Eray Altındaş

Eray Altındaş

CHP Trabzon’da küme düştü!

Seçip bitti sandıklara açıldı, öne düşen saçların içinde AK mı daha çok, KARA mı daha fazla tüm partiler gördü. Kapı kapı dolaşıp çalışanlarla yan gelip yatanlar kendilerine düşen paya razı oldular!

İlk dikkatimi çeken meydanlardaki kalabalıkların sandıklara çok fazla yansımamış olması. Miting alanlarına dolduran insanlar “kabul görse’, Trabzon’da bu gün çok farklı bir vekil listesi olurdu!  

Vatandaş 7 Haziran’daki seçimlerde,  AKP ve CHP’ye bir önceki seçimde verdiği desteği vermedi.  Trabzon’da bir tek MHP oylarını artırmasına rağmen o da geçen seçimdeki gibi bir vekille yetindi!

***

Şimdi gelelim yazını başlığına…

Hatırlayacaksınız bundan bir kaç ay önce partilerde vekil adayları belirlenirken CHP Trabzon teşkilatı önseçim isteriz diyerek “Kazan” kaldırmıştı…  O günlerde Trabzon CHP  Türkiye’de gündemin birinci sırasına oturmuş demokrasi dersi veriyorlar diyerek yediden yetmiş takdir toplamışlardı…

Genel merkez de Trabzon teşkilatının ve partinin gençlerine kulak vererek, kontenjan uygulamasından vazgeçip, sandık kurdurttu... Önseçim yapıldı, vekil adaylarını vatandaş değil CHP Trabzon teşkilatı  belirledi!..

O zaman söylemiştik, “Sandığı sokağa kurun, vatandaş kimleri vekil görmek istiyorsa sıralamada öyle gerçekleşin..!” diye ama  duyan olmadı.  Yine o günlerde, “Yapılan eylemde tüm hesaplar ilk sıraya yerleşip, vekilliği garanti altına almak ve bir olsun benim mantığı ağır basıyorsa  bunun adına demokrasi denmez..!” demiştik. Maalesef bu sözlerimiz de kulak arkası edildi… 

Gözlemlediğim kadarıyla eylem yapanların veya destek olanların bir tekini bile, partinin oyunu artırmak adına sahaya çıkıp vatandaşla bire bir temas kurduklarına şahit olmadım… Haydar Baş kadar çalıştıklarını sanmıyorum… Açık söylemek gerekirse kendi isteklerini hayata geçiren eylemciler, Atatürk Alanında Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na verdikleri sözü tutmadılar!

Bu saatten sonra CHP Trabzon teşkilatı başarısız oldukları gerçeğini kabul etmeliler. An itibariyle hem İl hem de İlçe teşkilatlarının üzerlerine düşeni yapmaları en doğrusu olur…

***

Sonuç olarak CHP Trabzon içindeki  “Volkan’ı” söndürmekle oyunu artırmadı tersine bir önceki seçim sonucunun altında kaldı. İkincilikten üçüncülüğe geriledi… Bunun adına da sahalarda  küme düşme deniyor.

 

4 Mağlup 1 Galip

Seçim bitti ama tartışmaları bitmedi…

Her iki tarafın medyası ağız biriliği etmiş gibi AKP’nin niye kaybettiğini dillendiriyorlar…

En başından belirtelim, AKP bu seçimde alabileceği maksimum oyu aldı…

İktidarda yaşanan kayıplar HDP’nin hanesi yazıldı!..

Sandık sonucu gösterdi ki, Doğu ve Güney Doğu’da HDP “tek tabanca” ve rakibi yok!

İktidar partisi istediği kadar yol yapsın isterse Van’a ikinci Havaalanını gölün üzerine inşa etsin sonuç değişmez!.

O bölgelerdeki vatandaş, yapılanlara veya cebine girene çok da bakmıyor. Sandık önüne geldiğinde ilk önce aklına kendisi gibi konuşan, düşünen ve etnik kimliği geliyor. Bunun yanında birde PKK gerçeği HDP’yi birinci parti yapmaya yetiyor.

Kim ne derse desin bu seçimin dört mağlubu bir galibi var…

Anlayacağınız Selahattin Demirtaş grup toplantısında dediğini yaptı, gerisi hikaye…

 

CHP ve MHP dışarıdan HDP süper olur…

Günlerdir konuşulan konulardan biri de hükümet nasıl kurulur senaryoları…

Ortada çok çeşitli şıkları var:

A) AKP –CHP

B) AKP –MHP

C) CHP-  MHP ve dışarıdan HDP

D) AKP- CHP- MHP

E) Hiçbiri

***

Bu seçeneklerin içinde ülkede koalisyon olacaksa AKP ve CHP ortaklığı iyi olur diyenler bence yanılıyor. Çünkü CHP’nin meydanlarda AKP tarafından işittiği hoş olmayan, incitici o kadar çok laflar  var ki.. . Ayrıca CHP’nin vatandaşa verdiği sözler de ortada tapu gibi duruyor…

Unutulmasın ki; AKP, CHP’nin asgari ücret 1500 TL olacak vaadini iş adamlarına şikayet etmişti. Aynı zamanda CHP böyle bir koalisyonda yer alırsa “sıfırlanan defterleri” gündeme getirme şansı ortadan kalkar. Bu ikilinin ortaklığında artılar AKP’ye, eksiler de CHP’ye yazılır.

***

B ve D şıklarının bu saatten sonra hayat bulması çok kolay görünmüyor. Gerçi siyasete dün yok bu gün var. 24 saat de politikanın içinde olanlar için uzun bir zaman… Yarın ne doğurur bilinmez!

AKP’nin olmadığı C şıkkı Türkiye için çifte kaymaklı ekmek tatlısı olur.

Nedeni ise CHP ve MHP’nin seçim beyannamesinin hemen hemen aynı olması. Dışarıdan destekleyecek olan HDP pürüz görünse bile burada da devreye “ Memorandum sokulabilir” Sözün kısası bu seçenek hayata geçerse süper olur!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.