ÇILDIRIRDI KARADENİZ BAKIP AĞANIN TAKIMINA

   Basit ve mantıklı bir şekilde izah edelim. Hem golf gibi elit bir sporun federasyon başkanı olmak hem de soyadının Ağaoğlu olması bir çelişkiydi. Ünal Karaman'ın Anadolu efendiliği ve örnek bir Türk milliyetçisi olması onun Trabzonspor'daki teknik direktörlüğünü futbolun objektif ölçüleri içinde sorgulamamıza mani değildir. İtiraf edelim; Trabzonspor'un bu yılki transfer politikası bonservisi elinde olan herhangi bir profesyonel topçudan ibaretti. Bir de işin içine sakatlıklar girince Trabzonspor epeyce güç kaybetti. Avrupa Liginde gruplara kalmak bir başarıydı ama Trabzonspor için hedef daha fazlasıydı.
  Sivas deplasmanı, rakım olarak 1300 metre civarında. Deniz seviyesinde oynayan takımlar için son yarım saat oksijen koması demek. Ünal Karaman elindeki kadronun en idealini sürdü sahaya. Maça iyi de başladı. Avdijaj ile maçın başında golü de buldu. Trabzonspor oyunun boyunu kısaltıp pres yaptığında ani ataklarla etkili de oluyordu. Ama sezonu erken açmanın ve sakatlıklar nedeniyle kadro derinliğinde kaybolan derinlik dakikalar ilerledikçe oyuna da yansıdı. Sivasspor bu şartlarda otomatikman oyunda güçlenmeye başladı. 
  Nwakaeme'nin sol kanattaki Afrika'nın Maradonası olma çabası devam ediyor. 
Ahmet Suat Özyazıc’nın  basit futbol felsefesiydi. ''Atanın da tutanın da iyi olacak futbolda.'' Trabzonspor zor gol atıyor ve rakibe çokça kaleyi gösterip çok kolay gol yiyor. Şampiyon olacak takımın sahadaki on birine değil, yedek kulübesine bakılır. Yedek kulübesi yeterince yerli, ama ne kadar A milliler, tartışılır.
Arune Kone girip Afrikalı yaban arısı gibi sokacak derken, Sivasspor Fernandez ile beraberlik golünü buldu.
  Arada bir Beşiktaş - Başakşehir maçına da bakıyorum. O çok daha aksiyonel bir maç. Hafiften Perimer Ligimsi. 
  Trabzonspor'un kullandığı bir köşe vuruşunda Sörloth'a yapılan hareket VAR'a takıldı. Ama Sörloth bu vuruştan yararlanamadı. İkinci yarıda ev sahibi Sivasspor'un hücum girişimleri, Perşembe'nin gelişinin Çarşamba'dan belli olduğu türündendi. Aslında bu maç üzerinde çok fazla teknik analiz yapılacak bir maç değildi. Zira Trabzonspor adına sürekli bir düşüşün adım adım geldiği noktaydı. Sivasspor'un uzatma dakikalarında bulduğu galibiyet golü hiçbir Trabzonspor taraftarı için sürpriz değildi. Her şey TRT spikeri Necati Karakaya'nın anlattığı o Grundig radyolu zamanlardaki gibi sinir bozucu şekilde oldu.
Sonuç; Çıldırırdı Karadeniz, bakıp ağanın takımına! Eh, bir şekilde Ünal Karaman'ın ideolojik formasyonuna da uyuyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar