CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?

CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucu partisi!

9 Eylül 1923'te Halk Fırkası adıyla kuruldu. Kuruluşundan 49 gün sonra Cumhuriyet ilan edildi. 1924 yılında partinin adının başına Cumhuriyet eklendi. 1935 tarihinde yapılan 4. Kurultayda partinin bugünkü adı olan Cumhuriyet Halk Partisi adı tescil edildi. TC Devletinin Kurucu Partisinin hazırladığı Anayasasının ilk dört maddesi;

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan
haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.
MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.
Başkenti Ankara’dır.
MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2’nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3’üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
***
CHP, 35. Olağan Genel Kurulunda oybirliği ile çok tartışılacak bir kararı aldı. Bu karar, ‘Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki çekincelerin kaldırılması’… Ve ardından ‘Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde milletin temsil edildiği TBMM zemininde toplumsal uzlaşma ve ortak akıl ekseninde çözülmelidir’ denildi.
‘Şartnamedeki çekincelerin kaldırılması’ ifadesi ülke bütünlüğünün tartışılmaya açılmasının ileriye dönük anlamı, ülkenin parçalanmaya ve bölünmeye gidişidir!
Bu karara, CHP milletvekillerinin büyük çoğunluğu karşı çıktı, tepki gösterdi.
Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, kurultayda alınan bu kararın Türkiye’nin kuruluş felsefesine aykırı olduğunu söyledi... Ki bize göre de doğru bir tespitte bulundu.
Haluk Pekşen’in eleştirisi bununla da sınırlı kalmadı ve AKP ile CHP'nin yürüttüğü yeni anayasa çalışmalarında CHP’nin masadan kalkmasını istedi.
CHP delegelerinin büyük çoğunluğunun, bu kararın ne anlama geldiğini, ne tür sakıncalar doğuracağını bilmeden oy vermiştir, diye düşünüyoruz.
Çünkü Cumhuriyeti kuran bir parti, kurduğu Cumhuriyetin bölünmesi ve parçalanmasına katkı sağlamaz!
***
Önceki gün, Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasete yaklaşımının "retorik" yani söyleme yönelik olduğunu söylemişti. Yahya Hoca, Kılıçdaroğlu’nun elindeki tek oyuncağının Erdoğan ve AKP lider kadrosuna karşı giderek tırmandırdığı bir sert üslupla konuşma olduğunu ileri sürmüştü.
CHP’de yalnız Kemal Kılıçdaroğlu değil parti üst yönetiminin de, CHP’yi iktidara taşıyabilme adına politika üretmediği ortada.
İktidar olmak istemeyen CHP, kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni koruma ve kollama görevini yerine getirebiliyor mu?
Getirmediği 35. Olağan Genel Kurul sonunda net bir şekilde ortaya çıkmıştır.
CHP’nin bu günkü konumunu çokları ‘iktidar partisine payandalık’ olarak değerlendiriyor.
Bu değerlendirmeyi yapanlar çok da haksız değil!


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum