CHP ve MHP’de sancı devam eder!

CHP’nin dün gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulunda Kemal Kılıçdaroğlu 740 oyla yeniden genel başkan seçildi. Rakibi Muharrem İnce ise 415 oy aldı. MHP’nin 2012 yılı sonbaharında yapılan genel kurulunda Devlet Bahçeli 725, Koray Aydın ise 441 oy almıştı.

MHP kongresinde Koray Aydın’ın yanında milletvekili yoktu. Muharrem İnce’ye destek veren eski ve mevcut vekil sayısı 20 civarında idi.

CHP ve MHP’de genel başkanlığa soyunan isimler, teşkilatlardan ve delegelerden ne kadar destek alırlarsa alsınlar, yanlarında önemli sayıda vekil olması gerekir. Bu da yetmiyor, iki partinin üç büyük il delegesinin yarısını yanında görmesi gerekiyor.

Bu partilerde mevcut başkanlara ve yönetimlere karşı seçim almak gerçekten zor!

***

CHP ve MHP; 2015 yılında yapılacak genel seçime mevcut genel başkanlarla gidecek. İki partide genel başkan ve parti yönetimlerinin değişimi, görünen o ki genel seçimden sonra gerçekleşecek veya oy oranlarını arttırırlarsa devam edecekler.

2015 seçimi Türkiye’nin geleceği için, gerçekten önemli bir dönemeç.
Bu seçim sonrası Türkiye’nin yönü de geleceği de netleşecek!

***

KENAN EVREN ATATÜRKÇÜSÜ DEĞİLİM

CHP sağa kayıyor ve Atatürkçülükten uzaklaşıyor” eleştirilerine cevap veren Kılıçdaroğlu; ‘Atatürk kimsenin tekelinde değildir. Mustafa Kemal’den söz edildiği zaman bütün CHP’lilerin gözleri dolar. Ben Kenan Evren Atatürkçüsü değilim. Otur masa başına Atatürkçülük edebiyatı yap, biz o Atatürkçülerden değiliz. Özgürlük ve bağımsızlığı savunuyorsanız, Atatürkçüsünüzdür.
Sol kimsenin tekelinde değildir. Benmerkezci sol anlayış var. Ben varsam CHP’de sol var, ben yoksam yok. Böyle bir şey olmaz. CHP halktan yana politika güdüyor. Biz halkçıyız kimse unutmasın. Yoksulluk edebiyatıyla solculuk olmaz.’
 

'KİMSE AYRI TELDEN ÇALMAYACAK'

Kılıçdaroglu, kurultayın tasfiye kurultayı olmadığını belirterek, ‘Partide birisi ayrı telden diğeri ayrı telden çalacak, böyle şey olmaz. Demokrasi ortak sestir. Partide ortak sesi hakim kılacağız’ dedi.

CHP’de, ortak ses nasıl hakim kılınacak. Mesela Mehmet Bekaroğlu ile ulusalcılar veya küreselciler nasıl ortak hareket edecek. Atatürk’e ‘kefere Kemal’ diyenle veya Güneydoğu’da özerklik yanlısı olanlarla, üniter yapıyı savunanlar nasıl çatı altında bulunacaklar.

***

Kılıçdaroğlu’nun rakibi Muharrem İnce, partide korku imparatorluğunun devam ettiğini söylüyor. Genel başkanlık yarışında parti genel merkezi ve milletvekilleri ağırlıklı olarak mevcut başkanı desteklerse, çıkacak sonuç üç aşağı beş yukarı bu şekildedir.

Genel başkan Kılıçdaroğlu’na 204 kişinin imza vermesine rağmen oy vermediğini kendisine de 177 imza verilmesine karşı 415 oy aldığını belirten İnce, bu olayın korkudan kaynaklandığını söylüyor. İnce, genel başkanın önceki genel kurulda 1164 delegenin oyunu aldığını, bu seçimde ise 740 oyda kaldığını işaret ederek mücadeleye devam edeceğini söyledi.

CHP’de görünen o ki, sular durulmayacak. Partide kolay kolay birlik sağlanamayacak gibi.

***

MHP’nin 2012’de yapılan kongresinde 441 oy alan, Koray Aydın köşesine çekildi. O gün bugün, ne genel başkana ne de partinin genel merkezine yönelik bir eleştiride bulunmadı. Aydın, Muharrem İnce gibi, ‘mücadeleye devam’ deseydi ne olurdu. Koray Aydın, partide hizipçi olmam diyor. 17 yıldır yapılan seçimlerin bir ikisi hariç hemen hepsinde başarısız olan bir genel başkanı eleştirmek veya partide olağanüstü kongre istemek, hizipçilik olarak nasıl değerlendirilir. MHP’nin tepeden tabana yenilenmeye ihtiyacı var. Bu gerçekleşmediği sürece, MHP mehter takımı gibi iki ileri bir geri, gider gelir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.