CHP’nin Ortahisar anketi!

 chpnin-ortahisar-(4).jpg chpnin-ortahisar-(2).jpg chpnin-ortahisar-(1).jpg

CHP Trabzon örgütü her ne kadar Ortahisar ilçe belediye başkan adayını belirlese de, genel merkez inceden inceye anket yaptırıyor. İstanbul’dan arayan anket firması elemanı, önce art arda üç beş soru yönetiyor. Trabzon’un sorunları ve ardından mevcut belediye başkanlarının beğenilip beğenilmemesi ve son soru olarak da aşağıdaki 5 isim arasında kimi Ortahisar belediye başkan aday görmek istersiniz, aday adaylarını tanıyor musunuz mealinden bir soru yönetiyor. Aday adayları şu isimlerden oluşuyor: 

chpnin-ortahisar-(5).jpg  chpnin-ortahisar-(3).jpg
1- Volkan Canalioğlu, 2- Turgay Şahin, 3-Ali Yazıcı, 4- Salih Akyüz, 5- Cahit Erdem. 
CHP genel merkezi Trabzon’da sivil toplum örgütleri veya kanaat önderleriyle mi anketi yaptırıyor, yoksa vatandaşla mı bilemiyoruz. Bildiğimiz bu şekilde bir anketin yapıldığı. Anket olayından CHP il örgütü de haberdar. Dün örgüte yakın bir isim aradı ve örgütün kararına rağmen anket yapılmasını eleştirdi. AK Parti’de de temayül yoklaması yapıldı. Temayüle katılan partililer başkan görmek istedikleri kişiye oy verdiler. Parti genel merkezi bununla da yetinmedi. Kamuoyunda anket yaptırdı, partinin önemli isimlerinin görüşlerini aldı ve hala daha ilçe başkan adaylarını açıklamadı. CHP Genel merkezi Ortahisar başkan adayını ankette çıkan sonuca göre mi belirleyecek yoksa örgütün kararına mı uyacak. Bu olay önümüzdeki bir iki gün içerisinde netleşir.

Aşıkkutlu Hoca’nın adrese teslim ilanı!

asikkutlu.jpgTrabzon Üniversitesi rektörlüğüne ilahiyatçı Emin Aşıkkutlu atanınca, herkes yeni üniversitede artık torpil, adam kayırma olmaz, hoca efendi hakkaniyetle iş yapar demişti. Ancak, yeni üniversiteye alınacak öğretim üyesi ve görevlisi ilanlarındaki, adrese teslim tanımlama kafaları karıştırmaya başladı. Hatta kimileri alınan ve alınacak öğretim üyelerinin daha önce belirlenen isimler olduğunu söylemeye başladı.
Trabzon Üniversitesi’ndeki kadrolaşma ile ilgili birkaç gün önce bir okurun mektubunun özetini yayımlamıştık. Bu okurumuz, dün bir bilgi daha verdi ve şöyle dedi;
‘Trabzon Üniversitesi’nde kişiye özel akademik ilanlarla ilgili endişelerimizi dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz. Rektör hocanın ilahiyatçı olduğunu belirten yazınızda gerçekten içimiz biraz rahatlamıştı ancak maalesef yanılmadık. İlahiyat fakültesine bile kişiye özel ilan çıkmış. Örneğin; ilahiyat fakültesi mezunu olup, felsefe ve din bölümlerinde doktora yapmış ve tasavvuf ahlak felsefesi üzerine çalışmış olmak veya bankacılık ve sigortacılık bölümüne İngilizce öğretmenliği mezunu olup İngiliz dili ve edebiyatında yüksek lisans yapıp bir devlet kurumunda en az 6 yıl görev yapmış olmak’
Bu ilana göre, üniversiteye Türkiye genelinde veya yurt dışında birkaç kişi ya bulunur ya da bulunmaz. İngiliz dili ve edebiyatında yüksek lisans yapmayı anladık da bir devlet kurumunda 6 yıl çalışmış olmak neyin nesi sayın ilahiyatçı Aşıkkutlu… Bunu bir açıklasanız!

Arsin’in adayı kim olur?

arsinin-adayi-002.jpg

Önceki gün Arsin ilçesinden arayan bir okurumuz, ‘AK Parti’nin Arsin belediye başkan adayı belli. Şaban Bülbül, Arsin belediye başkan adayıdır’ dedi. Okura, ‘İlçe adayları henüz açıklanmadı. Nereden öğrendiniz’ dedik. Okur, ‘Şaban Bülbül bey, iktidarımızın okulunda okumuştur’ cevabı verdi. Biz, ‘Şaban Bülbül, makine mühendisidir. Makine mühendisleri odası başkanlığı yaptı’ diye karşılık verdik. Telefondaki ses, ‘Liseyi hangi okulda okudu’ dedi ve telefonu kapattı. 
Şaban Bülbül, İmam Hatip Lisesi mezunu olabilir. Bu da doğaldır. İmam Hatip mezunu olmak, Şaban beye avantaj sağlayabilir. Tanıdığımız Şaban Bülbül temiz, dürüst bir kardeşimiz. Başkanlığa da yakışır. 
Bu arada Şaban Bülbül, Arsin ilçe genelinde çalışmalarını sürdürüyor. Bülbül, dün Arsin’de esnafı ziyaret etti ve sosyal medyada şu paylaşımda bulundu; ‘Arsin'imize hizmet etmek için çıktığım yolda Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çizmiş olduğu yol haritası doğrultusunda ilk ve en önemli durağım hemşehrilerimin gönlüdür. Bu yolda bana gönlünü açarak destek olan bütün hemşehrilerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum’

 Gelişmiş dünyanın büyük bölümünde, etnisite, inanç ve kültür temelli kavgalar nerede ise yoktur.
Olan ülkelerde de yakıcı ve yıkıcı sonuçları yok.
Ve aynı ülkelerde bilim insanları özgürce araştırma yapabiliyor, medya özgürce çalışabiliyor, sağlam ve güvenilir bir hukuk sistemi mevcut, kamu idareleri şeffaf, ekonomik ve politik çoğulculuk egemen, insanlar enerjilerini kültürel tartışmalar üzerinden heba etmiyor, çalışıyor, üretiyor, hayatı ve dünyayı anlama becerilerini ve yaşam kalitelerini her gün biraz daha geliştiriyorlar.
Buna karşın bizim gibi gelişmekte olan pek çok ülkede inanç, etnisite ve kültür temelli kavgalar toplumsal enerjinin büyük bölümünü alıp götürüyor.
Bunun yanında şeffaf olmayan devlet idaresi, kaynakların popülist ve akıl dışı politikalarla heba edilmesi, politik-ekonomik ve bürokratik kayırmacılık, hukuk ve adalet sisteminin yerlerde sürünmesi, liyakat yoksunluğu, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması, üniversitelerde özgürce bilim üretilememesi, medyanın tekelleşmesi gibi pek çok sorunla boğuşmaktadırlar.
Gelişmekte olan ülkeler bu halleri ile yarışta hiç bir zaman birinci sınıf ülke olma şansına sahip değillerdir.
Çözüm kültür temelli, içi boş tartışmalardan çıkmaktan geçiyor.
Bu bakımdan hangi siyasetçi siyasetin gündemini inanç ve kültür temelli tartışmaya taşıyorsa, bilesiniz ki ülkenin de, sizin de dostunuz değildir... 
(Dt. Tahsin Bulut)

 Her şeyi hicri takvime göre ayarlayanlar ne hikmetse Mekke'nin fethini miladi takvime göre kutluyor. Her sene 31 Aralık Mekke'nin fethi oluyormuş...
Ramazan her yıl on gün fark ederken Mekke'nin fetih tarihi değişmiyor mu?
Bu zihniyetin bırakın başkalarına kendisine bile faydası yoktur. 
(Temel Kahveci) 

Önceki ve Sonraki Yazılar