CHP Trabzon teşkilatı uzatmaları oynuyor!

9b3ae278-395e-44b7-ab30-2d7e679baac3.jpg   CHP Trabzon il Başkanı Güzide Uzun’a yönelik eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. İl Başkanı Güzide Uzun’un başta Ankara olmak üzere farklı kentlerden bölgeye gelen partinin önemli isimlerini, teşkilat üyelerine haberdar etmediği ve havalimanında gelenlerin birkaç kişiyle karşılanıp yolcu edildiği belirtiliyor.
Parti teşkilatlarında belirli dönemlerde görev alan bir isim, ‘CHP Genel başkan yardımcısı Gülizar Biçer ve 4 milletvekili Gümüşhane’de bir maden ocağında inceleme yapmak için Trabzon’a geliyorlar. Parti teşkilatı kimseye haber vermiyor. Murat Karayalçın geliyor, kimsenin haberi yok. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fındıklı Festivali için geliyor, haber verilmiyor. Gelenler havalimanında üç kişi ile karşılanıyor ve yolcu ediliyor. Bu ne iştir? İl Başkanı Güzide Uzun, ya bilerek gelenleri duyurmuyor ya da zamana oynuyor’ dedi.
 

Çöp alma saatleri değiştirilmeli!
 
107e7eb9-6ac5-4c0b-a6f6-51e320d1017c.jpg Trabzon’un Ortahisar ilçesinin en işlek cadde ve sokaklarında akşam saatlerinde toplanan çöplerin, gece geç saatlere kaydırılması isteniyor. Trabzon’daki çöp toplama işini eski başkanlardan Volkan Canalioğlu döneminde ihale ile alan firma, Ortahisar Belediyesinin belirlediği saatlerde çöpleri topluyor. İlçenin en işlek cadde ve sokaklarında hava kararmadan çöplerin yol kenarlarına yığılması, tepkilere neden oluyor. Ortahisar Belediyesi’nin çöp toplama saatlerini değiştirmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, ‘Esnaf, işyerini kapatırken çöpleri yol kenarında belirlenen yerlere koyuyor. Çöp alma saatleri akşamları saat 11’den sonra olmalı’ diyorlar.
 

Moloz’a müftülük
 
b298519c-f5e5-47e9-9f82-df03308501e6.jpg  Moloz’daki dolgu alanına yaptırılan Cami’nin yanına 500 m2’lik alan üzerine il müftülük binası yaptırılacakmış. Ortahisar’daki il müftülük binası da ilçe müftülük binası olacakmış. Moloz’daki caminin zemin katı da konferans salonu olacakmış.
Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar’ın, projesi olan caminin yapımını yine Bayraktar’ın kurdurduğu Alemdar Derneği yürütüyor. Bayraktar da, caminin yapımı için kaynak buluyor.
  Dolgu alanları, aslında Maliye Bakanlığının uhdesinde ancak daha sonra bu alanlar Belediyelerin tasarrufuna bırakılmış.
Yasada; dolgu alanlarında park, çocuk bahçesi, açık spor alanları ile açık alan ağırlıklı olmak üzere 5.50 m.yi aşmayan takılıp sökülebilir elemanlarla inşa edilen; lokanta, gazino, çay bahçesi, sergi üniteleri ve idare binalarını içeren fuar, piknik, eğlence alanları, turizm tesisleri yer alır deniyor.
Yasaya göre, Moloz’daki dolgu alanında dini mekan da olsa 5.5 metreden yüksek hiçbir yapı yapılamaz.
Türkiye’de AKP ile birlikte yasalar rafa kalktığı veya değiştirildiği için, her yere her şey yapılabilir. Moloz’daki cami tamamlandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin olacak. Caminin altında, çevresinde dükkan işyeri vs. yapılırsa, bu mekanlar yasa gereği cami derneğinin değil Büyükşehir Belediyesinin olacak. Belediye belki çok düşük bir kira karşılığı bu mekanları cami derneğine verebilir.
 

Bakan beye geçmiş olsun!
 
39806f1c-d965-484c-b6ca-3a5cecab0ef5.jpg  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bir süredir memleketi Trabzon’da istirahat ediyor. Turhan fırsat buldukça kendi köyü Kavala başta olmak üzere çevre köyleri geziyor, vatandaşla sohbet ediyor. Bakan Turhan’ın Cumhurbaşkanının bölgeye geleceği tarih olan 25 Ağustos’a kadar Trabzon’da kalacağı belirtildi. Bakan beyin bir süredir bel fıtığı nedeniyle keyifsiz olduğunu duyduk. Bakan beye geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz.
 

Çamlık’ta tatlı şöleni!
    7604d808-92e4-4f6f-b319-d2cab50de942.jpgÇevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar, önceki akşam Çamlık’ta Ahi Evren Hastanesi karşısındaki Lokma Tatlı’da idi. Eski bakan Erdoğan Bayraktar yakın dostları ile sahilde bir restoranda yemek yedikten sonra Hakan Terzioğlu ile birlikte Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk’ün davetlisi olarak Lokma Tatlıya gitti. Bayraktar, Bekir Aktürk ile bir süre sohbet etti ve tatlı yedi. Bayraktar daha sonra Zafonos’daki evine gitti.
 

*******
   Daniel Sturridge, Liverpool’da sözleşmesi uzatılmayan futbolcu! Sezonun başlamasına, elinde bonservisi olmasına rağmen kulüp bulamaması sizin kafanızda soru işareti bırakmıyor mu? Yetenekleri sayesinde tırmandığı basamakları, sürekli sakatlanması, takımdaki gençler üzerindeki olumsuz etkileri ve takım için değil de kendi için oynaması düşüşünün en büyük sebepleridir ve bunlardan dolayı da artık İngiliz takımlarınca istenmemektedir. Umarım Trabzonspor yönetimi büyük bir hataya imza atmaz...
(Yahya Karahasan)
 
******
   17 Ağustos 1999 depreminde, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.
Maalesef aradan geçen 20 yıl süresince, hiçbir önlem alınmadığı gibi
Bütün uyarılara rağmen, Depremde toplanma alanları dahi, binalar ve AVM'lerle dolduruldu
  Dileğimiz odur ki, olası bir depremin, bu iktidar başımızdan gitmeden önce olmamasıdır.
  Aynı şiddette bir depremin, İstanbul da olduğunu düşünmek bile korkunçtur.
Yani ; En az bir milyon yurttaşımızın ölümü demektir bu deprem.. Bunu uydurmuyorum, yapılan araştırma ve de bilim adamlarının görüşüdür bu.
(Haydar Denizci)
 
******

   Bizim memlekette Trabzon’da, çocukluğumuzda büyüklerimiz mevsimi geldiğinde "İncir zamanında ölümler çok olur" ve "İncir ağacından düşen de çok yaşamaz" derlerdi.
  Bunu neye dayanarak bilip, söylerlerdi halâ anlamış değilim. Yine geldi incir zamanına.
  Bu aralar o kadar çok ölüm haberleri duyup, okuyorum ki, inanın yaşlı, genç tanısam da, tanısam da insan acı habere çok üzülüyor.
Allah kimseye acı, keder göstermesin. Herkese öncelikle sağlık, uzun ömür ve huzur versin.  
(Işık Atakan)

Önceki ve Sonraki Yazılar