Çifte çamlığın yerinde yeller esiyor?

vvv-018.jpg  Cuma günü, sabah yataktan zar zor kalktım ve gazeteye geldim. Öğle saatlerinde ayakta duracak halim yoktu. Erkan Şahinbaş’a, ‘Ben gidiyorum’ dedim ayrıldım ve eski adı Verem Hastanesi olan Göğüs Hastalıkları Hastanesine gittim. 
Bu hastanenin yerine eskiden Çifte Çamlık denirdi. Orada 50-60 yıl öncesine kadar bir gazino vardı. Gazinodaki programlar gece geç saatlere kadar devam ettiği için çevredekiler şikayet etmişler ve gazino kapanmış yerine de Verem Hastanesi yapılmıştı... Ki o tarihlerde bu olay çok konuşulmuştu. Verem Hastanesi’nin Kireçhane yerine burada yapılmasının nedeni siyasi imiş! Arazide CHP milletvekili Faik Ahmet Barutçu ve CHP’li olan Harunların evi varmış. Demokrat Parti, CHP’lilerin yerine istimlak etmiş. Aşağı tarafta DP’li olan Çemberci Yakup Efendi’nin (Reisoğlu) arazisine dokunulmamış.

  Trabzon ve bölgede 50’li 60’lı yıllara kadar en tehlikeli hastalık veremdi. Bu hastanenin açılması ve devletin veremle ile başlattığı savaş sonuç verdi ve verem en tehlikeli hastalık olmaktan çıktı. 
  Göğüs Hastalıkları Hastanesine doğu tarafından girerken gözüm güney yamaçlarında fındık bahçesinin üstündeki konağa ilişti. Geçmişte o konak ile ilgili birkaç yazı yazmıştım. Konağı ünlü banker Kostaki damadı Velisalidi’ye yaptırmıştı. Kostaki’nin konağı da bu yapının 50 metre kadar yukarısında. Kostaki konağını Nemlioğlu’na, Nemlioğlu da Nejat Ongan beye satmıştı. 
Aşağıda bugün Müftüoğullarının mülkiyetinde olan Velisalidi’nin konağı ise devlete kalmış. 1920’li yıllarda milletvekili olan Arif Sayıl beyler, bu yapıyı devletten kiralayıp yaz aylarında burada oturmuşlar. Müftüoğullarının arazileri ise Polita’da bugün Botanik parkı olan alanın bir tarafında imiş. Adnan Müftüoğlu, ‘Eskiden askeriyede olan Polita’daki o araziye karşılık 
                                                    **********

   Hastanenin doğu tarafındaki tüm yollar otopark olmuş. Aracımızı zar zor uzak ta olsa bir kenara park ettik. Poliklinik kapısına geldiğimde tık nefes olmuştum. Hanım, hemen kimlik kartımı aldı ve başvuru yapılan yerdeki görevliye doktor Ayhan Gülsoy’a, muayene olacağımı söyledi.  Masada oturan kayıt memuru, ‘Randevunuz yoksa sıra veremeyeceğiz. Doktor çok dolu’ dedi.  Trabzon’da onca hastane varken, bir iki dostumuzun tavsiyesi üzerine Göğüs Hastalıkları Hastanesine geldim, kayıt memuru, ‘Randevunuz yoksa, muayene olamazsın’ diyor. Tepem atmak üzereydi... Başhekim Dr. Levent Karanis’i arayayım, dedim. Yusuf Bahadır’ı aradım, ‘Bana Levent’in telefonunu atar mısın’ dedim. O esnada, kayıt memuru ne hikmetse, ‘Ben yine kayıt edeyim ama doktor dolu’ dedi ve kayıt edip, küçük bir kağıt parçasını bize uzattı.
 
Doktorun odasının önüne gittik. 10-15 dakika sonra bize içeri aldılar. Ayhan Gülsoy, sırtımızı, göğsümüzü dinledi, şikayetimizi aldı. Bizde dilimiz döndüğünce anlattık ve göğüs filmi çektirmek istediğimi söyledim. 4 kat altta, filmi çektirdik. Tekrar doktorun odasına girdik.  ‘Hasan bey, film sağlam. Ağır bir soğuk algınlığı geçiriyorsunuz. Bu ilaçlarla birlikte bol sıvı tüketin ve birkaç gün istirahat etmelisiniz’ dedi. Teşekkür ettim ve hastaneden ayrıldım. Rahat nefes almıştım. Çünkü seri öksürük, sırt ağrısı beni epey endişelendirmişti.  
 
Hastaneden çıktım, çevreye bir kez daha baktım. Bizim çocukluk yıllarımızdaki Çifte Çamlıktan eser kalmamış. Çamlığı, beton çamlık haline getirdik. Allah’tan çamlığın güney bölgesinde çok katlı yapı yapılmadı.
Bu arada rahatsızlığım nedeniyle arayan geçmiş olsun dileklerini ileten okurlarımıza, dostlarımıza teşekkür ederim.

Hasan KURT

                                                  ******************

  Kötümser tahminlerden uzak kalmaya çalışırım. Ama görünen köy kılavuz istemiyor.
mahmut-haydar-ustaoglu-003.jpgAnadolu Türk Devleti Mustafa Kemal Atatürk sayesinde varlığını sürdürebilmişti. "Etraki biidrak" olan kurucu millet yok olmak üzere idi. Osmanlı bakiyesi topraklar üzerinde dört kıtadan sürülen Türkler sayesinde bir devlet olarak teşkilatlanabilmiş idi. Yok edilme acısını ve korkusunu yüreklerinde yaşayan "Modernite" yanlısı Türkler kavimlerinin Araplaşarak ya da başka şekilde yok olmasına karşı çıkıyordu. Türklere düşman bütün etnik yapılar Anadolu'da İslam ortak paydasında düşmanlıklarını sergiledi. Türklerde bu oyuna Türk-İslam mefkuresi adı altında omuz verdi. İki hatta üçe bölünen ve birbirine zıt kamplar haline gelen Anadolu Türklüğü can çekişiyor. Diyeceksiniz ki Türklük önemli mi? Hayır, elbette önemli değil, eğer Türk değilseniz!
Türk nedir? Ortalama bir Türk'ü tanımlayan değerler nedir? Haremlik selamlık oturarak, Kuran tilaveti ile nikah kıyanlar mı Türk? Balo salonlarında lüks otel ve yemeklerle düğün yapanlar mı? Yoksa ne idüğü belirsiz salonlarda arabesk çığlıklarla eğlenerek düğün yapanlar mı? Milli içkisi rakı olanlar mı ayran olanlar mı Türk? Esselamü aleykum diyerek Arapça selamlaşanlar mı Merhaba diyerek Farsça veya İyi Günler diyerek selamlaşanlar mı? Sıkmabaş, tepesi körüklenmiş türbanlarla mesture kadınlar mı, saçını hergün ayrı renk boyayan kadınlar mı, kulağında küpe, saçında jöle metroseksüel erkekler mi Türk?
Değerler önemlidir, ortak değerler sayesinde millet olunur. Ortak değerlerimiz bitirilmiştir. Dolayısı ile Türk milleti Anadolu'da bitmek üzeredir. Mustafa Kemal ve arkadaşlarına düşmanlığın temel sebebi onların Türklüğü yüceltmek ülküsüdür.
Umarım yanılıyorumdur ama benim tesbitim bu!
(Dr. Mahmut Haydar USTAOĞLU)

                                       ********************

Osman Şişko  Dünya’da

  osman-sisko-002.jpgDoğan Haber Ajansı Bursa büro şefliğinden ayrılan gazeteci Osman  Şişko, Dünya gazetesi Karadeniz bölge  temsilciliğine getirildi. Dünya gazetesi bölge temsilciliğini Trabzon’da kuracaklarını söyleyen Osman Şişko, ‘Bana bu görev layık gören Vahap Munyar’a, Hakan Güldağ’a ve Dünya gazetesi ailesine teşekkür ederim’ dedi.
Türkiye’nin günlük tek ekonomi gazetesi olan Dünya gazetesi, geçenlerde el değiştirmiş, gazetede çalışan yaklaşık 40 gazeteci kıdem tazminatları alacağına karşılık gazeteye ortak olmuşlardı. Dünya gazetesi yönetim kurulu başkanı Didem Demirkent, gazeteyi çalışanlar adına genel yayın yönetmeni Hakan Güldağ’a satıldığını söyledi.

Doktoruz diyor ki!

doktorunuz-010.jpgBağışıklık sistemimiz, vücudumuza giren yabancı maddeleri ortadan kaldırır. Alerji, bağışıklık sisteminin bu işi yaparken bazı maddelere karşı gösterdiği aşırı tepkidir. Bu aşırı tepkiden etkilenen hedef organda(deri, burun, göz, solunum yolları, sindirim sistemi...) hastalık bulguları ortaya çıkar. Deride kızartı, yanma, şişme... Burunda tıkanma, akıntı, hapşırma... Gözlerde sulanma, kızarma, şişme... Solunum yollarında hırıldama, öksürük, nefes darlığı... Sindirim sisteminde bulantı, kusma, ishal...
(Dr. Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar