistemiyle tahta bacaklı iki palyaçonun dansına dönüşmüş. Partilerin hepsi o tahta bacaklara çakılmış yeni ekler durumunda. Aslında bu haliyle oldukça eğlenceli. Ama bu yerel seçimlerle ilgili objektif bir değerlendirme yapacak olursak öteden beri genel seçimlerde olduğu gidi bir şey çok net görünüyor. Türkiye olarak bildiğimiz ülkenin içinde birçok Türkiye var. Ve herkesin Türkiye’si kendine. Beyaz Türklerin sahilleri, muhafazakârların Bozkırları, milliyetçilerin yaylaları, Kürtlerin ve Alevilerin bölgeleri her yerel ve genel seçimde ödün vermeden tüm katılığıyla siyasi pozisyonlarını koruyor. Terörü bir pazarlık unsuru olarak kullanmadığında Kürtler modern Türkiye’nin nimetlerine üşüşmede daha istekli görünüyorlar. Bu açıdan bakıldığında genel seçimlerde % 10’luk seçim barajını geçen Kürt oyları % 4’lere kadar gerilemiş. Bir diğer gelişme ise iktidara destek veren Bahçeli’nin MHP’nin siyasi varlığının giderek amaçsızlaşması ve AKP’nin içinde günden güne eriyor olduğu gerçeğidir. Türk milliyetçileri iktidarın erozyonundan en çok etkilenen parti durumundalar. Başkanlık sistemi parlamenter sistemde partilerde yerleşmiş olan o klasik siyasi refleksleri tümüyle aşındırmış durumda. Artık Türkiye’de siyaset olabildiğince kuralsız ve pragmatist bir şekilde pozisyon almaya mecbur ediyor tüm partileri. Bütün o yerleşik siyasi kavramlar altüst olmuş durumda. Bugünü anlamak için çok daha yeni siyasi kavramlara ihtiyacımız var, zira dünün o klasik kavramlarıyla bugünü analiz etmenin imkânı yok. Ama bütün bunlar bu ülkedeki bir tek kişinin siyasi hırsından kaynaklanıyor. Daha doğrusu bir tek kişiye karşı duyulan hayranlık ardındaki her şeyi dipsiz bir anafora doğru savurup duruyor. İşte o sosyolojik olgu beraberinde başka bir şeyi otomatikman büyütüyor; CHP’nin İstanbul belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na duyulan karşı bir hayranlığı.  
(Metin Kondel)

*******************

  1 Nisan İspanyol Hıristiyanların Granada Müslümanlarını kandırarak kestikleri gün değildir.
Pakistan Talibanı kaynaklı yalanları yaymayın, insanların arasına nefret sokmayın lütfen.
  Granada Aralık ayında kuşatıldı 2 Ocak 1492'de düştü.
1 Nisan şakası neredeyse 1492'den bir asır önce 1390'larda İngiliz edebiyatının ilk büyük şairi Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri adlı eserinde bir Tilkinin bir Horozu kandırmasını işlediği çok sevilen bir hikayesiyle başlar ve o günden beri kutlanır.  
(Metin Yılmaz)

****************

   Hani birisi soruyordu ya, Trabzonlu! Adam mısın? Herhalde anlamıştır nasıl bir adam olduğunu, Rizeli Muharrem İnce gibi kaçmayışından, pes etmeyişinden; daha önemlisi korkmayışından. Daha da önemlisi “Hak yemedim, hakkımı yedirmem” deyişinden. Adamlık budur! Olmayanlar izlesin Trabzonluyu... (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar