CHP’de ‘1’ Karadenizli!

Cumhuriyet Halk Partisinin önceki gün yapılan parti meclisi seçimlerinde, Karadeniz illerinin adaylarının biri hariç hepsi devre dışı kaldı. Ordu milletvekili Seyit Torun dışında Karadeniz illerinden parti meclisine giren olmadı. Parti Meclisi üyesi seçimine İstanbul ve Ankara’nın delegeleri damga vurdu.  CHP’de genel başkan yardımcılığı TBMM grup başkanlığı yapan İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi ile Kılıçdaroğlu’nun 80 kişilik anahtar listesinde yer alan Ahmet Kaya PM’ye giremedi. Hamzaçebi 569, Ahmet Kaya 499, Haluk Pekşen ise 416 oy aldı. CHP Parti Meclisine giren isimlerin büyük çoğunluğu TV’lerde konuşanlar oldu. PM seçimlerinde İstanbul ile Ankara il örgütünün etkili olduğu bildirildi.chp-de-1-karadenizli-1.jpg

chp-de-1-karadenizli-2.jpg

chp-de-1-karadenizli-3.jpgPazar sabahı haberim oldu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 80 kişilik anahtar listesinde yer alan isimlerden biri Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, anahtar listede yer aldığını Pazar günü sabah saatlerinde öğrendiğini söyledi. Kaya, ‘Parti Meclisine aday olduğumu açıklamıştım ancak sayın genel başkanımızın listesinde olduğumu seçim günü bildirdiler. Süre kısa olduğu için gerekli çalışmayı yapamadım. Genel Başkanımızın beni listesine alması, bana verilen değerin bir göstergesi. Sayın genel başkanıma beni listesine aldığı için teşekkür ediyorum. Sonuçta parti meclisine seçilen isimlerde partililerimiz. Bana oy vermeyenlere asla kırgın değilim’ dedi.

 

‘Küsmek yok, önümüze bakmalıyız’

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra gelen birkaç isimden biri olan Akif Hamzaçebi, ‘Olan oldu. Artık geriye bakmamak gerekir. Önümüze bakacağız. Parti Meclisinde olsam da olmasam da, partimin iktidar yürüyüşünde üzerime düşen görevi yerine getireceğim’ demekle yetindi. PM seçimlerinde 569 oy almasına rağmen seçilemeyen Hamzaçebi’yi, İstanbul ve doğu delegelerinin bir kısmının oy vermediği tahmin ediliyor. Hamzaçebi gibi Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde olmasına rağmen seçilemeyen bir başka isim de İstanbul eski il başkanı Cemal Canpolat’tı. Bu iki isim, liste dışı kalırken Gürsel Tekin ve Eren Erdem PM üyesi oldu.

 

Trabzon kotaya kurban gitmiş!

CHP Trabzon il Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ise, Parti meclisine Trabzon’dan bir ismin girememesi eksiklik yaratmayacağını söyledi. Hacısalihoğlu, ‘250 oy alan gençler meclise girdi ama 500 oy alan vekilimiz giremedi. Trabzon kotaya kurban gitti. Bu durum Trabzon açısından eksiklik doğurmaz. Bu ilk defa olmuyor, daha önce de Trabzon’dan PM’de isimler olmadığı dönemler oldu. İl Örgütümüz kendi adayı lehine elinden gelen çalışmayı yaptı. Ne var ki, olmayınca olmuyor. Akif Bey de giremedi. Yüksek oy aldı ama o da kotaya takıldı. Haluk Bey de giremedi. PM’de Trabzon’dan bir ismin olması elbette Trabzon adına iyi olurdu fakat olmaması da Trabzon siyaseti açısından bir eksiklik değildir’ ifadelerini kullandı.

***

 

CHP’de parti meclisinin önemli bir bölümü yenilendi. Parti meclisine bilim ve gençlik kotasından yeni isimler de girdi. CHP Parti Meclisi ne kadar yenilenirse yenilensin, partide kararları, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu alıyor. Genel Başkanlıkta 10. yılını geride bırakan Kemal Kılıçdaroğlu kararları alırken, ince eleyip sık dokuyor. Parti Meclisinin yanı sıra millet ittifakının diğer ortağı Meral Akşener ile de görüş alışverişinde bulunuyor.

 

 

 

Doktorunuz diyor ki!

 

Belimiz birbirine bağlı bir dizi kemikten(omurga) oluşmuştur. Bel kemiklerinin arasında sürtünmeyi önleyen yastıklar (disk) vardır. Bu yastıkların ortasında jel kıvamında bir sıvı bulunur. Çeşitli sebeplerle bu sıvının bir tarafa kayması yastıkta bombeleşme(fıtık) oluşturur. Buna "bel fıtığı" denir. Bu fıtıklaşma bel kemiklerinin arasından çıkıp aşağıya doğru yayılan sinirlerin köküne baskı yaparak bacakta ve ayakta ağrıya, uyuşukluğa, güçsüzlüğe sebep olabilir. Bel fıtığı olanların çoğu (%90) kendiliğinden iyileşir. Ancak, bacakta ve ayakta aşırı ağrı, önemli güç kaybı veya idrar tutamama gibi sorunlar ameliyat gerektirir.

(Dr. Kemal KÜÇÜKALİ)

 

**************

 

Yavuz Donat'ın Karadeniz ile ilgili yıllardan beri çiziktirdiği şeyler, bir ilk mektep çocuğunun resim defterine çizdiği ilk çizgiler gibi. Adam yazı yazıyor ama ortada bir cümle yok. Karadeniz gibi her şeyi baskın karakterli bir bölgeyi yazarken Türkçeye bulaşmıyor her nedense. Bu denli karakteristik bir bölgenin Fransız jölesi (tatlı çeşididir cahiller) gibi bir dille sadece iktidar elitlerini memnun edecek ''İt is a book!'' türü veriliyor oluşu benim sinirlerimi bozuyor. İktidarın Karadeniz bölgesine karşı olan zevzekliğini özne ve yüklemli cümlelerle temize çıkarma hafifliği. Yavuz Donat'ın Karadeniz ile ilgili yazdığı konforu peşin, ayrıntıdan ve coğrafyanın çilesinden yoksun, Olimpos dağındaki Yunan tanrılarının dilleri gibi kaygısız şeylere harbiden sinir oluyorum. Onların tam karşılığı hiçbir işe yaramayan bir mantar türü olan çakal osuruğudur! Gazetecilikte oldum olası Karadeniz'in eskizini yapıyor bu isim! Bir türlü asıl manzarayı çizmeye gelemedi. Diyorum ya bir Türkiye'deki siyasetçilerin, bürokratların aralarında çevirdiği çay ve fındık üzerinden baktıkları diğer yanları naif, çekilmez derecede taşralı Karadeniz var. Bir de Sinop'tan Sarp'a dar bir sahile sıkıştırılmış, sahipsiz, dereleri, yaylaları talan edilmiş, topraksız, sağ iktidarlar eliyle bir tımarhaneye çevrilmiş bir Karadeniz var. İşte Yavuz hırsız ikinci Karadeniz'in makus kaderini görmezden gelip oldum olası nefret ettiğim Türkiye'nin kendine seçtiği birinci Karadeniz'e peşkeş çekiyor. Hani bir olsa, iki olsa, üç olsa bir şey demeyeceğim. Yıllardan beri öyle, iki çakal osuruğu cümle al sana Karadeniz. Yavuz Donat! Bir daha Karadeniz hakkında çakal osuruğu gibi şeyler yazıp insanların zekâsıyla alay etme! Çaykur'un Ovit marka çayının reklamını yapacağına dönüm başı 18 kg çay alan Çaykur’a,  o çayı nasıl alıyor diye bir sorsana!

(Metin KONDEL)

Önceki ve Sonraki Yazılar