ÇİFTÇİYİ EZDİRMEYİZ

ÇİFTÇİYİ EZDİRMEYİZ

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar net konuştu;

Mustafa Bekar, “Patrona çiftçiyi ezdirmeyip, çiftçimizi korumayı ilke edindik” derken Hükümete şöyle seslendi: “Baronlar fındık fiyatını 11 lira açıkladığı zaman alın terini gasp etmiş demektir. Biz bu noktada hükümete sesleniyoruz. İşçiyi, çiftçiyi mağdur etmeyin”…
Röportaj: Bahar KURBAY
********************
Ortahisar Ziraat Odasının yapmış olduğu çalışmaları ve faaliyetleri anlatan başkan Mustafa Bekar, çiftçileri yakından ilgilendiren ziraat ile ilgilenmeyi düşünen her birey için çok önemli açıklamalara imza attı.  İşte Başkan Mustafa Bekar’a ilettiğimiz soru ve aldığımız cevaplar; 
-İlk olarak Mustafa Bekar kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz…? 
Ben farklı görüşteki her insana saygı duyan birisiyim. Bir insanı tanımak için onu gözlemleyeceksin, konuşacaksın. Uzaktan anlayamazsınız. 1987’de refah partisiyle siyasi hayatım başladı. Kurucularındanım. Arsin’den meclis üyesi seçildim. Refah Partisi ilçe başkanı, il başkan yardımcısı, Fazilet Partisi Arsin ilçe Başkanı, Ak Parti’nin kuruluşunda Arsin ilçe  başkanlığı kurma görevi verdiler. Kurduk, 6 yıl görev yaptık. Sonra Ahmet Metin Genç ile ilde başkanlığında görev yaptık. Müteahhitlik yapıyorum. Ortahisar Ziraat Odası başkanlık görevini bana verdiler. Önce kabul etmedim “gidin bir ziraat mühendisi bulun” dedim. “Biz ziraat mühendisi buluruz da sen onları geride bırakırsın” dediler. Göreve getirdiler. 
-Trabzon Ortahisar İlçesine bağlı Ziraat Odası ne zaman kurulmuştur, neler yapıyorsunuz? 
Ortahisar Ziraat Odası 2015 yılının mart ayında kuruldu. Ortahisar’a bağlı 85 mahalle var. Program dahilinde muhtarlarımızla beraber tarım ve ziraat ile ilgili gündemi oluşturuyoruz. 3 yıl boyunca bir çok hizmet yaptık. Örnek bahçeler oluşturduk. Örnek kızılcık bahçesi oluşturduk. Önümüzdeki yıl pilot bölgeler seçerek örnek fındık bahçeleri oluşturacağız.  Ama yeterli değildir. Ziraat odaları olarak görevlerimizin farkındayız ve elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. 
-Ortahisar odasına kayıtlı kaç üye var?
Sisteme kayıtlı 14 bin üyemiz var. 9 bini aktif. 
MODERN TARIM İLKELERİNE UYGUN..!
Ziraat Odası olarak görevimiz modern tarım alanları oluşturmak, çiftçiler yetiştirmek ve bu çiftçilere modern tarım ilkelerini öğretmek. Seminerler veriyoruz. 3 yılda 5 konferans, 3 seminerimiz oldu. Çiftçilerimizi modern tarım uygulamayı öğretirken haklarını muhafaza etmek, yani elde ettiği mahsulün gerçek değere satılması için bu hakları aramak ve güçlü bir şekilde savunmak görevimizdir. Bunu yapıyoruz. Çalışmalarımızı arazide sürdürüyoruz. Çiftçilerimizin sorunlarını dinleyerek çözüm bulmaya gayret ediyoruz. Sorunları çözüme ulaştırmak adına ilgili bakanlarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye genelinde Ziraat Odalarının 5 milyon üyesi var. Yarı resmi statüde kurulmuş kuruluşlarıyız. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarındayız. Milletvekillerinin ziyaretleri, bakanlık düzeyindeki toplantılara kayılıp bölgenin sorunlarını aktarıyoruz. Görevimiz artan bir şekilde devam edecektir.
-Ortahisar Ziraat Odasının şuan için kaç çalışanı var?
Bünyemizde 4 çalışanımız mevcut. Önümüzdeki yıllarda Ziraat Mühendisi de bünyemize katmayı hedefliyoruz. ÇKS almaları noktasında çiftçilerimizi yardımcı oluyoruz. 
“AKYAZI BİR NUMARA”
-Söz konusu örnek bahçelerin çalışmaları halk ile birlikte mi yapılıyor?
Hangi alanda üretim yapıyorsak ona ilgisi olan çiftçilerimizin katkıları söz konusu, mesela hepimiz fındık üreticisiyiz. Bunun yanında seracılıkla yeşil yiyecekler, domates, patlıcan üretenler var. Seracılık konusunda Akyazı Trabzon’da bir numara, orada çok sera var. Oradaki insanlarımızı ziyaret ettik. Modern tarım ilkelerine uygun bir şekilde üretim yapmaları için derslerimiz oluyor. Seracılık konusunda da önümüzdeki yıl pilot bölgeler oluşturup, çalışmalara başlayacağız. Tarım il ev ilçe müdürlüklerimizle çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Yaptıkları çalışmalara bizi davet ediyorlar. Bu birlikteliğin somut göstergesidir. Antalya’da 3 ay önce seracılarımızı götürüp 3 gün boyunca eğitime katılmalarını sağladık. 
-Zaman zaman hükümetin tarım ürünlerine ve çiftçilere yeterli destek verilmediği gerekçeleriyle eylem yapılıyor.  Bu kriz dönemlerinde sizin duruşunuz nasıl oluyor?
Biz 15 Mayıs Çiftçiler gününde Ankara’da mitingimizi yaptık... Ki o sıkı yönetimin olduğu dönemde bu tarz mitinglerin fazlaca yapılması mümkün değilken bizim genel başkanımızın net tavırları ve açıklamaları oldu. 
KAVGA EDEREK DEĞİL!
-Eskiden sendika ve odaların muhalif duruşları söz konusuydu. Şimdilerde ise daha uzlaşmacı, masa başında konuşularak çözüm aranıyor gibi… Bu söylediğim doğru bir gözlem midir? 
Yarı resmi hizmet kurumu olarak devlet ile olan bağımızın olduğu bir gerçek. Hak arama noktasında kavga ederek değil, karşılıklı konuşarak çözüme ulaşmayı tercih ediyoruz.  Gerekirse mitinglerde yapılacak. Mesela Cumhurbaşkanımızın fındık sorununu çözün diye vermiş olduğu beyanı alıyoruz ve bakın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “çözün” diyor yoluna giderek hak aramak tercihimizdir. 
FINDIK KONUSUNDA DEVLET DEVREYE GİRMELİ
-Fındık konusunda neler söyleyeceksiniz?
Fındığın sahibi yok. Devlet, Toprak Mahsulleri Ofisini devreye sokuyor. Türkiye’de fındık piyasasına İtalyan girmişti. Burada istediği gibi at koşturuyor. Biz ticaretin karşısında değiliz. Bu insanlar ticaret yapacaklar. Ama ziraat ile uğraşan insanların anıl terini kimsenin gasp etmeye hakkı yoktur. Bu hakkı devler, hükümet muhafaza etmiyorsa, biz onun karşısındayız. Bizim bütün meselemiz sorunları çözmektir. Yeri geldiğinde karşı pozisyona geçtiğimiz ve geçeceğimiz de söyleyebilirim. Serbest piyasayı öldürdüler. Serbest piyasa koşulları yoksa tek alıcının olduğu yerde fındık fiyatları düşer. O yüzden fındık konusunda sürekli devletin devreye girmesi gerektiğini söylüyoruz. 
15 TL’DEN AŞAĞI OLMAMALI
Fındık fiyatları 15 TL’den aşağıda olmamalı. Bölgemiz engebeli arazi, fındık toplamak çok zahmetli. Fındık bahçelerinin tozlanması, toplanması, patoza vurulması hep para, bunlar maliyete yansıdığı zaman siz 11 lira fındık parasını açıkladığınız zaman o baronlar alın terini gasp etmiş demektir. Biz bu noktada hükümete sesleniyoruz. İşçiyi, çiftçiyi mağdur etmeyin. 15 lira makul fiyattır. Üreticiyi mağdur etmeyecekleri noktasında beklenti içindeyiz. 
-Bahsettiğiniz gibi tozlama, bahçe bakımı konusunda ödenen bir bütçe söz konusu, üretici bu desteği sağlıklı bir şekilde kullanıyor mu?
Evet bu noktada destekler söz konusu. Türkiye’de ağaçlar yaşlanmıştır. Ve o yaşlanmış ağaçlardan sağlıklı bir ürün bekleyemezsiniz. Üreticinin eksikleri söz konusu, nasılsa devlet o parayı veriyor diyerek parayı alıp başka işlerde kullanılıyor. Bahçelerine bakım yapmıyorlar. Yapsalar modern bahçe şartlarına uygun davransalar alınan fındık kilosunda artış olur. 
-Tarım konusunda başkan ve siyasetçiler fazlaca açıklamalar var. Üretin çağırıları cevap bulacak mı? 
Evet tarım konusu çok önemlidir. Tarım ülkesi olan ülkeler zenginleşmiştir. Tüketen toplum olduk mu ithal başlar. Üreten toplum olursak ülkeye ekonomik açıdan büyük katkı sağlayabiliriz. Ülkenin fındık konusunda 600 tonluk bir üretimi söz konusu. Dünya fındık ihtiyacının % 70 mini Türkiye karşılıyor. Lezzet ve kalite bakımından Trabzon, Ordu, Giresun’da yetişen fındık tercih edilir. Amerika isterse 500 ton fındık üretsin, bu lezzetti bulamazlar. Hava, doğa şartlarından dolayı Allah’ın bir lütfudur. Değerlendirmek lazım. Katkı çoğaltıp, korumamız sağlamamız lazım.

2a3d6201-bd1a-4502-bfdd-b58e93619072.jpg337b6ba5-7d30-4e45-8462-91738738eb75.jpg
“AKLI EVVELLER”
-Bu kadar büyük ihtiyacı karşılıyorsak. Fındık fiyatı belirleme konusunda nasıl gölge de kalıyoruz? 
Çakma borsa kuruluşları gerçek çözüm kuruluşları söz sahibi olmamızın önüne geçiyor. Fındık üreticisini bahçeye sokmak için cazibe oluşturmak lazım, Fiskobirlik devlet eliyle desteklenip fındık sahibi olması gerekiyor. Dünyanın % 70nin karşılayan fındığın milli ürün statüsünü kavuşmalı. Hem devlet hem üretici üstüne düşeni yaptığı zaman fındık fiyatlarının daha yükseklerde seyredeceğini düşünüyorum. Tek el meselesi ortadan kaldırılmalıdır. Bazıları “Devlet fındık niye alsın?” diyor. Ben onları aklı evvel olarak nitelendirdim. Devlet piyasaya girmesin demek piyasa bize kalsın üreticinin elinden ürünü istediğimiz fiyatı alalım demektir. Devlet buna zafiyet gösterdiği zaman yanlış yapmış olur. Devlet vatandaşın fındığına fiyat koymalıdır. 
“TÜRKİYE FINDIK TEKNOLOJİSİNİ KENDİ ÜRETMELİ”
-Ferrero bir takım yatırımlar yapıyor. Teknolojiyi de kullanıyorlar.  İşçinin yapacağı işi makineler kullanarak daha az kişiyle yapıyorlar. Bunu devlet yapamaz mıydı?
Ferrero’ya kurtarıcı gözüyle bakanlar var. Onlar mağdur edildi. Ufak tüccarların fındığı elinde kaldı. Avrupa’ya bu fındık satılıyor. Yerleştiler buraya, Benim gönlüm ister ki devlet bunu yapsın. Bir firma bunu yaparsa seni teslim alır. Yarın bir gün o bahçelere sahibi girmeyecek. Diyecek ki “al kardeşim sana bir harçlık” biz toplayalım. Devlet bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelidir. Teknolojinin kullanması maliyeti düşürür. Olması lazım. Karadeniz bölgesi özeldir ve şartlara uygun teknoloji üretilmelidir. Türkiye bunu kendisi yaparsa daha fazla kazanır. Cevher bizde biz işleyemiyoruz. Ciddi tedbirler alınmasıdır. İtalyanlar o makineleri bizim alanımıza sokarlarsa onlar kazanacak. Fındık alınıp dışarıya satıldığında ülkeye girmiş olmuyor. Bu milletin eline geçen paradır, devletin parası. Ferrero’ya giden para devletin parası değildir. 
-Üreticiye mesajınız?
Zamanında toplayan fındığın yaradılış su buharlaşır fındık buruşur. Fındık düşmeye başlar, olgunlaşmıştır. Zamanında toplanmayan fındık mahvolur. Üretici açıklanan fındık toplama tarihine uysunlar. 
Çiftçiye yapılan katkıları yeterli buluyor musunuz?
Mümkün değil, yeterli değil. Devlet bir kapı açmış oradan gidiyor. Artarak çözüm üretmelidir. Bu işi yapanlara faizsiz kredi verilse bu işler daha iyi yürür. Alan kişilerde bu paraları yerinde kullanmalı. Devletin verdiği paralar har bulup harman savurulmamalı. Böylece Türkiye’de ekonomiye katkısı olan ziraat kalkınır. Aksi halde kalkınamayız. 
Teşekkür ederiz

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.