CHP’de neler oluyor?

CHP’de kazan kaynamaya başladı. Kazanın altındaki ateş, bir süredir kül ile örtülüydü. Külü Canalioğlu, açtı ve kazana ateşi verdi. CHP’deki ilk kavga il başkanlığı seçiminde olmuştu. Türker Paşa İstanbul’dan geldi ve aday oldu. Volkan Canalioğlu başta olmak üzere çoğu partili Türker Paşa’ya değil de adaylığına karşı çıktı. Kazanmaması için uğraştılar ve Paşa, Yavuz Karan’a karşı kaybetti İstanbul’a döndü. Yavuz Karan bu seçimde parti meclisi üyeliğine önerme sözü ile Ali Türen Öztürk’ü de ikna etmişti. Öztürk’e bu sözü verdiği söylenen Karan, Ankara’da Canalioğlu’nu önerdi.

CHP merkez ilçe başkanlığı seçiminde ise Volkan Canalioğlu’nun adayı Turgay Güngör, Ahmet Kaya’ya karşı seçimi kaybetmişti. CHP de il yönetimi Canalioğlu, merkez ilçe ise muhalefette idi. Ahmet Kaya, seçimden bir süre sonra merkez ilçe merkezini meydana taşıdı. Milletvekili Canalioğlu, iki yıldır merkez ilçe başkanlığı görevini sürdüren Ahmet Kaya’yı seçim döneminde iki kez ziyaret etti. 

Ortahisar belediye meclis listesi hazırlanırken merkez ilçenin görüşü alınmadığı gibi isim de istenmedi. Listeyi Canalioğlu ve il yönetimi yaptı. Ortahisar Belediye Başkan adayı belirlenmesinde eski merkez ilçe başkanı Murat Özçilingir de Yavuz Karan ve Volkan Canalioğlu ile birlikte oldu. Ahmet Kaya aday gösterilmedi.

CHP’de kavga içten içe aslında birkaç yıldır sürüyordu. Yerel seçimde alınan sonuçlar, kavgayı daha da alevlendirdi. Siyasi partilerde, parti içi kavgalar kaçınılmazdır. Çünkü, parmakla sayılı görevlere onca kişi talip olunca otomatik olarak kavga da, sürtüşme de kaçınılmaz oluyor. Bir de işin içine ‘ince hesap’ girince kavga iyice büyüyor ve partide ayrışmaya neden oluyor.

CHP’de milletvekili olması ve genel merkezin desteğini de arkasına alması nedeniyle ipler Volkan Canalioğlu’nun elinde gibi. Ancak, Canalioğlu’nun elindeki ip, pamuk ipliği gibi. Her an kopabilecek bir ip!

Bir siyasi partide birlik ve bütünlük sağlanmadığı sürece o partinin seçimlerde başarılı olması çok zordur. CHP Trabzon teşkilatının durumu ortada! Milletvekili partinin eskileri ile ‘dargın’, ilçe başkanına karşı. Partide koordinasyon yok! Partinin başarısı AKP’de olduğu gibi genel başkana değil kişiye, Volkan Canalioğlu’na bağlanmış. Volkan Canalioğlu, parti teşkilatını elinde tutmak için çevresinde üç-beş kişilik bir kadro oluşturmuş. Volkan Canalioğlu gibi il başkanı da hesap içerisinde. O da genel seçimde Volkan ilk sırada ben ikinci sırada olurumun, hesabını yapıyor. Diğer taraftan partinin büyük kesimi rahatsız!

Volkan Canalioğlu, partinin oyunu arttırdığını söylüyor… Ki, bunu muhtemelen genel merkeze de iletiyor. Trabzon’da aslında CHP’nin oyu geriledi, Volkan Canalioğlu’nun oyu da MHP ve başka grupların desteğiyle arttı. Zaten daha önce yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde de benzer durum vardı. Yani, CHP’nin aldığı oy CHP’nin gerçek oyu değildi.

***

Volkan Canalioğlu’nun eski partililere yönelik eleştirilerinde haklılık payı var. CHP’de bugüne kadar siyaset yapanların bu seçimde ancak onda biri araziye çıktı. Canalioğlu, bu açıdan haklı olabilir. Ama bir de madalyonun tersine bakalım. Sen, milletvekili olarak merkez ilçeye gitmiyorsun, Ortahisar belediye başkan adayı ve listesi belirlenirken merkez ilçe başkanını adam yerine koymuyorsun, partiye bugüne kadar hizmet edenleri görmezden geliyorsun ve partiyi kontrolün altına almak için plan yapıyorsun sonra da çıkıp birilerini eleştiriyorsun.

İşte o zaman birileri sana hem diş biler, hem de senin önünü kesmek için her yolu dener. Ve deniyorlar da!

CHP’deki bu kavga daha uzun bir süre devam eder mi etmez mi, bilemiyorum. Tahminim o ki, parti genel merkezi yakında bu kavgayı sonlandırır.

Volkan Canalioğlu, görünen o ki Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmakla iki kuş birden vurmak istedi. Ama ne yazık ki hiçbirini vuramadı ve kaybetti!

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum