CHP’de ‘Truva Atı’ mı var?

CHP’nin Trabzon il ve ilçe yönetimlerinde önemli görevler üstlenen, CHP’lilerin yakıdan tanıdığı bir isim, ilginç bir ittifak değerlendirmesi yaptı ve şöyle dedi;
‘CHP; başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda ilde milletvekili listesine 20 civarında SP adayını seçilebilir yerden gösterdi. CHP’nin SP’lileri aday göstermesi ittifakın ön şartı mı yoksa bir proje mi bilemiyorum. SP; CHP listelerinden seçilecek 20 isim ve muhtemelen listesinden de bir o kadar vekille meclise girecek. SP’liler Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayip Erdoğan’a o vereceklerine göre, TBMM’ye girecek olan SP’lilerin yarın AKP’ye geçmeyeceklerine veya AKP ile ortak hareket etmeyeceklerini kim garanti edebilir. CHP’de AKP’nin gizli adamları mı var. CHP’de Truva atı mı var’.
CHP’de Truva atı mı, yoksa başka güçlerin uzantısı mı var? Bilmiyoruz. Bu işi bilse bilse Mehmet Bekaroğlu bilir!

‘Baharlara gıcığım’

Hemen her mevsimin bir güzelliği vardır. Ancak, Bahar ayları diğer aylardan daha farklıdır. Mart, Nisan, Mayıs aylarında insana garip bir rehavet çöker… Bu aylar en çok hasta olunan aylardır ve bu aylar hayvanların kızışma aylarıdır.
Kuzeyekspres.com.tr sorumlusu, muhabirimiz Bahar Kurbay, dün akşam saatlerinde TS Sadri Şener Merkezi bitişiğindeki bordo-mavi kafeye uğradı. Bordo- mavi kafe epey kalabalık. Bir masada Haber 61 ilan müdürü Ergun Hardaloğlu ile AK Parti milletvekili aday adayı olan ve son anda direkten dönen  Zehra Ermiş sohbet ediyorlar. Bahar, Ermiş ve Hardaloglu’na selam verir. O esnada Zehra Ermiş, ‘Ergun, ben Baharlara gıcığım’ dedi…
Zehra hanım, espri yaptı. Ancak, her esprinin arkasında da bir hakikat vardır! Zehre Ermiş’in, milletvekili adaylığı için yarıştığı isimlerden biri de Bahar Ayvazoğlu idi. Bahar Ayvazoğlu, listeye girdi Zehra hanım da liste dışı kaldı! Zehra hanımın, Baharlara gıcıklığının nedeni; bu olay mı yoksa bahar rehaveti mi bilmiyoruz.
 
Kostaki’ye 10 mühendis!

Trabzon Kültür ve Turizm eski il müdürü İsmail Kansız, dün sosyal medyada Zeytinlik caddesinde 1900’lü yılların başlarında o yıllarda kentin en zenginlerinden biri olan banker Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılan konağın restore edildiğini, restorasyon kontrollerinden birinin de kızı Hümeyra olduğunu yazdı. Kostaki Konağının restorasyonunda kaç usta çalışacak bilinmiyor. Bilinen ve açıklanan tam 10 mühendisin restorasyonun standartlara uygun yapılıp yapılmadığını kontrol edecek olması!
Kostaki, Trabzon’da kent merkezindeki kışlık konağının yanısıra Köşk’te de düzenlenen bir alan içerisinde yazlık konak yaptırmıştı(1908). Kostaki’nin yaptırdığı iki konağın mimarı İtalyan’dı. Konaklarda kullanılan malzeme de İtalya ve Fransa’dan gelmişti. Konakları yapan ustalar ve işçilerin bir kısmı Trabzon’daki Rum ve Ermeniler bir kısmı da İtalya ve Rusya’dan gelmişti.
Kostaki’nin Zeytinlik Mahallesi’nde bugünlerde restore edilen kışlık konağı ile Köşk’teki yazlık konağını satın alan Kaptan Nemli’nin oğlu Ahmet Nemli, yazarımız Hasan Kurt’a, ‘Babamlar muhacirliğe çıkmıştı. İstanbul’da da işleri vardı. Babam, İstanbul’da Pera Palas’ta kalan Kostaki ile görüştü. İki konağı birkaç gayrimenkulü satın aldı’ demişti. Nemlioğulları, Köşkteki konağı 1930’lu yılların sonunda Nejat Ongan’a, Zeytinlikteki konağı ise satın aldıktan bir süre sonra Belediyeye devretmişti.

*****************

Meral Akşener'in çıkışı ve mücadelesini çok takdir ediyorum ve Akşener'i destekliyorum. Çünkü ilk kez Atatürk Türkiyesi’nde bir kadın Cumhuriyetin en kötü döneminde erkek egemen ve entelektüelinin bile kadını yok saydığı bir toplumda bir kadın, inançlı ve kararlı bir Türk kadını olarak cesurca ortaya çıkıp Cumhuriyet ve Atatürk Türkiye’si için elini değil başını taşın altına koydu ve sureti halktan ve haktan gözükerek TC'yi bütün kurumlarıyla bir uçurumun kenarına getiren ve son tekmeyi vurmaya hazırlananlara karşı mücadele ediyor.
Kazanırsa asıl kazanacak olan Türkiye Cumhuriyeti olacaktır.
Yolun bahtın açık olsun Atatürk'ün kızı.
(Metin Yılmaz)

*****

Her seçim dönemi CHP'de kavga çıkar. Öyle olmazsa bile görüntü yaratılır. Kendini vazgeçilmez sananlar var.
Mezarlıkları gezmeyi, fotoğraf çekmeyi çok severim. Hele mezar taşlarına yazılan maniler insanların kimliklerini ortaya çıkartır.
İstanbul Eyüp'te bulunan Eyüp Sultan Mezarlığı, Bülbülderesi (bu mezarlık kendini vazgeçilmez sananların yattığı yerdir), Zincirlikuyu ve Trabzon'daki Sülüklü Mezarlığı.
Bu vazgeçilmez olanlar Sülüklü Mezarlığına gitse gerçeği görecekler. Ama onlar kendilerini çok yükseklerde gördükleri için oralara gitmezler.
Yıllardır Ankara'da yaşıyorum. Ümitköy bölgesi genelde CHP ve Sol partilerin yoğun olduğu yerdir.(Bu durum sosyolojik bir vakadır.)
Geçen yerel seçimlerde tüm partiler geldi. AKP sanırım iki sefer geldi. CHP'lilerle ilgili yaşadığım bir olay var ki, CHP'nin durumunu ortaya çıkartıyor.
Bizim zili çaldılar. Kapıyı açtım. Üç kadın.
"CHP'den geliyoruz. Broşürlerimiz var" dediler.
Ben de "CHP'li değilim" dedim.
Asansöre yöneldiler. "Nereye gidiyorsunuz?" dedim.
"Siz CHP'li olmadığınızı söylediniz" dediler.
Ben de "sizin hedef kitleniz CHP'liler mi? Onlar zaten size oy veriyor. Önemli olan beni ikna etmeniz değil mi?" diye sordum.
"Biz sadece bu broşürleri dağıtıyoruz" dediler.
Türkiye'de CHP budur. Örgüt statükoya teslim olmuş. Nasılsa bir şey olmaz havasında.
Tek başına Muharrem İnce oyları belki % 30 yapar. Ama gerisi boş.
Milletvekili aday olmayanların bir tanesi bile bu seçimlerde sahaya çıkmayacak.
Onların CHP'li olmaları sadece aday yapıldıkları zamandır.
Aslında bu parti ile ilkeleri ile ilgileri yoktur.
Biraz Atatürk, biraz laiklik lafları ettin mi, tamam.
(Kazım Demir)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar