CHP’de kapalı devre toplantı!

  chpde-kapali.jpgCHP il merkezinde bugün bir danışma toplantısı yapılacak. İl Başkanlığınca yapılacak olan toplantıya, il yöneticileri, ilçe başkanları ve belediye meclis üyeleri ile eski il ve ilçe başkanları katılacakmış. CHP eski il yöneticilerinden bir isim, il başkanlığının düzenlediği danışma toplantısını kapalı devre toplantısı olarak nitelendirdi ve ‘Toplantı geniş katılımlı olmalı idi. Kısıtlama olmamalı idi. Seçim sonuçları tartışılmalıydı, partinin son durumu gündeme getirilmeliydi’ dedi.

Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın Sitemi!

  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği başkan yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Yomra’daki camilerin yeterli avlusu olmamasına rağmen ilçenin en gözde yerinde din görevlileri için yaptırılan dinlenme ve kurs binasının israf olduğunu iddia etti. Dünyanın hiçbir ülkesinde din görevlilerine Türkiye’deki gibi ayrıcalık tanınmadığını ileri süren Gürdoğan, ‘Camilerimize cenaze ve cuma namazları dışında giden yok. Diğer yandan din görevlileri için Kuran kursu binası adı altında beş yıldızlı otel yapılıyor. Bu kadar israf olur mu? Vatikan’da böyle israf var mı? Dinimiz israfı önlemeyi ve mütevaziliği öneriyor’ dedi.
 Türedi hocanın ziyareti!

 turedi-hoca.jpg Kanuni Araştırma Hastanesi başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, başhekim yardımcısı uzman doktor Mine Demirbaş ve hastanenin üst düzey yöneticileri önceki gün ziyaretimize geldiler. Süleyman Türedi, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nden tanırız. Acil servisin en aktif doktorlarından biri idi. Türedi, bir süre önce Kanuni Araştırma Hastanesi’ni başhekimliğine atandı. Türedi, genç yaşta profesör olan sayılı doktorlar arasındadır. Yomra’daki Kanuni Araştırma Hastanesi’nin bir parçası da Trabzon merkezdeki Numune Hastanesi. Kanuni Araştırma Hastanesinde Numune ile birlikte 2200 civarında personel var. Doktor sayısı da 200’ün üzerinde. İki hastanede toplam 600 civarında yatak bulunuyor. Numune Hastanesi, 1940’lı yıllarda Almanlar tarafından yapılmış, dönemin en görkemli sağlık kuruluşlarından biri idi. Yomra’daki Kanuni Araştırma Hastanesi yeni yapıldı. Koridor ve odaları ferah, geniş. Hastanenin zemin katında devasa bir otoparkı bulunuyor. Kanuni Araştırma Hastanesi, her şeyiyle mükemmel ancak Kaşüstü-Hastane arası yol, trafiği kaldırmıyor. Ayrıca, Kaşüstü’nden hastane güzergahında yolun orta kısmında 70’e yakın logar kapağı bulunuyor.  Prof. Türedi, başarılı ve çalışkan bir hekim. Kendisine ve ekibine başarılar diliyoruz.  

*******************

Basit ve mantıklı bir şekilde izah ediyorum.
Komünist Ruslar 1979’da Afganistan’a girdi.

Başta Mücahitler olmak üzere Afganistan’daki bütün etnik gruplar Ruslara direndi.
Amerika Yeşil Kuşak projesi içinde Mücahitleri destekledi, silahlandırdı.
Daha sonra Afganistan’da iktidarı ele geçirmek için Ruslara karşı savaşan o gruplar birbirlerine düştüler.
Bu kısım ayrı bir mevzuu.
90’lı yıllarda Amerika Afganistan’daki gruplara verdiği siyasi desteği açık eden Rambo türü bil film bile çektirdi Hollywood yönetmenlerine.
Afganistan’daki gruplar lojistik temini için uyuşturucu ve silah kaçakçılığı işine girdiler. 
  Uyuşturucuyu da İran ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarına sunmak için çeşitli gruplarla bağlantılar kurdular. 
  PKK Doğu ve Güneydoğu’daki kanlı eylemleri esnasında bu uyuşturucu trafiğini fark etti. 
Hatta Doğu ve Güneydoğu’da kendi adamlarına kenevir ektirdi.
Jandarma PKK’nın mali kaynağını kurutmak için bu kenevir tarlalarını imha etmekle uğraştı. 
  2000’li yıllarda her krizi fırsata dönüştürme konusunda mahir olan AKP iktidarı bütün bu kirli işlerin başına ‘onu’ atadı. 
Bunu Kurtlar Vadisi dizisindeki bazı tuhaf sahnelerden anlamanız mümkündür.
O, AKP’nin kurucularından ve başkan yardımcılığı yapmış bir politikacıydı.
CHP’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2008’de ondan ‘’uyuşturucu baronu’’ diye bahsedince AKP’den istifa etti. 
Tekrar HDP saflarına geçti ve AKP’nin üstüne düşen karanlık gölgesini kurtarmış oldu. 
Bu süreçte Türkiye’de uyuşturucu kullanımı tavan yaptı.
AKP iktidarının uyuşturucuyla mücadeleyi ciddiye almamasının nedeni işte bu adamdı. 
Onun için Ortadoğu’nun en büyük silah ve uyuşturucu baronu lakabı kullanılıyordu. 
Dünyadaki büyük sosyal ve siyasal vakıaların içeride mutlaka gönüllü taşeronları oluyor. 
Ve çoğu kez iktidarlar bu türden kirli işleri yürütürken insanların acılarına hiç aldırmıyor. 
(Metin Kondel)

**********************

Semerciler ders olsun!

 semerciler.jpg Trabzon ili genelinde aksayan, yarım kalan veya yapılmayan işleri sosyal medyada gündem yapan, eleştiren ve çözüm için katkı koyan Teoman Yılmaz, bir kaz gündür Semerciler yokuşunda Ortahisar Belediyesinin iki milyon lira civarında para harcayarak yaptırdığı binaların dış cephelerinin restorasyonunu eleştiriyor. Teoman Yılmaz, Semerciler projesine eleştirirken kendine has üslupla şöyle diyor:
‘Hale bakınız, iki trilyon (milyon) ödendi. İş biteli iki yıl oldu. Restore edilen taş vida ile tutturuldu. Sokak duşları oluştu, saçaktan akardan al sabunu, duş yap cadde de! Alt yapı ne elektrik, ne yağmur suyu, ne klima var.  Vaziyet ortada. Kilime bağırsaklarına bakınız resimde. Paralar çöpe… Yap tedavi ihalesi ver 3 daha, yazık’
Ortahisar Belediyesinin tarihi semerciler yokuşunda yaptırdığı proje, iyi niyetli ve caddenin güzelleştirilmesini amaçlıyordu. Trabzon’un en eski alışveriş sokağına çeki düzen verilmek istenmişti. Bu projeye başlangıçta biz de karşı idik. Çünkü, orada yapılan işin gündüzleri görünme ihtimali yok denecek kadar azdı. Genelde tekstli ürünleri satan mağazalar binaların dış cephelerine sattıkları ürünleri asıyorlardı. 
Ticaret ve Sanayi Odası’nın da desteklediği bu proje sonucunda beklenilenler olmadı. Zaten olması da mümkün değildi. 
  Bu sıralar Büyükşehir Belediyesinin, Uzunsokak ve Meydan bölgesinde benzer bir proje yapacağı konuşuluyor. Büyükşehir belediyesi, meydan ve uzun sokakta böyle bir proje yapmamalı. Bu bölgede yapılacak iş, mevcut işyeri ve mülk sahiplerinden binaların dış cephelerini düzeltmelerini istemek, sarkan tabelaları kaldırmak olmalıdır.

Eski günleri yad ettiler!

eski-gunleri.jpgTrabzonspor eski yöneticilerinden, Trabzon belediye Meclis eski üyelerinden işadamı Mahmut Aksu, önceki gün Ankara’da AKP Trabzon milletvekili Salih Cora’yı ziyaret etti.  TBMM bahçesinde bir araya gelen ikili uzun uzadıya sohbet etti. AKP milletvekili Salih Cora, ‘Mahmut bey, Gazi meclisimize en son Mustafa Cumur’u ziyaret için gelmişti. Mahmut beyin siyasi yolculuğumuzda emeği, emeği, payı, duası çoktur. Her zaman üzerimizde hatırı vardır. Ziyaret nedeniyle kendisine teşekkür ediyorum’ dedi. Mahmut Aksu ise, ‘Sayın Cora eski dostumuz, arkadaşımız, güzel bir sohbet oldu’ dedi.  

Önceki ve Sonraki Yazılar