CHP ablukada mı?

CHP’nin sosyalist ve ulusalcılar tarafından farklı cephelerde abluka altına alındığı öne sürülüyor. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, aşırı sol gruplar, genel başkanlığa aday olan İstanbul eski Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın da ulusalcılar tarafından desteklendiğini söyleyen CHP Trabzon teşkilatının önemli bir ismi, ‘CHP’yi yörüngesinden hiçbir güç ve kuvvet çıkaramaz. Canan hanıma destek verenler Belediye Başkanları ve milletvekillerimiz partinin bir tarafa kayması için bu desteği vermediler. Yeni bir yüz yeni bir isim olarak Canan Kaftancıoğlu’nu desteklediler. Ümit Kocasakal, Atatürkçü çizgide bir kardeşimiz. İyi bir CHP’li. Bu iki isimden ötürü partimize yönelik yapılan karalama ve yıpratma kampanyaları sonuç vermez’ dedi.
Bu arada CHP Genel Başkanlığına aday olan Ümit Kocasakal’ın en önemli destekçilerinden biri, bir dönemler Trabzon CHP il başkanlığına da aday olan emekli amiral Türker Ertürk. Ulusalcı olarak tanınan Ertürk, Yavuz Karan karşısında seçimi kaybetmişti.

Moloz’daki cami projesi değişebilir!

Moloz’da Trabzon kamuoyunun yüzde 90’ının yapımına karşı çıktığı Protokol camisi ve çevre düzenleme projesinin değiştirilebileceği söyleniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yapımına karşı olmasına rağmen, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na Ankara’dan etkili bir ismin, ‘caminin yapımına başlayın’ emrinden sonra caminin yapımına başlandığını söyleyen AKP’li bir etkili isim, ‘Bu cami işi çok su kaldıracak. Moloz bölgesi Trabzon’un kalbi! Ortahisar ilçesi ile merkez köy ve ilçelerin ulaşımı bu bölgeden gerçekleşiyor. Hazırlanan projede ilçe ve köylere ulaşım sağlayan araçlar için açık otogar bulunmuyor. Bu kadar araç nereye park edecek. O nedenle proje yakın bir zamanda değişebilir’ dedi.
Öte yandan Moloz’da 60 milyon liraya 7 bin 500 kişilik cami yapılmasına karşı olan AKP milletvekilleri il ve ilçe yöneticileri ise sessizliklerini koruyor. Özel toplantılarda, Moloz’da cami yapılmasının doğru olmadığını söyleyen AKP’li kurmayları, açıktan tepki koymaktan çekiniyorlar.

Erdoğan ile görüştü!

Gazeteci Ali Savaş, milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’nun önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile görüştüğü yazdı. Savaş, ‘Köseoğlu, Hakkari’den de sorumlu milletvekili. Acaba masaya Hakkari mi yattı? Olabilir. Trabzon da masaya yatırılmıştır. İllaki. Ayşe Ablamız diyor ki… Trabzon’un meselelerini de konuştuk. Fazla açıklama da yapmıyor. Şu saatten sonra şehrin gündemi budur. Köseoğlu, Reis ile ne görüştü? Yaklaşan Trabzon il kongresini mi? Belediyelerin başarıları mı? Moloz’da camii projesi mi? KTÜ’deki bazı uygulamalar mı? Köseoğlu detay açıklama yapmadan bu görüşme ile ilgili her türlü yorum yapılacak’ dedi.

Çöpler Ortahisar’da da yakılır!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun, çöplerin yakılarak enerjiye dönüşeceği bu nedenle çevre kirliliği yaratmayacağı şeklinde bir açıklaması olmuştu.
Çöpler yakılıp, imha edileceğine göre, Trabzon ve Rize’de toplanan çöpler için Sürmene’den sonra Araklı’da çöp depolama yeri neden belirlendi? Araklı’dan arayan Yusuf M. Çebi, ‘Büyükşehir Belediye Başkanından sonra Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün de, Trabzon’un farklı yerlerinde yapılacak olan yeni tesislerinin yakında ihaleye çıkacağını. O tesislerde çöplerin yakılarak enerjiye dönüşeceğini ve imha edileceğini söylüyor. Çöpler yakılacaksa, Araklı’da veya bir başka ilçede yer aramanın anlamı yok. Ontahisar’da Değirmendere vadisindeki taş ocaklarının bulunduğu bölgede böyle bir tesis kurulabilir’ dedi.

****

Nasreddin Hoca bir gün tarlada çalışırken yolun kenarından geçen bir yabancı ona seslenmiş ve o civardaki bir köye kaç saatte gidebileceğini sormuş. Hoca duymamazlıktan gelmiş.
Adamcağız aynı soruyu bir kere daha tekrarlamış ve gene de cevap alamayınca boynunu bükmüş ve yoluna devam etmiş.
Epey bir yol gittikten sonra Hoca arkasından seslenmiş ve adamı yanına çağırmış. “Oğul” demiş, “tam 3 saatte oraya varırsın!”
Adam, “yahu” demiş, “Madem ki bunu biliyordun. Ne diye beni yordun da önceden söylemedin?” Hoca’nın cevabı ise,
“Ben senin nasıl yürüdüğünü görmeden oraya kaç saatte varacağını nereden bilebilirim ki!
(Mustafa Aydın)

***

Psikolog Perihan Boztaş, farklı kaynaklardan derlediği öğütleri, önerileri şöyle sıraladı;
*Yaşama karşı koşullar ne olursa olsun başka alternatiflerimiz olduğunu görerek, ‘esneyerek dik’ duralım.
*Kendinle olan konuşmalarını kontrol et.
*Negatif konuşmalarının farkına var ve düzeltmeye çalış.
*Duygularını izle. Olumsuz duyguları vücudundan hemen at
*Her fırsatta derin nefes alıp ver. Burundan al uzun süre tut, ağızdan nefes ver.
*Hedeflerine odaklan. Hedefe ulaşıncaya kadar pes etme.
*Her zorluğun içindeki fırsatı gör. Daima umudunu koru. En zor durumlarda bile.
*Kararlı ol! En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir!
*Kendine her durumda inan. Kimse sana inanmasa bile.
*Her zaman ŞİMDİyi yaşa. Geçmişe takılıp kalma!
*Düşünme, sadece YAP!
*Cesur ol.
*Çözüme odaklan, sorunlara değil.
*Doğru sorular sor.
*Geçmiş başarılarını hatırla. Ama onlara sığınma. Daha iyisini yap.
*Meraklı ol. Sürekli yenilikleri takip et.
*Kendini geliştirecek ve motive edecek kitapları oku.
*Kendine inan. Kendine yüzde100 inan!
*Sorunları birer meydan okuma olarak gör.
*İki işi yarım yapacağına, bir işi tam yap.
*Sabretmeyi bil.
*Her zaman farklı alternatiflerin olsun.
*Enerjik ol.
*Sorunu parçalara böl, öyle çöz.
*Çözüm dışındaki tüm alternatifleri sil.
*Sabah kalkarken o gün yapılacak işlere keyifle bak.
*İşleri oyuna çevir.
*Heyecanın diğer insanlara bulaşsın.
*Çalışırken şarkı söyle veya gülümse.
*Algılarını aç.
*Her sorunun bir çözümü vardır.
*Yaptığın işin en iyisini yap.
*Hakkını ara.
*İşleri teker teker yap.
*Daima dürüst ol.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar