Çevre yolu başka bahara!

çevre-yolu.jpg

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan, CHP milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun, ‘Ordu, Giresun, Rize şehir geçişlerinin arkaya alınması ilgili bir çalışmanız var mı’ şeklindeki sorusuna, ‘Trabzon Kanuni Bulvarı 23.7 km. olup çalışmalar devam etmektedir’ yanıtını verdi.
Kanuni Bulvarı, şehir içi geçiş yolu. 1989 yılında dönemin belediye başkanı Orhan Karakullukçu’nun Tanjant yoluna paralel olarak planladığı ve o yıllarda ‘korniş yol’ olarak nitelendirilen yol, daha sonra belediye ve karayolları tarafından güzergahı ve uzunluğu değiştirilen bir yol. Bakan Aslan, işte bu yolda çalışmaların devam ettiğini gündemlerinde Trabzon için çevre yolu olmadığını söylüyor.
Halbuki Trabzon’un bugünden yarına olmazsa olmazı güney ekspres otoyolu veya çevre yoludur. Kuzey Ekspres yazarı, KTÜ Ulaştırma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy, Beşikdüzü- Of arasında 70 km.si tünel, 7 km.si kavşak ve kavşağa bağlantı yolları olarak öngördüğü, Trabzon Güney Ekspres otoyolu veya Trabzon çevre yolu hakkında detaylı yazılar yazmış ve bu yolu Trabzon’un olmazsa olmazı olarak nitelendirmişti.
Samsun, Ordu, Giresun ve Rize’de çevre yolu yapımı devam ederken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan’ın, Trabzon Çevre yolunun gündemlerinde olmadığını söylemesi kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Tarihi köprü ve Kandaz’ın hassasiyeti!

tarihi-köprü.jpg

İşadamı Hasan Kandaz, Moloz’da yol genişleme çalışmaları sonrasında ortaya çıkan köprüden, Tabakhane ve Zağnos deresi üzerinde 4 köprü daha bulunduğunu, bu köprülerin ikisinin açık ikisinin kapalı olduğunu söyledi.
Hasan Kandaz, her ne kadar Atatürk Köşkünde otursa da, Pazarkapılıdır. Pazarkapı ve çevresini iyi bilir. Amcası Fethi Kandaz ise Pazarkapı’nın tarihini yazar.
Hasan Kandaz, Vali Abdil Celil Öz döneminde Tabakhane camisinin önünde yolun çökmesiyle, çevresi tuğla ile örülmüş tarihi bir yolun ortaya çıktığını ve belediye ekiplerinin alelacele yolun üzerine kum dökerek kapattığını belirterek, ‘Ortahisar’da 5 adet de gizli kemer var’ dedi.
Tabakhane camisi önünde yolun çökmesi nedeniyle ortaya çıkan yolda gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, o günlerde inceleme yapmış ve bu olayı köşesine taşımıştı. Kurt, Moloz’da ortaya çıkan köprü ile ilgili de bir ay kadar önce detaylı yazı kaleme almıştı… Kurt, ayrıca Ortahisar’da Müftülük binasının konferans salonunun altında vadiden çıkan bir dehliz bulunduğunu ve salon yapılırken bu dehlizin çıkış noktasının kapatıldığı yazmıştı…

Arslantürk’ün başarısı!

arslantürk.jpg

Trabzonlu Arslantürk firması, Türkiye’nin en parlak 100 şirketi arasında 5. sırada yer aldı. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan Türkiye'nin 'en parlak' 100 şirketini kapsayan liste açıklandı. Listede yer alan şirketler 2013-2016 yılları arasında Türkiye’nin aynı dönemdeki GSYH artış hızının iki katı üzerinde büyüme gösterdi. Trabzonlu fındık ihracatçısı Arslantürk Tarım Ürünleri San.İhr. ve İth. A.Ş., büyük bir çıkış gösterdi ve 5. sırada yer aldı. Arslantürk Tarım Ürünlerinin yönetim kurulu başkanı Sebahattin Arslantürk ve ekibini kutluyoruz.

Bu profesörü tanıdınız mı?

bu-prdofesörü.jpg

Fotoğraftaki profesörü tanıdınız mı? Yavuz Selim Stadı'nda Trabzonspor formasıyla çekilen bu fotoğrafta görülen genç futbolcu Ergun Demirsoy... 1988 Yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimini tamamlayan Demirsoy, 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi'nden profesörlük ünvanı kazandı.
Halen Kolan International Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nde görev yapan Demirsoy ülkenin alanında en başarılı isimleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.
Eski bir futbolcu olan Prof. Dr. Ergun Demirsoy, aynı zamanda Bizim Neslin Uşakları Derneği'nin de başkanı... Çok yönlü kimliği ve üstün mesleki becerisiyle Trabzon'un kent dışındaki gururlarından olan Demirsoy'un bu nostaljik görüntüsünü ve futbolculuk yönünü paylaşmak istedik...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar