CHP Trabzon’dan vekil çıkarabilir mi?

Bugünden CHP’nin Trabzon’da vekil çıkarıp çıkaramayacağı tartışılmaya başlanmışsa, demek ki bu partide büyük bir sıkıntı var!

Bu sıkıntının nedeni, Parti Meclisinin dün aldığı karar. CHP PM’si; dün Türkiye genelinde hangi ilde önseçim, kontenjan, merkez yoklaması yapılacağını belirledi. Trabzon’da ilk sıra merkez yoklaması, geri kalan 5 isim ise partinin teşkilatlarının eğilimi ile belirlenecek.

CHP Parti Meclisi’nin bu kararına sevinen tek isim var. O isim de Volkan Canalioğlu. Trabzon’da, yeni-eski il başkanları, ilçe başkanları ve yöneticileri ile önseçim hazırlığı yapan aday adaylarının hemen hemen tamamı bu karara tepki gösterdi.

Kimileri, “Kararın ne denli doğru olduğu 7 Haziran’da belli olur” derken, kimileri de karara direneceklerini, değişmemesi halinde istifa edeceklerini söyledi.

Objektif bir değerlendirme yaparsak, bu karar CHP’yi Trabzon’da ayağa kaldıracak bir karar değil.  Neden derseniz; teşkilatları küskün olan, çalışmayan bir parti, mevcut oyunu dahi koruyamaz. Hatta partide bu karara tepki gösterenler, kendilerine yakın gördükleri bir başka partideki adaya oy verir. Yerel seçimde bunu gördük!

CHP milletvekili Canalioğlu, Genel Merkezin Trabzon’da nabız yokladıktan sonra Parti Meclisi’nin böyle bir karara vardığını söylüyor. CHP’deki bir başka etkili isim ise, Parti Meclisi’nde üç kez önseçim kararı çıktığını ancak genel başkanın böyle bir karar aldığını söylüyor.

CHP’nin mevcut üye yapısıyla yapılacak bir ön seçim, bize göre de sakat bir önseçim olurdu. Burada yapılacak olan partinin ilçe yöneticileri, meclis üyeleri ve delegeleri ile gerçekleştirilecek olan önseçimdi. Böyle bir önseçimin yapılması partiyi aktif hale getirir. Kazanan ve kaybeden taraflar da küsmez ve partisi için çalışırdı.

CHP Parti Meclisi’nin bu kararından sonra, tüm yük ve sorumluluk Volkan Canalioğlu’nun omuzlarında. Canalioğlu bu yükü kaldırabilir mi? Ekip kurabilir mi? Çalışmayan, küskün olan parti teşkilatlarını harekete geçirebilir mi? Bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ama şunu belirteyim ki, bu karar en fazla MHP’nin işine yarayacaktır. Tabi MHP sıralamada yanlış yapmazsa!

O kitap ve o film!

Kitap satılmayan ve okunmayan bir ülkede, dünyada en fazla okunanlar arasında yer alan 3 ciltlik bir romanı erkeklerden çok kadınların büyük kesimi neden okur? Bu arada şunu da belirteyim ki, bu ülkede edebi değeri dibe vurmuş, aşk ve erotik içerikli kitaplar da maalesef çok satıyor!

3 ciltli romana ben de göz attım. Eserle ilgili yorum yapmak istemiyorum!

Önceki akşam Trabzon’un meydan bölgesindeki bir sinemanın önünde onlarca genç-yaşlı, başı açık-kapalı kadını gördüm. Sinemaya girmek için nerede ise birbirlerini çiğniyorlardı.

Kadınlardan birine, ‘Hangi filme gidiyorsunuz’ diye sordum… Kadın başını öne eğdi ve eliyle afişi gösterdi. O 3 ciltlik romanın filmiydi.

Filmi izlemedim,  gidenlere sordum. Kimi beğendi, kimi iğrenç buldu vs…

Gençlik yıllarımızda, Trabzon’daki sinemalarda genelde ‘Parçala Behçet’ türü filmleri kaçırmazdık! Hatta bu tür filmleri izlemek için Akçaabat’a bile gittiğimiz olurdu!

O günlerde bu tür filmlere kadınlar ilgi göstermezdi! Salonu erkekler doldururdu. Bugün, iş tersine döndü. Aslında kadın-erkek de fark etmiyor!

Bilgi çağında, teknolojinin zirve yaptığı dönemde, din ağırlıklı eğitim veren okulların sayısını çoğaltsan, klasik okullarda din ve ahlak dersleri sayısını arttırsan da toplumun dejenere olmasını önleyemiyorsun. Yapılması gerekli olan iş; bilimi öne çıkartan çağdaş eğitim sistemini yaygın hale getirmektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.