CHP’de İmamoğlu ağırlığı!

CHP’nin 37. Kurultayı dün sona erdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultaya katılan delegelerin neredeyse tamamının oyunu alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

CHP Kurultayına damga vuran isim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu idi. İmamoğlu, kurultaydan bir gün önce Ankara’ya gitti. Cuma namazını Hacıbayram Camiinde kılan İmamoğlu, başkentte bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İmamoğlu’ndan CHP kurultayında çok tartışılacak açıklama

Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte kongreyi takip eden İmamoğlu, ‘Bizim genel başkanımız çok tarihi bir misyon üstlendi. Özellikle son yerel seçimler. Dolayısıyla bizim genel başkanımızla ilgili zerre kadar sorgulayacağımız bir şey yok. Sadece etrafını iyi bir yönetimle toparlamamız gerekiyor. CHP sadece kendisine oy veren ya da partimize oy veren insanlar için bir umut kurultayı yapmıyor, bence şu an muhalefeti temsil eden hangi ruh varsa onu temsil edecek bir kurultay yapacak. Dolayısıyla sorumluluğunun çemberi çok büyük. Bugün bu salona giren ve oy kullanan bütün delegelerimizin bence bu anlayışla hareket etmesi lazım, bu anlayışla oyunu kullanması lazım. Bildiğimiz kurultaylardan çok farklı” dedi.

İmamoğlu’nun ‘Kılıçdaroğlu’nun etrafını iyi bir yönetimle toparlamamız gerekir’ şeklindeki ifadeleri, CHP Parti Meclisinde büyük değişikler olacağa şeklinde yorumlanmıştı. Dün yapılan 60 kişilik parti meclisi seçiminde, İmamoğlu’nun bu sözleri doğrultusunda gelişmeler yaşandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 60 kişilik parti meclisi için 80 kişilik anahtar listesi genel kurul salonunda dağıtıldı. Kılıçdaroğlu’nun belirlediği 80 kişi arasında Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi de var. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine karşılık, parti meclisi üyesi olabilmek için tam 222 isim aday oldu. Bireysel aday olanlar arasında CHP Trabzon eski milletvekili Haluk Pekşen de bulunuyor. Haluk Pekşen, önceki genel kurulda anahtar listede olmamasına rağmen parti meclisi üyeliğine seçilmişti.

CHP’de mevcut Parti Meclisi’nde yer alıp, Kemal Kılıçdaroğlu'nun listesinde olmayan isimler şöyle: Haluk Koç, Ali Haydar Hakverdi, Ali Şeker, Ekrem Kerem Oktay, Bülent Ecevit Tatlıdil, Erdal Aksünger, Eren Erdem, Fatma Gürer, Gaye Pamuk Ateşli, Gaye Usluer, Gökhan Günaydın, Gülçin Timur, Haluk Pekşen, İlhan Cihaner, Mehmet Ali Çelebi, Meryem Gül Çiftçi, Müslüm Sarı, Sera Kadıgil Sütçüoğlu, Umut Tekin ve Zeki Kılıçarslan.

*******************

Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel: Belli ki sonbaharda seçim var. Bu seçimde CHP+HDP+İYİ PARTİ+Babacan+Davutoğlu+Saadet formel seçim ittifakı yapmasalar da ortak hareket edecekler. MHP+AKP % 45 + . Karşısındaki fiili cephe % 50 +'ı zorlayabilir. Bunun içindir ki gözler Meral Akşener'e çevrili. Meral Hanım fiili ittifakın içinde olmaz ise, CHP (max % 30) + HDP ve Cihangirin alkolik devrimcileri partisi vbg (max % 15) birilkteliği seçimleri kaybeder. Meral Hanım, annem Nuriye babam Ahmet olduğundan emin olduğum gibi eminim ki, partisinde bağımlı olduğu, nihai tahlilde, zamanında Süleyman Demirel'in etrafındaki masonik yapıya ve bu yapı aracılığıyla gelecek küresel sinyallere duyarlıdır. Ne yapar bilemem. ABD başkanlık seçimi Kasım başında. Yeni başkanın yemln edip kabinesini, kadrosunu oluşturması birkaç ay alır. Bu süreç içinde İYİ Parti, Meral Hanım ve yakın çevresi (kim bilmiyorum) nispi bir özerklik içinde sayın CB ile anlaşır mı? Anlaşabilir. Yeni bir anayasa ile tekrar parlamenter sisteme geçilmesi koşulunda oluşacak AKP+MHP+İYİ PARTİ bloğu seçimi kesinlikle kazanır. Eğer Devlet Bahçeli kardeşimiz Meral Akşener'i ve İYİ PARTİ’yi hazmedebilirse. Eder mi? Niye etmesin. Bu sevgili kardeşimiz, bir devlet kadrosunun emrinde siyaset yapıyor. Yat denilince yatıyor. Kalk denilince kalkıyor. Daha önce sayın Erdoğan'a ağız dolusu hakaret etmeye dayanan bir stratejiden, 24 saatte nasıl 180 derece çark etti ise şimdi de edebilir.

Never a dull moment in Turkey! Türkiye'de insanın canının sıkılması, eğer özel hayatında eşi, sevgilisi, kankası, can ciğeri var ise. Yalnız ise, o zaman "Ne olacak bu Türkiye'nin hali" arabesk şarkısı ile idare edecektir. Hele yaşlı ise işi zor.

Hasan Kurt: Hocam; 1-2023 Kasım'dan önce seçim olmaz... Devlete hakim olanlar, asla kenara çekilmez. 2- İYİ Parti, AKP ile ittifaka girerse dağılır. 3- Saadet Partili seçmen her şartta AKP'ye oy verir. 4- Davutoğlu ile geçmişte birlikte hareket eden ve her zaman (DYP ve ANAP dönemleri dahil) iktidarda olan ekip, hangi parti güçlü ise o yöne kayar. 5- İYİ Parti değil Babacan ABD'den gelen sinyale göre hareket eder, 6- Seçimi muhalefet kazansa bile iktidar direnir...Benim tahlilim de bu şekildi..

Yahya Sezai Tezel:  iktisadi durumu döviz rezervlerini izliyor analiz ediyor edebiliyor musunuz? Barut yok barut? Paşalarımız Suriye, Irak, Akdeniz, Libya sahnelerindeki stratejilerini kime finanse ettirecekler. Jet gazoz yakmıyor uçarken dolar yakıyor dolar sevgili Hasan kardeş.

****************

Yok efendim TS Kayseri'yi niye yenmiş. Yenilseydi de dostumuz Kayseri küme düşmeseydi. Bunları yazan ve konuşanları kınıyorum. Sörloth kale bomboşken kale çizgisi ile arasında yarım metre varken topu avuta atsaydı daha mı iyi olacaktı?

Trabzonspor'un tarihine sürülebilecek en büyük leke olabilecek "şikeci" yaftası asla silinmezdi. Kaldı ki olur ya insanlık hali Gol kralı futbolcumuz o anda golü atamasaydı yine bu işte şaibe var diye konuşulacaktı.

TS de mesela iki maçı alsa iki maçı berabere bitirseydi o da şampiyondu şimdi.

Herkes işini baştan sağlam tutacak...

Kayserispor yeniden süper lige döner.

Ama Trabzonspor'un üzerine yapışabilecek bir leke asla silinmezdi.

(İsmail Kansız)

************

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar