CHP'de uzlaşma yok

CHP'de uzlaşma yok

Kuzey Ekspres Cumartesi günü yapılacak olan CHP Trabzon İl Kongresinin nabzını tuttu. Adaylarla görüştü. Adaylardan Muharrem Şahin dışındaki diğer isimler seçimlere kendi başkanlıkları altında tek liste ile gidilmesini istiyor. Necip Yıldız, Hilmi Saral v

BEN DEĞİL BİZ OLALIM

CHP’nin güçlü isimlerinden eski Merkez İlçe Başkanı Muharrem Şahin, adaylık için yola çıkmadığını belirterek, “Ben CHP için çalışıyorum. İl Kongresine tek liste halinde gidilmesinden yanayım. Burada uzlaşma sağlanacak isim önemli değildir” dedi. Kongreye birkaç adayla gidilmesi halinde partinin zarar göreceğini öne süren Şahin, “Kongreye iki liste halinde gidilecek gibi görünüyor. Ben tek liste olmasından yanayım. Ben değil, biz olalım mantığıyla hareket edelim istiyorum. Merkez İlçe kongresine iki listeyle gitmek partiye zarar verdi. Aynı şeylerin olmasını istemiyorum” diye konuştu. CHP olarak yerel seçimlere güçlü bir yönetimle girmek istediklerini kaydeden Şahin, Başkan Canaliolu’nun bütün adaylara eşit mesafede olduğunu belirterek, “Öyle tahmin ediyorum ki sayın Başkanımız da seçimlere tek adayla gidilmesinden yanadır. Burada önemli olan Kongreden partinin güçlü çıkmasıdır. Ben de bunun hesabını yapıyorum” dedi.

 

BAŞKANLIK ŞANSIM YÜKSEK

Partinin diğer güçlü ismi Necip Yıldız ise, CHP’nin demokrasiye inanan bir parti olduğunu belirterek, İl Kongresine çok listeyle gidilmesinin partiye hiçbir zarar vermeyeceğini ifade etti. CHP’deki yarışın başkanlık yarışı olmadığını dile getiren Yıldız, “Bu bir hizmet yarışıdır, en iyiyi yapma yarışıdır. Burada amacımız güçlü bir parti yönetimi oluşturup yerel seçimlere hazırlanmaktır” ifadesini kullandı. Her adayın kendini şanslı gördüğünü belirten Yıldız, “Ben de İl Başkanlığı için kendimi şanslı görüyorum” dedi. Herhangi bir isim üzerinde uzlaşma olup olmayacağı konusunda ise Yıldız, “Siyasette bir gün çok uzun bir zamandır, her şey olabilir. Ama yapılacak olan kongrede sandıktan kim çıkarsa çıksın burada kazanacak olan CHP ve Trabzon olacaktır” ifadesini kullandı.

 

İSMİM ÜZERİNDE UZLAŞILSIN

22 Temmuz seçimlerinde Milletvekili adayı olan Hilmi Saral, sandıktan kendisinin çıkacağını iddia etti. Kongrelerin bir yarış olduğunu belirten Hilmi Saral, şöyle dedi; “Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin en köklü ve çağdaş bir partisidir. Bizim partide tepeden inmecilik diye bir şey söz konusu olamaz. Cumartesi günü yapılacak olan kongreyi demokratik bir yarış olarak nitelendiriyoruz. Kongrede bu partiye gönül vermiş herkes aday olabilir, çok adayın olması partiye zarar vermez. Bir partiye zarar verecek olan şeyler, o partinin tüzüğünde zaten yer almaz.” Kongreye tek liste ile gidilmesinin çok zayıf bir ihtimal olduğunu belirten Saral, “Ama siyasette her şey mümkündür. Uzlaşma yolları açıktır, eğer ismim üzerinde bir uzlaşı olacaksa bunu kabul ederim” diye konuştu. Hilmi Saral, CHP’nin Demokrasiye inan ve sonuna kadar savunan bir parti olduğunu da sözlerine ekledi.

 

ARTIK SAFLAR BELİRLENDİ

Kongreye en fazla üç adayla gidileceğini ama bunun ikiye düşme ihtimalinin de olduğunu öne süren Yavuz Karan, “Kongreye tek liste ile gidilmesi çok düşük bir ihtimaldir, aday sayısı ikiye düşebilir, ben mutlaka o iki adaydan biriyim” dedi. Kongreye çok adayla gidilmesinin partiye zarar vereceğini savunan Karan, “İki aday olması parti için çok daha iyi olacaktır çünkü her adayın toplaması gereken 49 imza var, burada 3-4 aday olduğunu düşünürsek, bunun anlamı adayların güç kaybetmesi demektir” diye konuştu. Adaylar arasında herhangi bir uzlaşma sağlanıp sağlanamayacağı konusunda ise Karan şunları söyledi; “Şu ana kadar kimse ben çekilirim demedi, herkes kendi adına yarışıyor. Zaten süreç artık buna müsait değildir. Delegeler imzalarını verdi ve saflarını belirledi. Artık delegelerimize ‘aday değiliz’ diyemeyiz.”

 

ÇALIŞMALARIM SÜRÜYOR

İl Başkanlığı için çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Yavuz Karan, “Bütün ilçelerimizi dolaştım. Kesin kararını vermeyen 4 ilçemiz kaldı, bunlar, Maçka, Vakfıkebir, Yomra ve Arsin. Bu ilçelerimizde çalışmalarımı sürdürüyorum. Onlar da kararlarını verip saflarını belirleyecektir” dedi. Karan, Trabzon Merkez İlçeden her adayın oy alabileceğini de belirtti. Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin tek aday konusundaki çalışmalarına da değinen Karan, “Sayın Hamzaçebi’nin tek aday ile kongreye gidilmesi konusunda daha önce bir girişimi oldu ama başarı sağlayamadı. O da tek aday olsun istiyor ama bu saatten sonra değişen bir şey olmaz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.