CHP ve MHP’nin başarısızlığı kaçınılmazdı!

Seçimler sonrası beklediklerini bulamayan partilerin yetkilileri genelde mazeret üretirler. Sonra da halkın tercihine saygılıyız mealinden sözler söylerler.

Dünkü yazımda AKP’nin neden başarılı olduğunu veya yüzde 40’ların üzerinde oy aldığını örnekleriyle aktarmaya çalıştım ve Din ile Paraya vurgu yaptım. Türkiye’deki sosyal yapılanmayı anlattım.

Türkiye’deki bu yapı parçalanmadıktan sonra, CHP ve MHP’nin ağızlarıyla kuş tutsa misali başarı elde etme şansları yok denecek kadar azdır.

Muhalefet partilerinin ilk hedefi demek ki bu yapıyı parçalamak olmalıdır.

Bu yapı parçalanır mı ve parçalanırsa nasıl parçalanır? 

Yüzlerce siyasetçinin, ilim ve bilim adamının, para kazananın bulunduğu partilere bizim akıl vermemiz pek bir anlam ifade etmez!

Görüşlerimizi açıklasak bile dikkate alan olmaz!

O nedenle, muhalefetteki siyasi partiler bu konuda vakit geçirmeden proje üretmeli ve hayata geçirmelidir.

Gerçi, AKP’ye oy veren kesimin biatçı bölümüne mevcut muhalefet cennet vaat etse de pek sonuç alamaz. 

***

Gelelim Trabzon’a! Her ne kadar Trabzonspor’un uğradığı haksızlık ve mağduriyete rağmen Trabzon’un da diğer illerden çok da farkı yok. AKP önceki seçimde Trabzon’da yüzde 60 civarında oy almıştı. AKP’nin her yerde olduğu gibi Trabzon’daki örgüt yapılanması da mükemmeldi. Sıkıntı, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının, söylemlerin AKP’ye oy veren kesime nasıl yansıyacağı idi. Biatçı ve sosyal yardım ekseninde partiye destek olanlar için bu tür söylemlerin etki yaratmayacağı belli idi. Ama yine tereddüt vardı. Genel Başkan ve parti kurmayları; süreci, hedef şaşırtarak, muhalefete yüklenerek ve medyanın da desteğini alarak dört dörtlük götürdü. Bu kesim fire vermedi. Hizmet hareketinin oyu da dağıldı. Önemli bir bölümü AKP’de kaldı.

***

Genel seçimde CHP’nin Trabzon’daki oyu yüzde 18, MHP’nin ki ise yüzde 15’di.

CHP’liler ise Volkan Canalioğlu’nun yerel seçimde aldığı yüzde 40 düzeyindeki oy üzerinden hesap yaptı. Halbuki bu oy, CHP’nin oyu değildi. Bu oyun yüzde 40’a yakını MHP’den, hatta bazı AKP’lilerden CHP’ye gitmişti. Bunu Volkan Canalioğlu da biliyordu.

MHP, Ortahisar için önce Ömer Eyüboğlu’na teklif getirdi. Eyüboğlu, MHP’nin Ortahisar’da tek başına seçim alma şansının çok düşük olduğunu belirtti. MHP’nin ancak CHP ile sandıkta bir ortaklığa gitmesi halinde aday olabileceğini düşündü. Volkan Canalioğlu ile bir araya geldi. Konu masaya yatırıldı. Canalioğlu, ‘Ben kesinlikle aday olmayacağım. Böyle bir olay da mümkün değil. CHP olarak Büyükşehir’de ve Ortahisar’da partimiz adayları ile yarışacağız’ dedi ve işbirliğini ret etti. Bu görüşmeden sonra Ömer Eyüboğlu, MHP yetkililerine aday olmayacağını söyledi. Bu olaydan 5-10 gün sonra, CHP il başkanı Yavuz Karan yanına birkaç partiliyi alarak genel merkeze gitti. ‘Trabzon teşkilatı olarak Volkan Canalioğlu’nu istiyoruz. Trabzonlular da böyle düşünüyor’ mealinden sözler söyledi ve ardından Canalioğlu Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.

Canalioğlu’nun aday olmasını, CHP’lilerin bir kesimi farklı yorumladı. Canalioğlu’nun seçimi kazanmak için değil siyaseten aday olduğunu söylediler. Canalioğlu, Ortahisar için de ANAP kökenli Nazım Özcan’ı tercih etti. Canalioğlu, Özcan ile merkez ve köylerde AKP’ye giden eski ANAP ve DYP’lilerin oylarını almayı hesap etti. Canalioğlu’nun hesabı CHP’nin oyunu yüzde 30’ların üzerine çıkarmaktı! Ama evdeki hesap çarşıya uymadı!

MHP’de ise, dışardan gelen önerilerle Ortahisar ve Büyükşehir Belediye Başkan adayları belirlendi. İki adayda MHP’nin teklif getireceği birkaç isim arasında idi. Abanoz’un belediyedeki çalışmışlığı, derneklerdeki görevleri ve tanınmışlığı önemli faktördü. Ankara’daki Çaykara lobisi de Abanoz’da ısrar edince, Koray Aydın Abanoz’u aday gösterdi. MHP’nin Büyükşehir adayı Hüseyin Örs isabetli bir isimdi.

***

Volkan Canalioğlu,  MHP’nin desteği ile partisinin oyunu 100 binlerin üzerine taşıdı. Ancak, ilçe meclis oylarında CHP tam bir hezimete uğradı. MHP; Ortahisar’da az da olsa bir çıkış yaptı. İlçelerde ise beklediği sonucu alamadı.

CHP ve MHP, Trabzon’da daha farklı isimlerle seçime girseydi, sonuç farklı olur muydu? Olabilirdi. Ama bu farklılık sonuç getirmezdi. Çünkü AKP’nin neredeyse yüzde 50’lik oyu farklı nedenlerle bloklanmıştı. Bu tür bloklar Hüseyin Örs’ü tenzih ederek söyleyeyim heyecanını yitirmiş sıradan adaylarla kolay kolay kırılmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.