CHP’yi yıkmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar!

  CHP teşkilatlarının çoğunda ve genel merkezde, parti içi kavga her dönem gündemdedir. Kaybeden kazananın ensesindedir. Partinin eskileri kendilerini her zaman partinin sahibi kabul ederler. Bir dönem kenarda olsalar bir sonraki dönem mutlaka yönetimdedirler veya işaret ettikleri isimler yerlerini alırlar. Bu nedenle partide bir yenilenme kolay kolay olmaz. CHP, genelde emekli bürokratlar, öğretmenler ve eski köy ağalarının çocuklarının kontrolündedir.
CHP Trabzon il teşkilatında, bir süredir İl başkanlığı ile Yomra ilçe başkanlığı arasında görevden alma göreve iade etme olayı yaşanıyor.

chp-002.png    chp-003.jpg
İl Başkanlığının görevden aldığı ilçe başkanı İnci Atasoy’u, genel merkez göreve iade etmişti. Sonra, il yönetimi genel merkeze ilçe başkanının neden görevden alındığını ayrıntılı bir şekilde ilettikten sonra bu sefer genel merkez ilçe başkanı ve yönetimini görevden aldı.
Görevden alınmayı içine sindiremeyen ilçe başkanı İnci Atasoy, bu sefer il başkanı ve yönetimini suçlayarak, ‘İl Başkanlığının ilçe karar defterini zorla ele geçirdiğini ve üzerinde sahtecilik yaptığını ve genel merkezi oyuna getirdiği’ iddia etti ve bu iddiasını da bir yerel gazetede yayınlattı.
 

CHP İl Başkanı Güzide Uzun’a, bu olayı sorduk…
Uzun, ‘İlçe başkanımız birkaç kişi ile partiyi işgal etmiş. Kendi başına buyruk olmuş. Biz ilçe karar defterini neden zorla ele geçirelim, ne sahteciliği yapmışız. Hepsi yalan ve uydurma. İlçe başkanımız görevden alınmasına neden direniyor, anlam veremiyoruz. Partiyi bir ilçe başkanı değil, hemen her ilçenin temsilcisinin yer aldığı il örgütü yönetir. Ve genel merkeze de hesap verir. Yerel seçimler öncesinde böyle fındıkkabuğunu doldurmayacak olaylar ve ardından çıkarılan yaygara, CHP’ye değil iktidar partisine yarar sağlar. Yomra’da adaletsiz, hukuksuz bir iş yapmadık. Partimiz ilkelerine aykırı söylem ve eylemde bulunan ilçe başkanını görevden aldık. Partimizi yıkmaya parçalamaya çalışanlar başarılı olamayacaklardır’ dedi.
Güzide Uzun parti içi muhalefeti de eleştirerek, ‘Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir süreçte CHP’ye gönül verenler birlik ve beraberlik içerisinde olmalıdırlar. CHP yönetiminde bugün biz varız yarın bir başkası olacaktır. CHP il başkanlığı ne benim tapulu malımdır ne de bir başkasının’ diye konuştu.
 

Trabzon’da 6 ilçenin belediye başkan adayını belirlediklerini kaydeden Uzun, ‘Volkan beyi defalarca aradık. En son Umut Oran aradı. Görüşemedik. CHP il yönetimi olarak hiçbir partilimize karşı önyargılı değiliz. Belirlediğimiz adaylarla ilgili görüşlerimizi genel merkeze bildirdik. Son kararı genel merkezimiz verecek’ dedi.
Uzun, İYİ Parti ile ittifak yapıp yapmayacakları konusundaki sorumuza ise, ‘İyi Partili arkadaşlarla bir kaç kez görüştüm. Bu konuda şu anda net bir şey söylemem mümkün değil. Seçimlere daha 3.5 ay var. Acelemiz yok. İttifakı partiler değil, halk yapmalı’ dedi.

Bıçakçıoğlu’nun telefonu!

bicakcioglu-001.jpgBeşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakcıoğlu dün sabah erken saatlerde aradı. Eşinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki görevinden ayrıldığını ve genel cerrah olarak çalıştığını belirterek, ‘Havalimanında Koray Aydın’ı çiçekle karşıladığım doğru değil. Eşim Ankara’dan geliyordu. Koray bey ve Hüseyin Örs ile aynı uçakta idiler. Ankara’da Koray beyle aynı apartmandan otururuz. Koray beyle görüşürüz. Eşimi karşılarken, salon dışında Koray beyle karşılaştım. Eski arkadaş olarak el sıkıştık. Elimde eşime vereceğim çiçek vardı. O anı görüntülediler ve ondan sonra İYİ Parti’ye göz kırptı şeklinde haber yaptılar. Siz bir eksikle eşimin görevini hatalı yazarak olayı anlatmışsınız’ dedi. Bıçakçıoğlu ile Koray Aydın arasında yaşayan olayın gazeteye yansıması farklı olsa da, o gazetenin yazı işleri ana başlığın sonuna ünlem(!) işareti koyarak güzel bir iş yapmıştır.

Balta’nın karanfili!

baltanin.jpgAKP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, Cumartesi günü parti binasında basın toplantısı düzenledikten sonra milletvekilleri, il, ilçe başkan ve yöneticileri, ilçe belediye başkan aday adayları ve partililerle Atatürk Alanında bir tur attı, vatandaşı selamladı ve karanfil dağıttı.
Fatma Yavuz, dün izinli idi. Öğle saatlerinde aradı ve ‘Hasan bey Muhammet Balta’nın selamı var, size bir de karanfil yolladı’ dedi.
Fatma hanıma hayırdır, Muhammet bey karanfilleri Maçka’da mı dağıttı, dedik, Fatma hanım şunları söyledi…
‘Cumartesi güne öğle sonrası gazeteden ayrıldım. Meydana çıktım Belediye binasından Suluhan’a doğru kalabalık bir gurup geliyordu. AK Parti’nin başkan adayı, milletvekilleri ellerinde karanfil... O esnada Muhammet Balta, beni gördü ve ‘Fatma hanım Fatma hanım’ diye seslendi. Bir anda etrafım sarıldı. Muhammet Balta, büyükşehir adayı Murat Zorluoğlu’na, ‘Sayın Başkan Fatma Yavuz hanım, bize Trabzon’da tek muhalefet eden Kuzey Ekspres Gazetesi’nin yazı işleri müdürü. Fatma hanım, Hasan Kurt’un sağ kolu. Kuzey Ekspres ara sıra bize muhalefet etmesine rağmen onları ve Hasan Kurt’u çok seviyoruz. Ben Hasan beyin de eniştesi sayılırım’ dedi. Muhammet Balta, tanıştırma ve kısa sohbet sonrası bana 3 karanfil verdi. Biri, Hasan beye, dedi. Balta’nın size gönderdiği karanfili getireceğim’…

Balta’ya, karanfil için teşekkür ediyoruz. Kuzey Ekspres Gazetesi, haber veriyor, bilgilendiriyor, farklı görüş ve düşüncelere yer veriyor, gazetecilik yapıyor. Hiçbir partiye, kuruma, kuruluşa, kişiye karşı önyargılı hareket etmiyor. Kuzey Ekspres’in bu duruşu, maalesef muhalif yayın organı olarak değerlendiriliyor. Bizi, siyasi partiler veya her kim nasıl görürse, nasıl değerlendirirse değerlendirsin, yayın hayatımız devam ettiği sürece duruşumuzu değiştirmeyeceğiz. Doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Bu arada eski dostumuz Muhammet Balta’ya da selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz.

Milliyetçilik, köyün etrafına çit çekip içinde yaşamak değildir. Hele şehrin göbeğinde şalvarla gezmek hiç değildir. 
Milliyetçilik, gelişmecidir, akılcıdır ve şartlara göre çözüm üretebilmektir. Yozlaşmaya karşıdır ama değişime değil. Yozlaşma çözülmedir, bugün her alanda yaşanan yozlaşmadır, çözülmedir değişim değil.
Durum bu olunca ey Amerika, ey Almanya bağırmalarını milliyetçilik sananlar Yunan’a verilen adalara ses çıkarmaz. Gazze’ye ağıt yaktıklarını sananlar Yemen’i, Çin’deki Türklere yapılan zulmü görmez. 
Evet, ne diyorduk? Milliyetçilik akılcılıktır, akıl gözüyle görebilmektir.
(Temel Kahveci)

Milliyetçilik, köyün etrafına çit çekip içinde yaşamak değildir. Hele şehrin göbeğinde şalvarla gezmek hiç değildir. 
Milliyetçilik, gelişmecidir, akılcıdır ve şartlara göre çözüm üretebilmektir. Yozlaşmaya karşıdır ama değişime değil. Yozlaşma çözülmedir, bugün her alanda yaşanan yozlaşmadır, çözülmedir değişim değil.
Durum bu olunca ey Amerika, ey Almanya bağırmalarını milliyetçilik sananlar Yunan’a verilen adalara ses çıkarmaz. Gazze’ye ağıt yaktıklarını sananlar Yemeni, Çin’deki Türklere yapılan zulmü görmez. 
Evet, ne diyorduk? Milliyetçilik akılcılıktır, akıl gözüyle görebilmektir.(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar