CHP’de adayı ilçe başkanları belirleyecek!

CHP’nin 25-26 Temmuz’da Ankara’da Bilkent Odeon’da yapılacak olan kurultayı için hazırlıklar devam ediyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük bir ihtimalle tek aday olarak gireceği kurultayda, Parti Meclisi’nin 60 üyesi de belirlenecek. CHP’nin 60 kişilik Parti Meclisi’nin, 8 üyesi Bilim Yönetim ve Kültür Platformundan, 8 üyesi de Kılıçdaroğlu’nun listeye alacağı isimler olacak. CHP’nin 37. Olağan Kurultayında 1375 delegenin oy kullanacağı açıklandı.

CHP Parti Meclisi üyeliği için, yüzlerce ismin aday olacağı öğrenildi. Parti Meclisi’ne girecek isimler, milletvekili adaylığında diğer adaylardan bir adım önde olacak. Bu nedenle Parti Meclisi üyeliği için kıyasıya bir yarış var.chp.png

CHP Parti Meclisi adaylığı için Trabzon teşkilatında da çok sayıda isim, aday olacağını açıkladı. CHP Trabzon ilçe teşkilatlarında geçenlerde bir temayül yoklaması yapılmış. Bu yoklamada Haluk Şahin, Akçaabat İlçe Başkanı Musa Hacıoğlu ve Milletvekili Ahmet Kaya’nın adı öne çıkmış.  Eski Başkan Güzide Uzun’a ise oy çıkmamış.

CHP İl Yönetiminden bir isim, Trabzon teşkilatı için henüz isim belirlemediklerini söyledi. CHP’li isim, gelecek hafta ilçe başkanları ile toplantı yapılacağını, bu toplantıda Parti Meclisi adaylarının masaya yatırılacağını ve isim belirleyeceklerini söyledi.

CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ise, Parti Meclisi’ne her partilinin aday olabileceğini söyledi.

 

******************************************************************

 

Mustafa Bıyık önce TBMM’ye

sonra İYİ Parti Genel Merkezine!

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, birkaç gün önce Ankara’ya gitti. Başkan Bıyık, Ankara’da AKP Trabzon milletvekilleriyle teker teker görüştü, Yomra’nın sorunlarını anlattı ve destek istedi. Mustafa Bıyık, meclisteki temaslarından sonra İYİ Parti Genel Merkezine gitti.mustafa-biyik.jpg

Bu arada Mustafa Bıyık’ın AKP Trabzon milletvekillerini ziyaret etmesi farklı yorumlara neden oldu.

Mustafa Bıyık, “İlçe başkanımızla birlikte, Yomra’nın sorunlarını vekillere aktardım, sohbet ettik, destek istedim. TBMM’ye İYİ Partili belediye başkanı olarak gittim ve öyle ayrıldım. Yomralılar beni İYİ Parti adayı olarak belediye başkanı seçti. Ben de İYİ Partili olarak Yomralılara hizmet etmeye çalışıyorum” dedi.

 

**************************************************************

 

Kirli su kullanıyoruz!

Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, ilçenin bazı bölgelerinde su sorunu yaşadıklarını belirterek, “Bazı mahallelerimizde vatandaşlarımızdan kirli su kullandıkları yönünde şikayetler alıyoruz” dedi. Başkan Gürsoy, ‘kirli su kullanıyorlar’ ifadesine tahminimiz o ki, ilçedeki su sorununu gündeme taşımak için kullanmıştır. Trabzon ilçelerinden yalnız Arsin’de değil, çok sayıda ilçeye bağlı mahallelerde su sorunu yaşanıyor.kirli-su.jpg

 

******

 

Sen neden hala ayaktasın!

Benim babam Çaykur'da sıradan bir işçiydi. Kendi okuyamazdı ama okuyan, bilhassa Kuran okuyan talebelere her zaman destek olmaya çalışırdı. Sonu gelmez tilavetlere, mevlitlere, icazet törenlerine, baştan sona cenazelerde sabırla bulunurdu.

Hep anlatırım ve de sürekli anlatmaya devam edeceğim. 1980 ihtilalinin yapıldığı yıllar. Bir gün beni yukarı Mavrand adlı bir köye icazet merasimine götürdü. Bindiğimiz turuncu renkli döküntü Ford minibüsün halini bir görseydiniz birkaç ecir de ona yazardınız. Gittik, alelade bir Karadeniz köyü. Camide hafızlar Kuran okuyor, cemaat de dinliyor. Çocuklar da cami ile Kuran kursu arasında bir düzlükte eğleşiyorlar. Tam öğle ezanı okundu, yemekhaneden aşçı bağırdı. ''Haydi çocuklar yemekhaneye!'' Hepsi hurra Kuran kursunun yemekhanesine doluştu. Aşçı; ''Çocuklar!'' dediği için ben de bir hanım evladı gibi peşlerinden gittim. Hepsi sandalyeye oturma oyunu gibi kaşla göz arasında oturdu. Bir tek ben ayakta kaldım. Aşçı bana bakıyor, başlarında hocaları var bana bakıyor, bulaşıkçı bana bakıyor, veli olacak bir kişi daha var o da bana bakıyor. Yemekhanenin penceresine gittim ve aşağı taraftaki fındık bahçesine baktım on on beş saniye. Sonra etrafımda hiçbir insan yokmuş gibi oradan çıktım. O şerefsizlerden hiç birisi; ''Bu çocuk bu köyde misafir, siz her gün burada zaten yemek yiyorsunuz, biriniz kalksın ve yer versin, o yemeğini sonra yer!'' demedi. Sadece meraklı gözlerle benim ne yapacağımı izledi.

Babamı bıraktım camide ve küfrederek Of'a doğru yürümeye başladım. Saatler sonra babam minibüsle korna kıyamet, beni arabaya bindirmeye çalışıyor. Hayatımda ilk kez o gün babama karşı geldim. ''Binmeyeceğim, bir daha da beni böyle yerlere getirme!'' diye bağırdım. Ben gidiyorum minibüs arkadan korna ile müzik yapıyor. Korna ile bana ''Hadi Metiiiin!'' diyor şoför! Neyse bindim. Babam o günden sonra bu çocuk bana bir daha ne zaman isyan edecek diye hep tetikte bekledi. Ama ikinci bir isyan hiçbir zaman olmadı.

Yıllar geçti, iktidarlar değişti, ihtilaller oldu, Sovyetler Birliği dağıldı, ülkede bir sürü şey oldu. O başı takkeli hafızlar bir türlü o sandalyelerden kalkmadılar. Aradan kırk yıl geçti, okuduk, yazdık, orta yaşa eriştik, o hafızlar hâlâ o sandalyelerde oturuyorlar. Kemalistler o sandalyelere oturdu, feodal ağaların eşkıya takımları oturdu, Fetöcüleri oturdu, Milli Görüşten çark edenler oturdu, İmam Hatipli çapsızları oturdu, hafızları hafizeleri oturdu, aç kurtları oturdu ama bir tanesi de; ''Biz her zaman buradayız, bu çocuk misafir, bir kere de o karnını doyursun!'' demedi, deme erdemi gösteremedi. Biz kırk yıldır ayakta bekliyoruz, Saadet Partisi dâhil hepsi sofraya oturmuş. Bana da; ''Sen niye ayakta dikiliyorsun!'' diyorlar. Kırk yıl geçti aradan koyun çobanlarını genel müdür ettiler ama bana dedikleri şey ''Sen niye ayaktasın!'' Çok kutlu dava dedikleri şeyin tam olarak röntgenidir. ''Sen neden hâlâ ayaktasın!''

(Metin Kondel)

 

******************************************************

 

Ayvazoğlu komisyonda!ayvazoglu.jpg

AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, yeniden komisyon üyesi. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olan Bahar Ayvazoğlu önceki gün yeniden komisyon üyeliğine seçildi. Ayvazoğlu’nu kutlar, başarılar dileriz.   

Önceki ve Sonraki Yazılar