CHP’yi ele geçirdiler!

AKP Trabzon il Başkanı Haydar Revi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile milletvekili Selin Sayek Böke’nin, PYD’ye terör örgütü diyemediğini ileri sürerek, ‘Vatansever CHP’lileri uyarıyorum. CHP sosyalist enternasyonalden atılmaktan korktuğu için PYD’ye terör örgütü diyemiyor’ dedi.

chp-yi-ele-geçirdi.jpeg
Revi, CHP’nin bu kesim tarafından ele geçirildiğini iddia etti.
CHP il Başkanı Güzide Uzun, “Biz Kobani’ye geçiş izni verenleri unutmadık, Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmasında PYD ile yapılan ortaklığı unutmadık, çadır mahkemelerini unutmadık. Salih Müslüm’ün kırmızı halılarla karşılanmasını unutmadık” diye konuştu.

chp-yi-ele-geçirdi.jpg
Güzide Uzun, CHP’li Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın istifasının nedenini Haydar Revi’nin yandaş gazetelerin haricindeki gazetelerden okumasını önerdi.
Haydar Revi, CHP’li aileden gelen bir isim. CHP’de 70’li yıllarda yönetici olan bir isim, ‘Sayın Revi’nin babası bizim partilimizdi. Hatta delege idi. Haydar beye, neden babanızın partisinden ayrıldınız deme hakkımız yok. Tercihidir. Yeni partisinde koltuğunu sağlamlaştırmak için bu tür açıklamalar yapmasını da doğru bulmuyoruz’ dedi.

Kasım’da erken seçim!

kasimda-erken.jpg

Yeniçağ Gazetesi’nin Ankara temsilcisi Ahmet Takan, dünkü yazısının son paragrafında, ‘Başkentin klasik Salı'sından son aktarabileceğim yeni kulis, baskın seçim tarihi ile ilgili. İktidar kulislerinde 4 Kasım 2018 tarihi ön plana çıkmaya başladı. Hatta "kesin tarih" diyenler bile var’ dedi.
Erken seçim yerel mi yoksa genel ile birlikte başkanlık seçimi mi, yoksa üçü bir arada mı olacak, hükümet kanadından henüz bu konuda bir işaret yok. Ancak, muhalefet partileri erken seçim sürprizi ile karşılaşmamak üzere kongrelerini yapıyorlar.
İYİ Parti bile bu ay içerisinde il kongrelerini tamamlayıp Mart ayında büyük kongre yapma kararı aldı. Seçimlere girebilmek için siyasi partiler, seçimden en az 6 ay önce kongrelerini yapma şartını yerine getiriyorlar. AKP de Mart veya Nisan ayında büyük kongresini yapacak.

Yunanistan’daki müze!

yunanistanda.jpg

Ali Savaş, Atina’da Karadenizli Rumlar müzesi açıldığını yazdı. Müzede Karadenizli Rumların yaşamları ile ilgili canlandırmalar, döneme ait fotoğrafların bulunduğunu belirten Ali Savaş; ‘Özellikle Soğuksu’daki ve şehir içindeki bazı Rum konakların asıl sahiplerinin kimler olduğu da bu müzede yer alıyor. Karadenizli Rumlar Müzesi öyle görünüyor ki, Trabzon’da ve çevre illerde çok yankılanacak’ diye yazdı.
Trabzon’da bugün ayakta kalan binaların büyük bölümü geçmişte gayrimüslimlerindi. Köşk’teki binaların da üç-beş istisna dışında hepsi onlarındı. Gidenlerin bir kısmı konaklarını sattı, bir kısmı da terk etti. Mesela Kostaki’nin konağını Nemlioğlu ailesi satın almıştı. Ayrıca mübadele ile Yunanistan’a ve Rusya giden gayrimüslimlerin önemli bir bölümü Rum da değildi. Hristiyanlığı kabul etmiş yerel halktı. Ve ayrıca Yunanistan’da bu çeşit müzeler ve köy evleri yeni yapılmadı.

Bir aylık ömrünüz kalsa!

Misal; Bir aylık ömrünüz kaldığı söylenseydi, bunu bildiğinize göre bir ay boyunca rutin yaptığınız şeylerden hangilerini yapmaya devam ederdiniz?
Ooo güç bir soru dediğinizi duyar gibiyim!
Oynatın filmi bakalım…
Kabaca yüzde 30'unu korurdum misal diyorsanız, yaptıklarınızın yüzde 70’inden vazgeçeceğinizi söylemektesiniz öyle mi?
Yüzde 70 uyumsuzluk da sizde çokmuş dersem?
Ama insanın arzuladığı şeyi yapması mümkün olmaz diyebilirsiniz.
Seçme şansı hep vardır derim.
O zaman kendimle uyum içinde olan şeyi yaparsam, işimi kaybetme riskiyle karşılaşırım derseniz.
Evet. İki tercih vardır. İşi koruma ya da kaybetme.
Ama bu durumda daha az ücretli bir başka iş olabilir. Faturalarım ne olacak?
O zaman daha az fatura yapacak ve daha az harcayacaksınız. Belki daha küçük bir yere taşınacaksınız.
O zaman ailem ve dostlarım hayal kırıklığına uğrar. Prestijim?
O halde onları hoşnut etme ya da hayal kırıklığına uğratma tercihiyle karşı karşıya kalırsınız.
Böyle de bakıldığında tercih aslında sadece size bağlı kaldığını görebilirsiniz.
Bazı seçimler acı vericidir ama hep oradadırlar! Her zaman bir tercihiniz olduğu fikrini unutmamak gerekir!
Yaşamda ne kadar çok farkındalık yaşar ve gelişme gösterirsek bizi sınırlandıran inançlardan o kadar uzaklaşır ve daha çok seçim şansımız olur.
Çalıştığınız yerde en alt düzeyde olsanız da, yaşamınızın yöneticisi sizsiniz.
Komuta sizdedir & tercih, özgürlüktür.
(İlham Süheyl)

Selin hanım hiç ama hiç ‘sahih’ değil!

Şerif Mardin benim tez hocamdı. Onun akademik zihnimi beğenmesi, Halil İnalcık hocamın beğenmesi ile birlikte ben imajımda iki köşe taşıdır. Şerif Bey bir gün bize yemeğe gelmişti. Ben ve Nisa vardık. Siyaseti ve Ecevitleri konuşuyorduk. ABD de bir iki yıl aynı evin alt üst katlarında oturduklarını, gençliklerinden beri her ikisini de çok yakından tanıdığını söyledi ve dedi ki:
Ecevit başbakana olabilir. Ama Bülent’i ve Rahşan’ı bir İç Anadolu köyünde bir yıl zorunlu ikamete mecbur etseniz ikisi de intihar eder.
Bu anım biraz önce Selin Sayek Böke'nin "devrimci bacılık" oynamasını düşünürken aklıma geldi. 76 yaşındayım. 1950 seçimlerinden beri Türkiye siyasi hayatını gözlemlemeye anlamaya çalıştım. Ben Selin Sayek Böke kadar "sahih olmayan" kadın siyasetçi görmedim. Rahşan hanımın bile kedileriyle birlikte bir "kaçık sahihliği" vardı. Selin Hanım hiç ama hiç "sahi" değil.
Türkiye değişti. Artık kerpiç duvarlı toprak damlı evlerin olduğu köyler nerede ise hiç kalmadı. Ama iddia ediyorum ki bu hanımefendiyi mesela bir yıl Bayburt'ta mecburi ikamete mahkum etseniz çok ama çok zorluk çeker.
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar