CHP’de üçlü denklem!

  chpde-uclu--(2).jpg chpde-uclu--(1).jpg chpde-uclu--(3).jpg

CHP Trabzon il örgütü Ortahisar Belediye Başkan adayı olarak mimar Salih Akyüz’ü açıklamıştı. İl Başkanı Güzide Uzun ve Ortahisar ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Ankara’ya gitmiş parti yetkilileri ile görüşmüş ve önceki açıklamalarını teyit ederek, ‘Salih Akyüz’ün adaylığı kesinleşmiştir’ mealinden ifadeler kullanmıştı.
Güzide Uzun ve Ortahisar ilçe başkanının Akyüz’ü başkan adayı olarak açıklamalarına rağmen parti genel merkezi bir-iki gündür Trabzon’da telefonla bir anket yaptırıyor. CHP genel merkezinin son dakikada anket yaptırmasında tahminimiz o ki; ASKF başkanı ve belediye eski başkan yardımcısı Cahit Erdem’in Kuzey Ekspres’te yayımlanan açıklamaları ve Salih Akyüz’ün tanınırlığı üzerine yapılan yorumlar etkili olmuştur. Cahit Erdem, adayın anketle belirlenmesini istemişti. Ankette ismi öne çıkan üç isim vardı. Biri eski belediye başkan Volkan Canalioğlu, ikincisi Cahit Erdem ve Salih Akyüz. CHP genel merkezi ankete göre aday belirlerse Canalioğlu banko adaydır. Canalioğlu yokum derse Cahit Erdem’in ismi öne çıkar. Bize gelen bilgiler bu yönde.
CHP genel merkezi anket sonucuna göre mi karar verecek yoksa örgütün sesine mi kulak verecek bilinmiyor.
CHP il örgütünden kimileri bu anket olayını partinin muhalif kesimi ile İYİ Parti’nin gündeme getirdiğini düşünüyor. İYİ Parti il başkanı Azmi Kuvvetli, ‘CHP, Ortahisar’da ve diğer ilçelerde kimi aday göstermişse firesiz destekliyoruz. Bu konuda bizim kesinlikle bir dahlimiz söz konusu değildir’ diyor. 
Bu arada CHP ile İYİ Parti arasında ilçe belediye başkanlıkları konusunda da uzlaşma sağlandığı bildirildi. Ankara’nın da onayladığı bu paylaşıma göre, Beşikdüzü, Düzköy, Vakfıkebir, Maçka, Ortahisar’da CHP,  Akçaabat, Yomra, Çarşıbaşı’nda İYİ Parti aday gösterecek. Diğer ilçelerde de kazanma ihtimali yüksek olan partilerden biri aday gösterilecek.

Atina’daki cami ve Ayasofya

atinadaki-(2).jpg Güneydoğu gazisi tur rehberi Metin Yılmaz, geçenlerde Yunanistan’da arkadaşı George’den Atina'da müze olarak kullanılan Dizdar Mustafa Ağa Caminin içi bölgesinden fotoğraf çekmesini ve kendisine göndermesini istemiş... George de gitmiş caminin içinden resim çekmiş ve göndermiş. Atina’daki Mustafa Ağa cami müze olarak kullanılıyor, Trabzon’da Ayasofya Müzesi’nin ise yarısını cami yapıyoruz. İki tarihi eser de müze olarak kullanılmalı ve Atina’da mutlaka bir cami yapılmalı, diyoruz. Metin Yılmaz’ın Atina’daki Dizdar Mustafa Ağa Camisi ile ilgili paylaşımı şöyle;

atinadaki-(1).jpg‘Yunan arkadaşım George sağ olsun, gitti çekti ve gönderdi. Kıbrıs'ta da arşivim için Vasili adlı arkadaşım üstelik Londra, Kıbrıs ve Atina arasında mekik dokumasına rağmen onca işi arasında ricamı kırmadı gitti Larnaka'da bulunan Hz Muhammed'in süt halası Ümmü Haram'a ait Hala Sultan Türbesini fotoğraflayıp göndermişti.
İyi adam her yerde iyidir, 2 yıl önce turlarım yüzünden İstanbul'a gidememiştim, Kabenin örtüsünden uzun zamandır haber yoktu, Muhammet Ali'nin kızı Leyla birisinin verdiği Kabe Örtüsünü reddedince içime kurt düştü, İstanbul'daki rehberlere çağrıda bulunmuştum gidin bakın Kabe Örtüsü Topkapı'da mı diye, arkadaşım olduklarını sandıklarım bile bakmadı, sonra ben gittim bazı görevliler 2 yıldır sergide yok, bir tanesi ne sen sor ne ben söyleyeyim demişti, rehberlerin hepsi kulak üstü yattı çağıma, birde biri sanat tarihçisi, diğeri Türkçe öğretmeni olan 2 Yunanın tavrına bakın!
George' tan izin aldığım için Dizdar Mustafa Ağa Caminin fotoğraflarımı sizlerle de paylaşıyorum.
Dizdar Mustafa Ağa Camisi Voyvoda ve Cisteraki isimleriyle de biliniyor ve 1759-1764 yıllarında inşa edildi 1824'te Atina Yunan isyancıların eline geçince ibadete kapandı. Neyse ki müze olarak kullanıldığı için ayakta kaldı.’

Bir Tavşan önüne bir daktilo almış, tak tuk tak tuk bir şeyler yazıyor.
Oradan geçen bir Tilki:
- Hey Tavşan, ne yazıyorsun?
- Doktora tezimi yazıyorum.
- Ha öyle mi, çok güzel, ne hakkında?
- Tavşanların Tilkileri nasıl yedikleri hakkında.
- Yok canım, olur mu öyle şey, hiç Tavşanlar Tilki yerler mi?
- Olur canım, gel istersen, sana ispat edeyim.
Beraberce Tavşanın yuvasına girerler. Biraz sonra Tavşan tek başına çıkar ve
yine daktilosunun başına geçer, tak tuk bir şeyler yazmaya devam eder.
Daha sonra oradan geçen bir Kurt, Tavşanı görür.
- Hey Tavşan, ne yazıyorsun?
- Doktora tezimi.
- Ne hakkında?
- Tavşanların Kurtları yemesi hakkında.
- Yayınlamayı düşünmüyorsun herhalde, buna kim inanır?
- Gel istersen göstereyim...
Yine beraberce yuvaya girerler. Tavşan biraz sonra tek başına dışarı çıkar.
Tavşanın yuvasını merak mı ettiniz? Manzara şudur:
Bir köşede Tilkinin kemikleri... Bir köşede Kurdun kemikleri...
Diğer köşede ise TAVŞANIN DOKTORA DANIŞMANI ASLAN, kürdanla dişlerini temizliyor! 

(Mustafa Aydın)

Eğitim sistemi iflas etmiştir!

egitimi-sistemi.jpgAnkara’da Çankaya Üniversitesi’nde bir kadın asistanın öğrencisi tarafından katledilmesi, büyük infial yarattı. Eğitimci ve Dershane sahibi Emanullah Tüfekçi, ‘Bu olay eğitim sisteminin iflasının beyanıdır’ dedi. Tüfekçi’nin değerlendirmesi şöyle;
‘Çankaya Üniversitesi öğretim üyesi Köprübaşı-Beşköylü hemşehrimiz Ceren Damar bir hukuk öğrencisi tarafından kopya çekmesine izin vermediği için katlediliyor. Bu anlayışa sahip bir insan hukukçu olup adalet dağıtacaktı öyle mi?
Bu sonuç eğitim sisteminin iflasının beyanıdır 
Hukukçuyu, Öğretmeni, Hekimi “seçerek” almalısınız.  Yıllardır eğitimci olarak söylüyoruz. Her ne kadar, ‘eğitim eğitimcilere bırakılmayacak kadar önemli’ olsa da yaşadıklarınızdan bir çıkarımınız olmuyor mu? 
Bu olay birkaç gün sonra unutulacak, Anne Babasına, Harcanan onca emeğe yazık değil mi?
Aslında bu işin kolayı var; Tüm okulları kapatmak...Okul yok ,Öğretmen yok, Kitap yok, Kırtasiye yok, Servis yok, Maaş yok, Yakıt yok......Sonuç olarak sorun yok!
Genç akademisyenimize Allahtan rahmet, Ana babasına sabır diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar