CHP’de lider değişse CHP değişir mi?

CHP, belki de dünyada en fazla genel kurul yapan, genel başkanını ve parti üst yönetimini sorgulayan partidir. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucu CHP’yi yine kurultaya sürükledi. Partinin muhalif kanadının kurultay isteğine genel başkan itiraz etmedi ve 6 Eylül’de kurultay yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonunda iki muhalefet partisi ortak bir aday üzerinde uzlaşmışlardı. İki partinin toplam oyu, iktidar partisinin oyuna eşitti. Diğer partilerin oyunun toplamı yüzde iki üç kadardı. İki partinin oyunun topyekun ortak adaya gitme ihtimali ve şansı yok denecek kadar azdı. İkişer sepet elmayı bir büyük sepete doldurduğunda zayiat kaçınılmaz olur. Seçimde de bu zayiat verildi.

Bu zayiatını büyük bölümünü her ne kadar MHP verdi denilse de, CHP’deki muhalif vekillerin çıkışı zayiatın ağırlıklı olarak bu partiden verildiğini ortaya koyuyor.

CHP’deki parti içi muhalefet, kronikleşmiş bir hastalıktır. 1960’larda başlayan Ecevit ile az da olsa iyileşen bu hastalık 12 Eylül sonrasında tekrar kendini gösterdi ve bugüne kadar da devam ediyor.

CHP’de kronikleşen, lidere ve parti yönetimine karşı söyleme ve eyleme dayanan ve de ardından partiden kopmalara neden olan bu hastalığın, partinin mevcut programı ve anlayışı ile tedavi edilmesi çok zor hatta imkansızdır.

Çünkü CHP, sosyal demokrat bir parti olmasına rağmen ‘Sosyal’ ın S’sinden, Demokratlığın D’sinden uzaklaşmıştır. CHP temel ilkelerini rafa kaldırmış, plan ve programını netleştirmemiş, iktidardaki partinin kötü bir kopyası halini almıştır.

CHP, partinin temel felsefesini oluşturan 6 oktaki umdelerin hangisine sadık kalıyor. Cumhuriyetçiliğe mi,  Milliyetçiliğe mi, Halkçılığa mı? Laikliğe mi? Devrimciliğe mi? Hangisine sarılıyor?

CHP’nin asıl ve temel sorunu bana göre, 6 oktaki ilkelere sahip çıkmamak ve parti programını çağın gerekleri ile donatmamaktır.

Bir parti için elbette lider önemlidir. Ama partinin şaha kalkması, toplumda destek görmesi yalnız liderle de olmuyor. Bir de liderin çevresi, partiye gönül verenlerin partiye sahip çıkmaları gerekir.

Kemal Kılıçdaroğlu, uzun yıllar devlet memurluğu yaptıktan sonra partinin başına geldi. Tabanda, partide yoğrula yoğrula zirveye çıkmadı. İyi ki yoğrulmadı. Yoğrulsaydı zaten genel başkan olamazdı. Yoğrulanların durumu ortada! Örnek mi arıyorsunuz işte Deniz Baykal, işte Mustafa Sarıgül ve diğerleri.

CHP’de lider kimilerine göre yetersiz olabilir. Lideri yetersiz görenler acaba üzerlerine düşeni yapıyorlar mı?

CHP’de parti içerisinden yükselen farklı sesler, gruplaşmayı da beraberinde getiriyor. 6 Eylül’de yapılacak kurultayda Kılıçdaroğlu ve ekibi seçimi kaybetse yerine gelecek olan Muharrem İnce ve ekibi partide birliği ve beraberliği sağlayabilecek mi? Çok zor!

Cumhuriyeti kuran parti CHP’nin; tek vücut olmadıktan ve partinin tüm üyeleri ana ilkelere sadık kalmadığı müddetçe toparlanmasını zor görüyorum. CHP’de zihniyet değişmedikten, partililer partinin temel değerlerine sahip çıkmadıktan sonra liderin, liderlerin değişmesi fayda sağlamaz.

***

Diğer muhalefet partisi MHP’de ise CHP gibi olmasa bile, bir lider sultası yaşanıyor. MHP lideri partiyi tamamen kontrolü altına almış gibi görünüyor. Ses çıkaran, genel merkeze karşı gibi görünen teşkilatlar anında görevden alınıyor. Partinin genel kurul delegelerinin yarısından fazlası, genel başkanın ve genel merkezin belirlediği isimler. Delege yapısı böyle olan bir partide, genel başkanın değişmesi ancak genel başkanın isteğiyle olur. Devlet Bahçeli koltuğu bırakmak istemediği sürece MHP’de kolay kolay bir değişim yaşanmaz.
Devlet Bahçeli ayrılsa ne olur? Partinin oyu artabilir. Hepsi o kadar!

MHP de programını, kadrolarını, söylemlerini yenilemedikten sonra iktidara gelse bile AKP’den bir iki konu hariç farklı bir şey yapamaz.

Sonuç olarak; çokları gibi bende Türkiye’de kesinlikle bir muhalefet sorunu yaşandığını söyleyebilirim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.