Çift maaş olunca patlama oldu!

 cift-maas.jpg Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 11 personel muhtar adayı olmuş. Eskiden kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar muhtar olmazdı. Emekli memur ve işçilerden muhtar olan vardı ancak, muhtarlara maaş verilmediği için ikinci bir maaş alma şansları yoktu.
AK Parti hükümetinin muhtarları maaşa bağlaması ve bazı avantajlar tanıması nedeniyle muhtarlığa ilgi arttı. Muhtarların maaş alması aslında doğru bir uygulama. Burada yanlış olan, ikinci bir maaşı almaları. Muhtar olan ya muhtarlık maaşını alacak ya da emeklilik veya çalıştığı yerden. Uygulama bu şekilde olursa muhtarlığa talep de azalır. 
Bu arada, muhtar adaylarının 31 Aralık’a kadar pankart, döviz, afiş gibi reklamları, cadde, işyerlerine, balkonlara, billboardlara, apartmanlara, araçlara, aydınlatma direklerine vs. halkın görebileceği bir yere asmaları yasaklanmış, muhtarlar anca el ilanı dağıtabilecekler. Bu yasaklara uymayan muhtar adayları hakkında seçim kanununa muhalefetten dava açılacakmış.
Muhtarlar, sosyal medyayı kullanırlarsa, ne olacak? Bu konuda açıklayıcı bilgi yok. Belediye başkan adayları, meclis üyeleri her türlü propagandayı yapacaklar, muhtarlar yapamayacaklar. Bu yasaklama bize ilginç geldi.

Zorluoğlu’nun  seçim beyannamesi!

zorluoglu-019.jpgAK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu’nun, vaatlerini ve yapacaklarını içeren seçim beyannamesini hazırladığı ve yakında yayınlanacağı bildirildi.
Ankara’da belediye başkanları tanıtım toplantısına katıldıktan sonra Trabzon’a gelen Zorluoğlu, bir yandan ziyaretleri sürdürürken diğer yandan da ofisinde özel görüşmeler yapıyor ve çalışmaları takip ediyor. İlçe belediye başkanlarının da görüşlerini alan Zorluoğlu’nun önümüzdeki süreçte koordineli bir çalışma yapacağı kaydedildi.

Barışacaklar mı?

barisacaklar.jpgBüyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in aralarının açık olduğu bilinir. İki başkanın 5 yıl içerisinde birbirleriyle 5 kez baş başa konuşmadıkları söylenir. 31 Mart seçimlerinde Ortahisar Belediye Başkanı Büyükşehir’e aday adayı olmuştu. Genç’in bu aday adaylığına Büyükşehir Başkanı Gümrükçüoğlu olumlu bakmamıştı. Gümrükçüoğlu 1 Nisan itibarıyla görevinden ayrılacak ve Trabzon’da çok sayıda mülkü olmasına rağmen, kentten ayrılacak ve İstanbul’a gidecek. Görevlerini yaparken birbirleriyle görüşmeyen iki başkanın 1 Nisan sonrası barışacakları söyleniyor.

Yomra’da yık Araklı’da yap!

yomra-da-yik.jpgİyi Parti Belediye Meclis üyesi, inşaat mühendisi ve işadamı Davut Çakıroğlu, belediyelerin uygulamalarını yakından takip eden bir isimdir. 
Çakıroğlu, yasaya göre kıyı dolgu alanında inşaat yapılamayacağını belirterek, ‘Yasa açık ve net olmasına rağmen Araklı belediyesi dolgu alanına inşaat yapıyor. Diğer yandan Yomra’da sahilde yapılan bir restoran güvenlik güçlerinin kontrolünde yıktırılıyor. Yasa, iktidar mensuplarına ayrı vatandaşlara ayrı uygulanıyor. Suç işleniyor’ diyor.
Çakıroğlu, Kıyı kanununa göre sahil şeridinde yapılacak yapıların kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabileceğine işaret ederek, ‘Trabzon’da maalesef talan zihniyeti hakim’ dedi. 
Çakıroğlu eleştirilerinden haklı, Türkiye’de kanunlar var ama uyan yok!

5 yıldızlı otel satılıyor!

Trabzon’da en fazla yatak kapasitesine sahip 5 yıldızlı otellerden birinin satışının gündemde olduğu bildirildi. Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın yetkilisi, satışı gündeme gelen oteli, bir başka turizm firmasının satın alacağını ileri sürdü. Bu arada, kış sezonu nedeniyle Trabzon’daki otellerin hemen hemen tamamının boş olduğu, çok sayıda otelin personelin bir kısmını işten çıkardığı, bir kısmını da izne ayırdığı kaydedildi.

Uzunsokağa yeni restoran!

uzuksokakk.jpgTrabzon’un trafiğe kapalı ve genelde gençlerin tur attığı sokak olarak bilinen tarihi Uzun Sokak’ta, yeme-içme sektörünün ünlü bir firması yüksek bir kira ile restoran açıyor. Ortahisar kent merkezinde yüzlerce restoran ve kafenin faaliyette bulunduğunu belirten bir işletmeci, önümüzdeki süreçte sektörü zorlu günlerin beklediğini söyledi.

Maşatlık’ta göçük tehlikesi!

Kanuni Bulvarı’nın, Boztepe’nin altından geçen tünelin yapımında geçenlerde görünmez bir kaza olmuş. Boztepe’nin kuzey yamaçlarında, mağaranın bulunduğu bölgede tünel ağzının delinmesi esnasında dağdan kopan onlarca tonluk kayalar, Maşatlık’taki top sahasının çevresine düştü. Öte yandan, Boztepe tünelinin delme çalışmasının bir süredir durduğu bildirildi.

Tutmayı değil yemeyi severim!

tutmayi-degil.jpgAtaoğlu Nakliyat patronu, Arsinspor eski başkanı Fikret Ataoğlu, sohbeti sevilen bir isimdir. Ataoğlu, geçenlerde yakın bir dostu ile balığa çıkmış. Bir ara 160 kilo gelen, son aylarda 5-10 kilo veren Ataoğlu balığa çıktığında, tekne alabora olmasın diye orta kısmında oturur. Ataoğlu, teknenin bir tarafında olduğu zaman diğer arkadaşları dengeyi sağlamak için diğer tarafta dururmuş. Bir gün, deniz hafif dalgalı, Ataoğlu, teknenin kenarına yönelmiş ve tam o sırada tekne alabora olacakken, arkadaşları hem Fikret’i hem de tekneyi kurtarmışlar. Fikret bey bu olaydan sonra, ‘Ben balık tutmayı değil yemeyi severim’ demeye başlamış ve balıkçı barınaklarının müdavimi olmuş. Ataoğlu, dün Faroz’da Trabzonspor’un eski topçularından Ali Kemal Denizci ile birlikte önce balık ayıklamışlar sonra yemişler. Ataoğlu gerçekten işi biliyor!

************ 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar