CHP’nin vaatleri gerçekleşir mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim beyannamesini yani iktidara gelmeleri halinde neler yapacaklarını açıkladı…

CHP’nin seçim bildirgesinde, yok yok! İç- dış siyaset, ekonomi her şey var! Seçim barajının yüzde beşe indirilmesinden isteyene anadilde öğrenime, işsizliğin yüzde 5’in altına indirilmesine, yılda en az bir milyon kişiye istihdam sağlanmasına; asgari ücretin bin 500 TL düzeyine çıkarılmasına, çiftçiye mazotun litresinin bir buçuk TL’ye verileceğine kadar…

 Özgürlükten, demokrasiden, hukuk devletinden, eğitim sisteminin yeniden düzenlenmesine kadar neler yok ki!

Kılıçdaroğlu, bildirgeyi açıklarken hükümete de yüklendi.. AKP iktidarının, Yasaklarla, yolsuzlukla, yoksullukla mücadele edeceğiz, diyerek iktidara geldiğini belirterek, ‘ 13. yılın sonundaki tabloyu arz ediyorum, 6 milyon 200 bin işsiz. 17 milyon yoksul, maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekli, pirim borcu olduğu için hastaneye kabul edilmeyen esnaf kardeşim, sosyal güvenlikten yoksun yüzbinlerce işçim, açlık sınırına dayanmış 1 milyondan fazla insan" dedi. Kılıçdaroğlu hızını kesmedi ve " Kölelikten hallice kalıplara sokulmak isteyen kadınlarımız. Yozlaştırılmış ahlak, namus ve şeref kavramları. Korkmuş, sinmiş bir medya. Kimliğini ve kişiliğini yitirmiş iş dünyası, esir alınmış bir hukuk sistemi. Sonuç bu. Bu tabloyu görüyorsak, bu tablo devletin resmi rakamlarına yansımışsa, bu tabloyu milletin vicdanına havale ediyorum. 13 yılın sonunda milletin polisle arasını açtılar. Milletin hukukla arasını açtılar. Milletin basınla arasını açtılar, milletin sporla, sanatla, kültürle arasını açtılar. Milletin dinle, imanla arasını açtılar. Milletin devletle arasını açtılar. En önemlisi milletin milletle arasını açtılar. Bu tablo düşündürücü bir tablo” ifadelerini kullandı.

***

Umutsuz olmadıklarını, bu tabloyu yıkıp geçeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için 4 ayaklı bir strateji izleyeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu Kürt sorunun da çözeceklerini iddia etti.

Türkiye’nin üretmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Önce üreteceğiz sonra paylaşacağız’ diyen Kılıçdaroğlu, bölgesel teşvikten çok sektörel teşviğe ağırlık vereceklerini, katma değeri yüksek ürün üretenlere özel teşvik vereceklerini, fazla eleman çalıştırana sıfır faizli kredi vereceklerini söyledi.

Evsizlere ve ihtiyaç sahiplerine, Ayda 277 liraya sabit taksitle 70 metrekarelik konut vermeyi taahhüt eden Kılıçdaroğlu, çiftçiye de bir dizi vaatte bulundu.

Kılıçdaroğlu, bir seçim bildirgesinin ötesinde bir vizyon belgesi açıkladığını ifade ederken, “Belki de Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Bir ülke nasıl güçlü sosyal devlet olur, açlığın, işsizliği, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye nasıl olur, bunu anlattım" diye konuştu.

***

Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin ne durumda olduğunu anlattı, sonra iktidara geldiklerinde yapacaklarını açıkladı. CHP’nin seçim bildirgesi, gerçekten süper! Ancak, bu süper vaatler bugünkü Türkiye’de hayata geçirilir mi?

Sosyal ve eğitim de vaatler yerine getirildi, diyelim… Ekonomi ne olacak? Türk ekonomisi yabancıların eline geçmiş! Bankaların yarısından fazlası yabancıların, madenler onların, Ülkede bacası tüten fabrika neredeyse kalmamış… Trabzon örneği ortada! Bir tek Hekimoğlu kalmış! 

Yazarımız, Prof. Dr. Kemal Üçüncü, üç siyasi partinin ekonomiye bakışlarının gösterdikleri adaylarla ortadan olduğunu belirtiyor ve ‘yeni bir milli ekonomik akıl inşa etmeliyiz’ diyor… Hoca, haksız da değil!

Türkiye’de insanlar partilerin vaatlerine, seçim beyannamelerine bakarak maalesef oy vermiyor… Beyannameye bakılarak oy verilse CHP, herhalde yüzde 50’nin üzerinde oy alır… Türkiye’de halkın büyük çoğunluğu maalesef kendi çıkarını ve geleceğini düşünerek oy vermiyor. Bu dünde böyle idi bugün de böyle… Bunun nedenlerinin başında; eğitim sistemi ve dinin etkisi gelir… Türkiye minare eksenli siyasetten kurtulmadıktan sonra düzlüğe çıkma şansı sıfırdır!  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.