CHP’de kim kazanır?

CHP il başkanı Turgay Güngör, dün 7 Ocak’ta yapılacak il kongresinde aday olduğunu açıkladı. Turgay Güngör, Ortahisar ilçe kongresinde seçimi kaybeden ekiple birlikte idi. Delege dağılımı göz önüne alındığında Turgay Güngör’ün seçim kazanma ihtimali yok gibiydi! Ortahisar ile birlikte çok sayıda ilçe kaybedilmişti.

chpde-kim-(1).jpgchpde-kim-(2).jpg
Turgay Güngör, bu tabloya rağmen aday olduğunu açıkladı.
Güngör, aday olmuşsa veya aday gösterilmişse demek ki, Ortahisar ilçe delegelerinin önemli bir bölümünün desteğini aldı.
CHP kulislerinde söylenenlere bakılırsa, Ortahisar ilçe kongresinde Ömer Hacısalihoğlu’nu destekleyen ve seçimi kazanmasını sağlayan ekip Turgay Güngör’den yana tavır aldılar... Ki, bu ekip önce Murat Özçilingir’in kapısını çaldı. Özçilingir, aday olmayacağını söyledi. Ahmet Kaya’nın ismi gündeme geldi. Ancak, destek görmedi. Bu gelişmelerden sonra Ortahisar delegelerinin yarısından fazlası üzerinde etkili olan ve bir kısmı da delege olan bu ekip Turgay Güngör ile görüştü ve aday olmasını istedi.
Akçaabat ve birkaç ilçenin desteklediği Güngör, Ortahisar ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun seçilmesini sağlayan ve Hacısalihoğlu’na destek veren gruplarla görüştükten sonra adaylığını açıkladı.
Ömer Hacısalihoğlu geçmişte Güzide Uzun’un başkan olduğu yönetimde bulunmuştu. Hacısalihoğlu’nun ilçe kongresinde kendisine destek veren Uzun’a karşı vefa borcu vardı. İl kongresinde tahminimiz o ki, Ömer Hacısalihoğlu ve yakın arkadaşları Güzide Uzun’a oy verecek... Güzide Uzun’a tam destek veren tek ilçe Maçka… Uzun, Of bölgesinde az da olsa fire verebilir. Araklı ve Sürmene’den iki aday da oy alır. Akçaabat-Düzköy Güngör ile birlikte görünüyor... Diğer ilçelerde iki aday da oy alacak…
Turgay Güngör, bugün itibarıyla önde görünse bile Güzide Uzun atak yapabilir. Ayrıca, Güzide Uzun, Güngör aday olmadan önce bazı ilçeleri gezdi, il delegeleri ile görüştü ve söz aldı.
CHP il kongresinde eski milletvekili ve belediye başkanı Volkan Canalioğlu’nun pek esamesi okunmuyor. Çarşaf liste ile seçime girilmesini isteyen Milletvekili Haluk Pekşen’in bu önerisi, havada kaldı. Pekşen, ortada duruyor ve ‘Kazanan partimizin il başkanıdır’ diyor... Ki, bize göre de doğru olanı yapıyor.

100 milyon dolarlık hayal!

100-milyon.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun Beşirli sahilinde deniz dolgusu ile başlattığı Gülcemal projesinin üst kullanım hakkını Arap yatırımcıya vererek tam 100 milyon dolar gelir elde etmeyi hedeflediği öne sürüldü.
Projenin ilk bölümünün tahminen 200-250 dönümlük dolgusu için bugüne kadar 40 milyon lira civarında para harcayan Büyükşehir Belediyesi, parasızlık nedeniyle ikinci ve üçüncü bölüme başlayamadığı gibi ilk bölümün dolgusu ve düzenlemesini tamamlayamadı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na yakın bir kaynak, Başkanın Gülcemal Projesini bir Arap yatırımcıya vermek istediğini iddia ederek, ‘Başkan, sohbetlerinde Gülcemal projesini bir Arap yatırımcıya vererek 100 milyon dolar gelir elde edebiliriz. Arap yatırımcı, burada farklı bir eğlence ve yaşam alanı kurabilir, demişti’ dedi.
CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Cahit Erdem de, başkanla bir sohbetinde satır aralarında böyle bir söylemde bulunduğunu kaydetti.
Deniz dolgusu ile elde edilen alan, yerli veya yabancı bir yatırımcıya yasal olarak verilir mi verilmez mi, net bilmiyoruz. Bildiğimiz, dolgu alanında Milli Emlak’ın da pay sahibi olduğu ve dolgu alanlarının satış ile değil ancak uzun vadeli kiralama veya tahsisle yatırımcıya verilebileceği. Sahildeki diğer dolgu alanlarındaki restoranlar ve diğer işletmeler, belediyeye olduğu gibi Milli Emlak’a da kira ödüyorlar.

İYİ Partililerin buluşması!

iyi-partililerin.jpg

İYİ Parti Ortahisar ilçe yönetimi dün akşam KTÜ Sahil tesislerinde bir araya geldi. Ortahisar İlçe Başkanı Derviş Köz, buluşmanın bir tanışma olduğunu belirterek, ‘İlçe yönetiminde yer alan arkadaşlarımızla birlikte yemek yedik. Birbirimizi yakından tanıma fırsatı bulduk’ dedi. Derviş Köz, İYİ Parti’ye toplumun her kesiminden, farklı partilerden ve görüşlerden insanların destek verdiğini kaydederek, ‘Yıllardır siyasetin içindeyim. Böyle bir tablo görmedim ve yaşamadım’ dedi.  

Barış yine tek başına!

bariş-(2)-001.jpg

TRT Muhabiri olarak Trabzonspor'u her zaman yakından takip eden Barış Yurduseven Konya'da da görevinin başındaydı. Bordo Mavili takımı izleyen muhabirler nedense lig maçlarına gösterdikleri ilgiyi kupada sergilemiyorlar. Barış, Çorum'da olduğu gibi Konya'da da tek başınaydı... Trabzonspor'da birileri Barış'ın bilgisinden ve ilgisinden rahatsız olsa da O dedikodulara kulağını kapatıp dimdik ayakta işini yapmayı sürdürüyor... Alkışlıyoruz.

***
Trabzon Lisesinin önünden geçerken!

trabzon-lisesinin.jpg
 
Geriye, tree 1963/ 1964 eğitim öğretim yılına sizi götüreyim.
Akçaabat ortaokulunu bitirdim. Liseye Yazılacağım. O yıl Trabzon Lisesine girmek için imtihan var.
İmtihan günü ben köyden gelip imtihana yetişemedim. O tarihlerde bizim köye (Çalköy) araba yolu yoktu. Düzköy’e yaya gelip oradan Akçaabat’a ve Trabzon’a gitmek meşakkatli bir yoldu.
Sınava yetişemeyince okulun bir köşesinde hıçkırıklarla ağlamaya başladım. Elimde belgelerimle kalakalmıştım. Trabzon Lisesinden başka bir okula da gitmek istemiyorum. Bir yılım kaybolacak. Ya babam beni tutar çırak olarak bir yerlere verirse...
Bir el omuzuma dokundu.
Niye ağlıyorsun evladım diye sordu şefkatle.
Sınava yetişemedim, onun için ağlıyorum dedim.
Kalk gel benimle dedi ve elimden tutarak beni bir odaya götürdü.
Ver bana o elindeki evrakları dedi.
Diplomama baktı. İyi dereceyle mezun olmuştum.
Bu yüzden kaydımı yaptı.
Okul numaramı ve sınıfımı bir kağıda yazıp bana verdi.
Okul açılınca gel başla dedi. Ama bir gün önceden gel de sonra ağlamayasın!
Ve ben bu babacan öğretmen sayesinde Trabzon Lisesine kaydoldum.
(Okulun Müdür yardımcılarından biriydi. Hafızam yaşlandı; ismini hatırlayamıyorum. Rahmetle yâd ediyorum)...
Ve bugün Lisenin önünden geçerken bunları hatırladım... (Ali Cumur)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar