CHP’nin Samsun toplantısı!

   CHP’nin ülke genelinde gerçekleştirdiği bölge toplantılarından biri dün Samsun’da yapıldı. CHP Genel Başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, ‘Parti içerisinde sağlayachp-nin-002.jpgmadığımız ittifakı İYİ Parti ile sağladık. Partimizde artık kavga, küskünlük değil birlik zamanıdır. Dargınlıkları bir kenara bırakıp bütünleşmeliyiz’ dedi. 
  CHP Trabzon eski ilçe başkanı ve milletvekili adayı Muharrem Şahin, toplantıya beklenenden daha fazla katılım olduğunu belirterek, ‘Geçen yıl Giresun’da toplanmıştık. Pek fazla katılım olmamıştı. Bu toplantıya ilgi gerçekten çok fazla’ dedi.
   CHP’nin Karadeniz illeri toplantısına Trabzon’dan çok sayıda isim katıldı. Milletvekili Ahmet Kaya, eski vekillerden Haluk Pekşen, Şevket Arz’ın yanısıra partinin Trabzon’daki önemli isimlerinden Ali Türen Öztürk, il başkanı Güzide Uzun, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramus Uzun ile birlikte Trabzon ekibi tam bir gövde gösterisi yaptı. 

Bir zamanlar böyle idi!

  bir-zamanlar.jpgTrabzonspor eski yöneticilerinden Hayrettin Hacısalihoğlu, önceki gün sosyal medyada farklı bir resim paylaştı. Trabzon merkezden köy ve kasabalara yolcu ve yük genelde bir araçta taşınırdı. Kamyonların üzeri tente ile örtülü, kasada yük ve üzerinde yolcular. Daha sonraları, kamyonlara otobüs kasaları monta edildi. Şehre satmak için yiyecek getiren köylü vatandaşlar, tahta kasalı otobüste seyahat ederler, yükleri de otobüsün üstüne konurdu.
O dönemler, ayrıca yakın köylerden at arabaları ile merkeze tütün, fındık vs. taşınırdı. 

                                               *******

  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çok başarılı siyasi ve askeri satranç oyunu sayesinde, yıllardır kabus gibi ülkemizin ve milletimizin bütünlüğünü tehdit eden ABD+İsrail kaynaklı ve taşeronluğunu PKK'nın yaptığı Büyük Kürdistan Projesi galiba tarihin çöplüğüne atılıyor gibi bir gelişme ile karşı karşıyayız. Kesin konuşmamak gerekir. Ama çok önemli bir siyasi ve askeri kazanımdır bu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Genel Kurmay Başkanlığımız nezdinde subay ve askerlerimizi, Dışişleri bakanlığı, İçişleri bakanlığı, MİT çalışanlarını kutlarım. Tanık olduğumuz gelişme umarım ABD 'establishment'ı tarafından bozulmaz.

(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

                                               **************

    Bazen acaba bazı yazılarımda insafsızlık mı yapıyorum, diye düşünmüyor değilim. Sonra yazdığım şeyin ham bir düşünce mi, gerçekten yıllardan beri okuyup gözlemlediğim birçok şeyin sonucu mu olduğu sorusunu soruyorum kendi kendime. Bir de ilk bakışta yersiz ve anlaşılmaz gibi görünen ve bazıları için gerçekten tuhaf algılanan bu fikirler eski Türkiye'nin bir tür bakiyesi. Biz eski Türkiye'nin devlet okullarında hakkımızla limonata satarak, ayakkabı boyacılığı yaparak, tabelacılık, inşaat bekçiliği gibi bir sürü işte çalışarak okuduk ve diploma sahibi olduk. Bugünkü iktidar o diplomalarımızın karşılığını memuriyet sınavı soruları Fetöcülere vererek, belediye, bakanlıklar vb. bir sürü yere kendi çobanlarını doluşturarak çaldı. Dolayısıyla bize bu ülkedeki yamyamlıkları haykırmaktan başka bir şey düşmedi.
Şu yaşımıza kadar ne kalıcı bir işimiz, ne kendimize ait bir evimiz, ne eşimiz, ne arabamız ne de bankada paramız oldu. Ha, bütün bunları bir yolunu bulup kazanamayacak kadar kabiliyetsiz ve de aptal da değildik! Ama biz onurlu, dürüst, ahlaklı, kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı insanlar olmayı tercih ettik. Benim gibi sistem dışına itilmiş yok sayılmış, hatta iktidar tarafından aba altından sopa gösterilen milyonlarca insan var. Yani bu ülke ile ilgili söylediğimiz her şey belli bir geçmişe ve sosyolojik açıdan bir realiteye dayanıyor.
   Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra yapılan dünya artistik patinaj şampiyonasına eski Rusya'dan da sporcular katılmıştı. Diğer ülke sporcularının buzda sıçrayarak yaptığı ikili toeloop, ikili flip, salchow gibi bütün burgulu hareketlerin bir iki adım ilerisini Rus sporcular rahatlıkla yapabiliyordu. Çünkü Ruslar yıllarca Sovyet disiplini altında spor yapmışlardı. Şimdi bizde de aynı durum söz konusu. Biz eski Türkiye'deki disiplinden geliyoruz. Onun için bazıları rahatlıkla yazdığımız şeyleri okuyunca başı dönüyor. Hayır, insafsız olan bizim sözlerimiz değil, asıl insafsız olan bize bütün bu şeyleri yazdırmak zorunda bırakanlardır. Onun için Nuri Pakdil konusunda da aynı kanaatteyim. AKP'nin BOP projesinde Müslümanların hassas olduğu Kudüs konusunda kültürel sahada ölü numarası yapan iktidar yanlısı fuzuli bir adamdı. Münker ve Nekir onun Kudüs konusundaki profesyonel çabalarını takdir edecektir.
(Metin KONDEL)

                                             ********************

  Ne demiştim sizlere, diploması dili olmayan ülkeler savaşır ama barış yapamaz.
Savaş birilerinin izin verdiği kadar yapılıyorsa buna savaş denmez, ne dendiğini de henüz bilmiyorum.
Sonuçta Suriye hikayemiz dışarıya karşı değil içeriye karşı yapılmıştır. Cehalet zirvededir. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar