CHP kongresinden Akşener çıktı!

CHP’de aslında sürpriz olmadı. Bin küsur delegenin imzası ile genel başkanlığa aday gösterilen Kemal Kılıçdaoğlu, 790 oyla başkan seçildi. 115 veya 163 delegenin imzasıyla aday olan Muharrem İnce ise 447 oy aldı. İnce, adaylık için kendisine imza vermeyen 300’e yakın delegenin oyunu alarak büyük bir çıkış yaptı.

CHP’nin illerdeki delege belirlemesi, partinin illerde aldığı oya göre olsa Muharrem İnce banko genel başkan seçilirdi. 

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, CHP’deki çarpık delege yapısını yazdı. CHP nerede az oy almışsa o ilde delege sayısı fazla. Özdil; ‘CHP’de genel başkanı kaybedenler kulübü seçiyor. Kılıçdaroğlu’nun devamlı kaybetmesine rağmen devamlı seçilmesinin nedeni de budur. CHP; özerkçi, dinci, ikinci Cumhuriyetçilerin cirit attığı bir parti durumundadır’ diyor.

CHP’de illere göre delege sayısı göz önüne alındığında Yılmaz Özdil’e hak vermemek elde değil!

CHP’nin oy deposu olan Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinin seçmeni, partide bir değişim, partinin kuruluş felsefesine dönmesini, AKP’ye ciddi alternatif olmasını arzuluyordu. Partiyi bu çizgiye çekecek isim olarak da Muharrem İnce’yi görüyorlardı.

Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkanlığa seçilmesine en fazla iktidar partisi sevindi! İktidardaki genel kanaat, Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP’nin oyunun yükselmeyeceği, yüzde 25 barajını aşamayacağı hatta oyunun yüzde 20’lerin altına düşeceği şeklinde!

CHP’nin oyu yüzde 20’nin altına düşerse, referandumdaki yüzde 49 veya 50’lik oyun geri kalanı hangi partiye veya başkan adayına gidecek?

AKP’ye gitmeyeceği kesin! O zaman bu oy, kime gidecek?

CHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde toparlayıcı bir aday çıkarmazsa, bize göre bu oyların adresi Meral Akşener’dir. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yapılan kamuoyu anketlerindeki göstergeler de bu görüşü doğruluyor. Akşener’in, her ne kadar TV’lerde gösterilmese de il binalarının açılışındaki kalabalıklar da bunu gösteriyor.

***

Türkiye’de eskiden siyasette akşamdan sabaha çok şey değişirdi. AKP iktidarı ile birlikte, yoğun propaganda ile bu değişimin önü kesildi. Bunun en önemli nedeni, medyanın iktidarın borazanı olmasıdır. Medyanın iktidarın emrine girmesinin nedeni korku ve paylaşımdır. Partiyi ve ülkeyi yöneten milli görüş geleneğinden gelen ekip, örgütlenmede sağın solun her kesiminden insanı bir araya getirdi ve müthiş bir örgüt ağı kurdu. Partinin milli görüş ekseni dışındaki büyük kesimi, rütbeli olsalar dahi, partinin zirvesinden gelen talimata ve uygulamaya tepki koymak bir yana ses dahi çıkaramadı. Son yıllarda ülkede yaşananlar, ekonominin ve dış politikanın S.O.S vermesinin, hükümeti ve AKP’yi ciddi oranda etkilememesinin nedeni işte bu iki olaydır.

Böyle bir tabloda, ana muhalefet partisinin iktidar alternatifi olamayışının nedeni ve sorumlusu, ana muhalefet partisini yöneten ve yönlendirenlerdir. Bir diğer muhalefet partisi MHP’nin durumu da CHP’den daha vahimdir. MHP’de de 20 yıldır kaybeden bir genel başkan, çıkış yolunu partisini iktidara teslim etmekte bulmuştur.

***

CHP’nin muteber ve muktedir partililerinin, genel başkanlık seçimi sonrası, ‘Demokratik bir seçim oldu. Demokrasi dersi verdik’ demeleri, bana göre, aç tavuğun rüyasında kendisini buğday ambarında görmesi gibi bir şeydir.

CHP’nin iktidar umudu, Cumhurbaşkanlığı özlemi Cumartesi günü yapılan kongre sonrası tesadüflere veya yapacağı ittifaklara kalmıştır.

CHP’deki bu sonuç, CHP’liler kabul etse de etmezse de Meral Akşener’e yaramıştır. Bunu önümüzdeki süreçte net bir şekilde göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.