CHP’de neler oluyor?

CHP Genel Merkezi’nin Ankara genelinde yaptırdığı ankette, MHP’den 2009 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mansur Yavaş, yüzde 50 civarında bir oy almış. CHP genel merkezi ardından bir anket daha yaptırmış yine aynı sonuç çıkmış. Bunun üzerine CHP’nin kurmay kadrosu Mansur Yavaş’ın adaylığını gündemine almış. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Şükrü Karaca, twitter hesabından CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Mansur Yavaş olduğunu duyurdu.

Danışmanın twitter’daki bu duyurusu CHP’yi allak bullak etti. Genel Başkan yardımcılarından, bazı milletvekillerine partideki Baykalcılara kadar onlarca partili, bu olaya sert tepki gösterdiler.

Tepki gösterenlerden biri de Haluk Pekşen’di… Pekşen önceki gün ‘Baykal’dan sonra’ başlığı ile sosyal medyada şunları yazdı;

‘Türk siyasal tarihi Baykal sonrasını yıllarca tartışacaktır. Baykal’ın CHP’nin başından uzaklaştırılmasıyla birlikte oluşturulan yeni CHP dizaynı ile Türkiye’nin bütün ulusal değerlerine sistematik bir saldırın başlatılması hiç tesadüf değildir.
Baykal sonrasında Türkiye’nin nasıl bir kaosa sürüklendiğini ne yazık ki çok büyük acılar yaşayarak gördük. Ne acı ki hepimizin farkında olduğu daha vahim olan ise bundan sonra yaşanması muhtemel süreçlerin geçmişi aratacak vahamette olmasıdır. Baykallı CHP Türkiye’de devrimin ve direnişin partisiyken bugün ne yazık ki parlamento gurubu dahi on parçaya ayrılmış bir garip yapıya dönüşmüştür. Kendinden menkul bir kısım zevatın milletvekili yapılmasının nedeni ise hala anlaşılamamıştır. Kısacası bu yeni CHP’nin ne olduğunu anlayana aşk olsun…
Yerel seçimler yaklaşırken gezi olaylarıyla başlayan toplumsal direniş bilinci büyük bir umut ışığı olarak algılanmıştır. Ancak anlaşılan o ki ışığı göremeyenlerin başında Cumhuriyet Halk Partisi gelmektedir. Partili partisiz çok sayıda insan bir yandan iktidara bir ders vermenin diğer yandan ülkenin siyasal gidişine dur demenin zamanı olarak yerel seçimleri öngörüyordu. İstemeyerek de olsa yerel seçimlerde CHP adayları üzerinde uzlaşı ile özellikle İstanbul ve Ankara’da Büyükşehirleri AKP’nin elinden alma çabasındaydı. 
Ancak son günlerde yaşanan gelişmeler bütün bu beklentilerin nasıl boşa çıkacağını açıkça ortaya koymaktadır… CHP’ye gönül vermiş milyonlarca yurtsever entelektüel aydın varken bu insanların dışlanıp sol seçmenin çektiği bunca acı ve ıstırabı görmezden gelip kendinden menkul insanları sol seçmenin önüne seçenek olarak koymanın hiçbir siyasal açıklaması olamaz. CHP’de binlerce Mansur Yavaş vardır. Asıl önemli olan örgütlerin içerisinden bu değerleri bulup çıkarmaktır. Bu CHP yönetimi için de son şans ve fırsattır. Aksi bir tercihle seçmenin karşısına çıkılması hezimete şimdiden çanak tutulması demek olacaktır ki; bu da yerel seçimlerin CHP’nin bundan sonraki kurultayını da belirleyecek olmasıdır.
Umuyorum bu büyük yanlıştan hemen dönülür. Yenilen pehlivanı parlatarak ancak kum torbasına çevirebilirsiniz. CHP yenilen pehlivanın egosunu şişirme cilasını parlatma bir kez daha yenilmesine bir şans ver partisi değildir.’

Xxx

CHP’nin bugün ülke genelindeki oyu yüzde 25’ler düzeyinde ise, bu oranın en az yüzde 20’si Haluk Pekşen gibi düşünüyor. Çekirdekten CHP’lilerin bu şekilde düşünmesi normaldir. Ancak bu seçim, Türkiye’nin geleceği açısından önemli bir seçimdir. 

CHP’lilerin Mansur Yavaş’ın siyasi geçmişine, MHP’den aday olmasına tepki göstermek yerine, Mansur Yavaş’ın gerçekten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapıp yapmayacağına, başkan olursa ne tür siyasi kararlar alacağına, partiyle uyum sağlayıp sağlayamayacağı konusunda fikir yürütseler daha yararlı olur, diye düşünüyorum. Ayrıca CHP, Mansur Yavaş’ı değil sağdan, ortadan, yerelden bir başka ismi de aday gösterebilir. Mansur Yavaş, yüzde 27 oy almışsa, bunda Ankaralı olmasının da payı vardır.

Adayın kökten CHP’li olması çok da önemli değil. Neden derseniz? Karayalçın Ankara’da belediye başkanlığı yaptı da ne oldu? Ankara’yı Melih Gökçek’e teslim etti! İstanbul için de aynı şey geçerli. Nurettin Sözen CHP’li idi. Ya sonra! Sarıgül ile İstanbul kazanılacaksa aday göstereceksin. Başka çaren yok.

Trabzon’da da birkaç gündür Nazım Özcan’a karşı bir hareket başlatıldı. Hareketi kim başlattı bilemiyorum. Vekilin dahli olduğunu düşünmüyor değilim. CHP’nin Ortahisar’da biraz şanslı olduğu görüldü. Hemen harekete geçildi. CHP, Ortahisar’da kökten CHP’li bir adayla iş yapamaz. CHP’nin Ortahisar’da atağa kalkması geçmişte farklı partide etkin olan veya kamuoyunda duruşu ile tanınan isimlerle olur. Volkan Canalioğlu, aday olana kadar CHP’li mi idi?

Partilerde, kişilerin görüşleri elbette önemlidir ama asıl önemli olan parti programı, doktrini, felsefesidir. CHP, yalnızca yıllardır bu partide olanların değildir. Pekşen ve onun gibiler böyle düşünüyorsa 5-10 yıl sonra CHP diye bir parti kalmaz! Bir de CHP’deki bu manevralar acaba uzaktan kumandalı mı? Aslında CHP’liler, bu soruya cevap bulmalı. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.