CHP’de Hamzaçebi kendi kalesine gol attı!

  CHP Trabzon il ve Ortahisar ilçe örgütü, belediye meclis üye adaylarını ve sıralamayı belirledi, onay için genel merkeze gönderdi. 
Genel Merkezin gönderilen listeyi onaylaması beklenirken, zirvede bir gizli el, listede yer almayan bir ismi, 1. sıraya yerleştirdi. Listeyi tasdik etti ve Trabzon’a gönderdi.

chpde-hamzacebi.jpg
Liste 1. sırasına yerleştirilen isim önceki dönemlerde bir iki kez meclis üyeliği yapmış olan 70 yaşındaki Müslim Hamzaçebi idi. Müslim Hamzaçebi, Trabzon eski milletvekili Akif Hamzaçebi’nin yakın akrabası.
Genel merkez onaylı meclis listesi CHP il merkezine gelince, il ve ilçe başkanı, yöneticiler ve listede yer alan isimler haklı olarak tepki gösterdiler.  
Ankara’ya giden listede ilk sırada Cüneyt Zorlu vardı. Zorlu, Ortahisar Belediye Başkan adayı Salih Akyüz’ün kontenjanından ilk sırada yer almıştı. Müslim Hamzaçebi ilk sıraya yerleşince, sıralamada otomatik olarak kaydırıldı.
Genel Merkezin bu hamlesi, Salih Akyüz’e yönelik mi yoksa il ve ilçe yönetimlerine mi?
Veya Müslim Hamzaçebi’yi ilk sıraya yerleştiren Akif Hamzaçebi mi?
CHP Trabzon örgütü, genel başkanlık yarışında Muharrem İnce’den yana idi. Kimileri, genel merkezin bu nedenle liste ile oynadığını söylüyor.
Bize göre, Müslim Hamzaçebi’yi listenin birinci sırasına Akif Hamzaçebi koymuştur. Müslim Hamzaçebi, akrabası Akif beyi aramış ve böyle bir talepte bulunmuştur. Akif bey de Hamzaçebi’nin isteğini kırmamıştır.
Peki bu yapılan hamle doğru mu?
Kesinlikle yanlış! Bu hamle ile birlikte hem il ve ilçe yönetimleri ezilmiştir hem de listenin kaydırılması nedeniyle adaylar rencide edilmiştir. Moraller bozulmuştur.
Bu satırların yazıldığı saatlerde Ortahisar Belediye Başkan adayı Salih Akyüz, genel merkezdeki yetkililerle ve Akif Hamzaçebi ile konuştu. Ne sonuç aldı bilmiyoruz. 
Bir de Müslim Hamzaçebi’nin ısrarına anlam veremedik.
Teşkilatın ve başkan adayının listeye almadığı Müslim Hamzaçebi’nin, Büyükşehir ve Ortahisar meclis üyesi olma isteğinin arka planında tahminimiz o ki bir beklenti var.  
Sonuç olarak, Akif Hamzaçebi’nin kendi kalesine attığı bu gol iptal edilmezse,  Salih Akyüz maça 1-0 mağlup başlayacak. Bu arada milletvekili Ahmet Kaya’nın ise sesi çıkmıyor. 

Şalpazarı üçe bölündü!

salpazari-(2)-001.jpgAK Parti’nin son seçimde en yüksek oy aldığı ilçelerden biri olan Şalpazarı’nda MHP adayı Refik Kurukız’ı destekleme kararına tepki koyanlar bağımsız aday Fatih Yılmaz’ın etrafında birleşiyor. Fatih Yılmaz’ın babasının AK Parti milletvekili Muhammet Balta ile birlikte il genel meclisinde görev yaptığını belirten bir partili, ‘Balta, Fatih Yılmaz’ı geri çekemiyorsa demek ki örtülü bir şekilde destekliyor’ dedi.  

salpazari-(1)-001.jpgsalpazari-(1).png
Diğer yandan İYİ Parti’nin Şalpazarı belediye başkan adayı Mehmet Öngöz de ilçe merkezinde ve köylerinde çalışmalarını sürdürüyor. Şalpazarı’nda üç adayın da şanslarının eşit olduğunu söyleniyor.

Çarşıbaşı’nda  kilit isim!

carsibasi.pngAK Parti, aday çıkarmadığı Çarşıbaşı’nda MHP adayı Mümin Nuhoğlu’nu destekleyecek. Söylemde ve kağıt üzerindeki bu destekleme kararının seçmene pek yansımadığı bildirildi. AK Parti Trabzon il yöneticilerinden bir isim, Çarşıbaşı’nda kilit ismin Coşkun Yılmaz olduğunu belirterek, ‘Coşkun Yılmaz, kırgın ve küskün. Coşkun beyden henüz ses çıkmadı’ dedi. 
Öte yandan İYİ Parti’nin Çarşıbaşı belediye başkan adayı Mehmet Turan ise seçim beyannamesini açıkladı. 

Rahmi Üstün’ün  karnesi!

Sürmene Belediye Başkan adaylarını mercek altına alan gazeteci Cevat Kol, Mevcut başkan ve AK Parti Belediye Başkan adayı Rahmi Üstün’ü yazdı. 
Kol’un değerlendirmesi şöyle;
‘Öncelikle şunu belirteyim, eleştiri icranın başına yapılır. Yönetene yapılır. O nedenle Rahmi Üstün’ün eleştirilmesi doğaldır. Sürmene’yi 5 yıldır kendisi idare ediyor. 5 yılda bir şey yapmadı demek haksızlık olur. Rahmi Üstün’ün 5 yıl önceki seçim vaat kitapçığına baktım. Vaatlerinin Yüzde 10’u bile yapılmamış. İlçenin nüfusu azaldı. Göç veren ilçe oldu. İŞKUR binası var diye övün, İŞKUR’un işe koyacağı iş alanı yok. Gemi limana yanaştı, Deniz üssü oluyoruz diye hava at, lojistik Rize’ye gitti. Gemi ustası Rıfkı Başaran’ın derdine merhem olacak kimse yok. Turizmle ilgili tesis yapıldı mı? İlçeye istihdam sağlandı mı? Hayır. Marka değeri olan iki ürünü var. Bıçak ve pide. Bıçak ile ilgili çarşısı var mı? Hayır. Pide ile ilgili bir karşısı çalışması var mı? Hayır. Korsan bıçaklar çarşı içine kol geziyor. Kadınlar pazarı yıkıldı. Normal Pazar yeri bile yok. Kaldırımlar işkal altında. Düzelme var mı? Hayır.

rahmi-ustun.jpg
Tam tersi artış var. Her yer otopark olmuş. Caddelerden insan geçemiyor. İnsanlar dükkanlara giremiyor. Düzelme var mı? Hayır. Kaçak binalara izin verip öğretmen evi yaptırmak başarı değildir. 
Avantajları: Rahmi Üstün’ün avantajı iktidar partisinden olması. Kaymakam ve Ak Parti İlçe Başkanı ile her yere birlikte gidip seçim çalışması yapıyorlar. Mahalle mahalle dolaşıyorlar. Geceleri bile mahallelerde çalışıyorlar. Devletin nimetleri sonuna kadar kullanılıyor.  Mezralara bile yol çalışması yapılıyor. Dozerler arazide. 
Handikapları: Seçim zamanı halkın içine girip halkı kucaklama gayreti hiç inandırıcı değil. Egoları hala önde gidiyor. Kapım açık diyerek içeri gireni azarlayan, laf sokan tavırlarından vaz geçmeli. İşte Araklı belediye Başkanı Recep Çebi örneği. Tüm adayları bir yemekte toplayıp “biz biriz biz Araklıyız mesajı verdi. Rahmi bey nerede? Para ile broşür bastırıp, tvlere çıkıp hizmet demagojisi yapmak inandırıcı değil. İstedikleri yerde bu konuları konuşup, tartışacak kadar cesur ve bilgiye sahibiz. Eleştiriye açık olmak lazım. Rahmi Üstün bir dönem demişti. Şimdi ne oldu ki bir dönem daha diyor?’
Cevat Kol’un; başkana yönelik eleştirilerinin bir bölümünü köşemize aldık.  Kol’un, eleştirilerini tahminimiz o ki muhalefet adayları yapmamıştır veya Cevat’ın bu değerlendirmesinden sonra yapacaktır. Meyveli ağaç taşların diye bir deyim vardır, Rahmi başkan meyvesiz yani hiçbir şey yapmamış olsaydı bu eleştirileri hak etmezdi diye düşünüyoruz!

******************

En çok Trabzon Rize bozuldu sanıyordum, İstanbul çürümede rekoru ele almış.
Vefa tamamen bir Suriyeli gettosu olmuş, sokaklar her yerde en çok Arapça duyuluyor. Metro ve İstiklal'de bağıra bağıra konuşmaları ve rahatlıklarından sanki bu ülkenin sahibi onlar da Türkler sığınmacı gibi duruyor. Üstelik metro da arsızca biri inmeye yeltense milleti iterek gidip oturuyorlar. Bir tek Kalamış'ta onlardan görmedim, İstinye Park'ta zaman geçiren mi dersin Bebek Sahilinde gece anırması mı dersin, her yerdeler ve ben çok rahatsızım, çok kızgınım. Bir şeye karar verdim, bir daha Kürtlere ima ile bile olsa öteki gibi bakan, davrananlara daha önceki gibi sözlü uyarı ile değil AKP'lilerden öğrendiğim küfürlerle çok fena dalacağım. Bizim Güneydoğu ve Siirt'teki Araplarımıza ve Kürtlerimize kurban olayım.
(Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar