CHP’deki kayıkçı kavgası!

Türk siyasi tarihine kongreler partisi olarak geçen CHP, resmen olmasa da görüntüde ikiye bölünmüş durumda. Partinin yarısı olağanüstü kongrede ısrar ederken diğer yarısı genel başkanın ekibi değiştirerek yola devam etmesini istiyor. CHP milletvekillerinin ise yüzde 80’i ise olağanüstü kongreye karşı! 
Diğer partilerde olduğu gibi CHP’de de belediye başkan adaylarını genel başkan ve genel merkez belirliyor. CHP’de olağanüstü kongre isteyenlerin tamamı olmasa bile büyük çoğunluğunun hedefi yerel seçim öncesi partide söz sahibi olmak. Parti genel başkanı ve yönetiminin değişmesi halinde, olağanüstü kongre için bayrak açanların yerel seçimde önleri açılacak.

chp-de-001.png
CHP’de bize göre mutlaka ama mutlaka bir yenilenme ve değişim olması gerekiyor. Bugünkü görüntüde CHP’yi ne Muharrem İnce ne de Kemal Kılıçdaroğlu ayağa kaldırır. Parti fiilen olmasa da görüş olarak bölünmüş durumda. CHP’nin iki görüşü ve partiyi toparlayacak üçüncü bir isme ihtiyacı vardır. Bugün yapılacak olağanüstü kongrede yenilenmiş bir ekiple, yerel seçim sonrası yapılacak ikinci bir kongreye kadar Kemal Kılıçdaroğlu ile devamda yarar vardır, diye düşünüyoruz. Yerel seçim sonrası, kongreye gidilmeli eteklerdeki taşlar dökülmeli ve parti gerçek kimliğine kavuşmalıdır.

**********************

Oy vermediğiniz halde sabah akşam haksız yere eleştirdiğiniz, iktidara uygun görmediğiniz halde sanki 16 yıldır ülkeyi CHP yönetiyormuş gibi eleştiri yaptığınız CHP bu ülkenin tek çıkış yoludur. Yok kurultay var mı yok mu diye algı operasyonu yapacağınıza; ülkeyi yönetin kardeşim. Batıyor güzel ülkem. Güzel ülkem fakirleşiyor, emeklerimiz pul oluyor. Betona gömdüğünüz paralar yüzünden ülke çıkmaza girdi. Artık hep beraber duble yolların asfaltını yeriz. (Umut Topal)

***

CHP’de 8 yılda 100’e yakın MYK üyesi değişti. Aldığımız sonuçlar ortada. 
Herkes başarısız ve de sorumlu; 
Ancak bu kişileri bulup atayan başarılı ve sorumsuz öyle mi?
Bırakalım bu sorunun cevabını Kurultay versin. 
(Bayraktar Bayraktar) 

***********************


İYİ Parti’deki yarış!

İYİ Parti’de 12 Ağustos’ta yapılacak olağanüstü kongre öncesi, kamuoyuna pek yansımasa da büyük bir yarış var. Kongrede devre dışı kalacak olanlar, peyder pey istifa ediyorlar. İstifa ederken de, genel başkanı ve parti yönetimini eleştiriyorlar. İYİ Parti’de dün istifa eden üç isim, seçilebilir bir yerden aday olsa idiler veya milletvekili seçilseydiler istifa ederler miydi? Hiç sanmıyoruz. İYİ Partiyi kuranlar başlangıçta seçici olmadılar, bu doğru. Parti tüzüğünde eleştirilen ve benimsenmeyen birçok madde var. Bu da doğru! Ancak, bir partinin kurucusu demek; o partiden milletvekili olmak olmamalı. Türkiye’nin yeni yönetim sisteminde, kaybeden her partide homurdanma, eleştiri vs. hepsi olacak ve oluyor da. Akşener kazansaydı, bugün istifa edenler istifa eder miydi? Etmezlerdi.

iyi-parti.png
İYİ Parti’nin 12 Ağustosta yapacağı olağanüstü kongresi, partinin geleceği açısından da çok önemli. Parti yönetiminin belirleneceği kongrede, parti yönetiminde geniş çaplı bir değişiklik olmasa da, yeni yönetime yeni isimler girecektir. İYİ Parti’nin kalıcı bir parti olup olmayacağı Mart 2019 yapılacak yerel seçim sonrası daha net ortaya çıkacaktır.

Yollar, uçaklar dolu!

yollar-ucaklar.jpg

ANAP’ta Trabzon teşkilatında uzun süre siyaset yapan işadamı Tufan Aydoğan, babasının ölüm yıldönümü nedeniyle dini vecibeleri yerine getirmek için dün Ankara’dan Trabzon’a geldi. ‘Umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Uçaklarda yer bulamadığım için otomobille Trabzon’a geldim. İnsanlar, geziyor, dolaşıyor, yiyor, içiyor. İnsanların ekonomik durumu kötü olsa, bu hareketlilik olur mu?’ dedi. 
Tufan Aydoğan’ın değerlendirmesi bu şekilde. 

Coşkun Gülgör ve Gülbadem!

coskun-gulgor.jpg

Akçaabat’ın en gözde pastanesinin patronu Coşkun Gülgör, iyi bir Kuzey Ekspres okurudur. Coşkun Gülgör, hemen her gün gazeteyi baştan sona okur. Yazım hatalarını, yanlışları çekinmeden bildirir. Coşkun Gülgör dün aradı ve ‘Pazar günkü gazetenin 1. ve son sayfasında iki önemli hata vardı’ dedi. İki hatayı Erkan Şahinbaş ve Hamza Mısır da, gazete basıldıktan sonra fark etmişler ama iş işten geçmişti. Coşkun, kardeşimize duyarlılığından ötürü teşekkür ediyoruz. Bu arada, Akçaabat’ta yaşayanlar ve yolu Akçaabat’a düşenlere, ‘Gülbadem pastanesine mutlaka uğrayın. Gülbadem’in tatlılarından yiyin, sipariş verin. Farkı fark edin’ diyoruz. 

********************


Avrupalı turistler bir Türk lokantasında yemek yiyecekleri zaman masaya oturup menüyü incelerler. Sonra garsonu çağırıp ona yiyecekleri yemeği sipariş verirler. Ama bir Arap kafilesi Türk lokantasında yemek yiyeceği zaman masaya oturup menüden yemek seçip yemek siparişi vermez. Garsonu çağırır ve ona Kahire radyosu gibi bir sürü anlaşılmaz şey anlatır. Arap turistler asla bir lokantada olduklarını, o müessesenin kurallarına uymak zorunda olduklarının farkında değillerdir. Onlar o lokantada garsondan bir yemek istemek yerine onlara has baharatlı yemeklerle dolu bir ziyafet sofrası kurmasını beklerler. ’’Fiyatı önemli değil! Bize bizi mutlu edecek, bol acılı, bol baharatlı Binbir Gece Masalları gibi bir ziyafet ver. Faturası neyse öderiz!’’ 
Yani Avrupalı turistler kendi medeni dünyalarına paralel bir ülke isterler. Araplar ise fiyatına bakmaksızın hususen kendilerine ait bir dünya isterler. Onun için Arap turistler çekilmezdir! 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar