CHP’de Ortahisar kavgası!

Trabzon merkez belediyesinde, 2009 yerel seçimlerinde AKP ve CHP’nin 50 binin üzerinde oy alması bu iki partiden aday adayı patlamasına neden oldu. AKP ve CHP’nin Ortahisar belediye başkan aday adaylarının sayısı şimdilik 20 civarında. Bir de öne çıkmayanlar var.

Ortahisar ilçesi, önceki seçime göre epey genişledi. Merkez köyler ve merkez beldeler Ortahisar’a bağlandı. Ortahisar’ın nüfus yapısında merkez ve merkez köylerin oranı yüzde 50’nin üzerine çıktı.

Olayı, bu çerçevede ele aldığımızda merkez kökenli adayların şansı diğerlerine oranla biraz daha fazla gibi görünüyor. Tabi merkezde bir de ağırlıklı olarak Akçaabat nüfusu var.

Partiler aday belirlerken, bu yapıyı göz önüne alıp almayacaklarını bilmiyorum. Özellikle de AKP! AKP’nin kamuoyu anketlerinde oyu yüzde 40’ın üzerinde görünüyor. Bu durumda AKP’de adayın nereli olduğu çok da önemli değil.

CHP ve MHP için aynı şeyleri söyleyebilir miyiz?

Kimileri önemli değil derken kimileri de adayın mutlaka merkez kökenli olması gerektiğini söylüyor.

İki partinin yetkilileri, ölçüp biçip nihai kararı verecekler.

İki partide yetkili olsam, ilk tercihim merkez kökenli adaylar olurdu!

Xxx

Bugün AKP’de temayül yoklaması yapılacak. AKP’de bu temayül yoklamasında aday belirlenmiyor. Bu yoklama aday belirlemede bir ayak. Nihai kararı milletvekilleri, parti genel merkezi ve kurmay heyet ile Genel Başkan Erdoğan veriyor.

CHP’de durum biraz daha farklı! Gerçi CHP’de de son söz Ankara’nın. Trabzon il ve merkez ilçe teşkilatları aday belirlese de son kararı genel başkan verecek. Ancak, genel başkan Trabzon il ve ilçe örgütlerinin belirlediği adayı değil de bir başka ismi tercih ederse, bu sefer sıkıntı olacak. Örgütler çalışmayacak vs.

CHP’de Ortahisar için 10’a yakın aday var. Nazım Özcan, Mehmet Ongan, Turgay Şahin, Atilla Çavdar, Ömer Dayı, İnci Güngör, Oktay Mumcu, Muharrem Akbulut gibi.

CHP il ve ilçe örgütü toplantı yapmış. Bu toplantıda net bir sonuç çıkmamış. Yani ilk adayımız şu isimdir ikincisi budur diye… Bir tek Ömer Dayı, Nazım Özcan lehine çekilebileceğini söylemiş.

CHP il başkanı Yavuz Karan ile milletvekili Volkan Canalioğlu’nun da Nazım Özcan’dan yana olduğu söyleniyor.

Partinin eski tüfekleri ise, Turgay Şahin diyor. Eski tüfekler ve kökten CHP’liler, sonradan partiye gelenleri içlerine pek sindiremiyor. Hemen ulus devlet, cumhuriyet değerlerine bağlılık, laiklik vs gündeme getiriliyor.

CHP’den bir önceki yerel seçimde belediye başkanı seçilen Volkan Canalioğlu, ANAP’ın bürokratı idi. Gerçi hanımı CHP’de aktifti. CHP’nin merkezde bir önceki ve önceki seçimde aldığı oyun en az üçte biri MHP ve diğer sağ partilerden geldi. 

Şimdi bunları yazıyorum diye, Nazım Özcan’ı veya Turgay Şahin’i adres göstermiyorum. Mehmet Ongan da Trabzonspor’da yöneticilik yaptı, onun da ve diğer adayların da oy alacağı çevre var.

CHP aday belirlerken, dengeleri gözetmeli. Mahalle mahalle, köy köy anket yaptırmalı. Adayını ondan sonra belirlemeli.

MHP Ortahisar belediye başkan adayı şimdilik Osman Abanoz. Gerçi, her ne kadar Osman Abanoz denilse de, MHP’lilerin büyük çoğunluğu Osman Abanoz kabullenemediler. MHP; tabanının en az yarısının karşı geldiği bir isimle seçime girerse, ancak bir önceki yerel seçimde aldığı oyu alır, diye düşünüyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum