CHP’nin favori adayları!

   Kongre sürecine giren CHP’nin Trabzon teşkilatlarının birçoğunda yeni isimler öne çıkabilir. CHP’nin il başkanlığı seçiminde belirleyici ilçelerden biri Ortahisar, diğer ikisi de Akçaabat ve Beşikdüzü. CHP Ortahisar ilçe başkanlığı için, parti tabanında ismi öne çıkan kişi belediye meclis üyesi Oktay Söğüt.

chp-007.jpgchp-005.png

Mevcut il başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun da desteklediği isim olan Oktay Söğüt ise adaylık konusunda henüz kararını vermedi. CHP kulislerinde konuşulanlara bakılırsa Söğüt’ün aday olması halinde, karşısına rakip çıkmayacak. 
İl Başkan adaylığı için Ortahisar ilçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun ismi dillendirilmeye başlandı. CHP’de bu iki isim dışında Ortahisar ilçe başkanlığı ve il başkanlığı için farklı isimlerin çalıştığı bildirildi.

Azmi Kuvvetli’nin sitemi!

 azmi-kuvvetli.jpeg İYİ Parti Trabzon il Başkanı Azmi Kuvvetli, Kuzey Ekspres’in partilerine yer vermediğinden şikayetçi oldu. Gazetemiz partilerin yetkililerinden gelen açıklamaları mümkün olduğunca yayımlıyor. Bu konuda partiler arasında ayırım yapmadığımızı söyleyebiliriz. İYİ Parti’ye yer vermediğimiz şeklindeki söylemlerin de abartılı olduğunu belirtelim.
 
Yeni il başkanı Çebi mi?

  AKP kongrelerinde partinin il ve ilçe teşkilatlarında yeni isimlerin göreve getirileceği kesinleşti gibi. Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa 18 ilçenin tamamında olmasa bile büyük çoğunluğunda yeni isimler ilçe başkanlığına getirilecek. AKP il başkanlığı için iki isimden birinin il başkanı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. yeni-il-baskani.jpgBu isimlerden biri Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Karaoğlu diğeri ise Ortahisar Belediye başkan yardımcılarından Selahattin Çebi. Çebi’nin partinin gençlik kolları kurucu başkanı olduğunu söyleyen bir parti üst düzey yöneticisi, ‘Selahattin bey daha şanslı’ demekle yetindi. Partinin eski yöneticilerinden biri ise, yeni il başkanının Trabzon’un batı bölgesinden olacağını iddia etti.

Milyonluk bina o vakfa mı kaldı?

  Trabzon eski valilerinden merhum İsmet Gürbüz Civelek döneminde Trabzon’a bir spastik özürlüler okulu ve merkezi açılması için bir çalışma başlatılmıştı. Bu merkezin yapımı için eczacı Okyay Şenol, büyük gayret sarf etmişti. Okyay beyin, spastik engelli bir çocuğu vardı. Okyay Şenol, dönemin belediye başkanı Asım Aykan’a, yer tahsis edildiği takdirde Trabzon’da böyle bir merkez yapabileceklerini söylemişti.
 milyonluk.jpg Belediye Kaymaklı mahallesinde Gazi Anadolu Lisesi yanındaki bir arsayı Meclis kararı ile derneğe tahsis etti. Vali İsmet Gürbüz Civelek, Vali Adil Yazar ve en son Aslan Yıldırım dönemlerinde merkez bitirilerek engellilere hizmet etmek üzere Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne teslim edildi. O aralar, bir de Trabzon Vakfı adıyla bir vakıf kuruldu. Vali, belediye başkanı, meslek oda başkanları vs. 10 civarında isim vakfın kurucusu oldu. Bina Sosyal Hizmetler il Müdürlüğüne teslim edilmesine edildi ama mülkiyet yanılmıyorsam Trabzon Vakfı üzerine idi.
Birkaç gün önce, bir okurumuz, ‘Boztepe’deki spastik engelliler merkezi, Yavuz Selim Vakfına verildi, haberiniz var mı’ dedi ve ardından, ‘Trabzon Kalkınma Vakfı senedinde, Vakıf kapandığında mülkü Yavuz Selim Vakfına devredilir, diye bir madde varmış’ diye ekledi.
   Meşhur Trabzon Kalkınma Vakfı’nda yıllar önce kavga gürültü olmuştu.
Trabzon Kalkınma Vakfı, kurucu üyelerinden biri olan dönemin Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu’nu aradık ve bu gelişmeleri sorduk…
   Kalfaoğlu, Trabzon Kalkınma Vakfının kapanmadığını öne sürdü ve mülkünün bir başka vakfa kuruma devredilmesi için kurucu üyelerinin tamamının onayının alınması gerektiğini belirtti. 
Kalfaoğlu, ‘Milyonlarca liralık bir tesis nasıl Yavuz Selim Vakfına verilir. Olmaz öyle şey. Ben Samsun’dayım. Haftaya geliyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım’ dedi.
Halil İbrahim Kalfaoğlu işin peşini bırakır mı bırakmaz mı, bilemiyoruz. Bize aktarılan bilgilere göre, bina bir özel vakfa gittiğidir. 

                                                  ****************

    Her şeye rağmen Türkiye'de bir devlet aklı vardı. Akademik hayat olmasa bile bir akademi mevcuttu. İstenilen seviyede olmasa da bir üretim vardı. Ama bu muhafazakâr İslamcı liberal bukalemunlar cumhuriyete karşı besledikleri kin nedeniyle bütün bunları bitirdiler. Devletin aklını tek bir adamın aklına indirgediler. Akademiyi taşraya yayıp iyice paçozlaştırdılar. Modern bilimden oldum olası nefret ettikleri için okumuş, üniversite mezunu nesilleri bilerek sistemden tasfiye ettiler. Onların yerine Fetöcü ve arka bahçeleri olarak gördükleri imam hatip mezunu ehliyetsiz kişileri doluşturdular. İktidara gelir gelmez mal bulmuş Mağribi gibi ülkenin her şeyini talan ettiler. Devlete ait bütün fabrikaları özelleştirme adı altında kendi yandaşlarına haraç mezat sattılar ve kapattırdılar. Çünkü o fabrikaların ürettiği ürünleri dışarıdan satın alıp onlardan vergi almayı hayal ettiler. Ekonomi konusu artık şifa bulmaz bir hastalık iktidar için. AKP iktidarı hukukun karşısına çıkmamak için her yolu deneyen tehlikeli bir iktidardır. 
(Metin Kondel)

                                                  *****************

Ömer Sarı: Atatürk, Osmanlının yıkılışından Cumhuriyetin kuruluşuna kadar geçen süreci nutukta kaleme almıştır. Bu eser, 1000 sayfadır ve Arap harfleri ile yazmıştır. Bugünkü nutuk 120 sayfadır. İnsan merak ediyor. Bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü kimler sansür etti. Bizden gerçek tarihimizi kimler gizledi. Bu gün neden bu 1000 sayfalık büyük eser yazılmıyor milletten gizleniyor.
Hasan Kurt: Ömer, Nutuk sansür edilmedi. Kadıköy'e in, herhangi bir kitapçıya uğra, Nutuk istiyorum de, sana iki veya üç ciltlik bir kitap verirler. İki cilt biraz kalın diye üçe bölmüş olabilirler. İş Bankası kitap satış yerine de gidebilirsin. Anladığım kadarıyla Nutuk'u henüz okumadın. Önemli değil daha önünde yıllar var okursun. Atatürk, harf devriminden önce  (1 Kasım 1928) Arap harfleriyle Osmanlıca yazdı. Sonra, Latin harfleriyle herkesin anlayacağı Türkçe olarak hazırlattı.   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar