‘Cinayeti haber verdim!’

‘Cinayeti haber verdim!’

Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İ’den açıklama, “Yasin’in Hrant Dink’i öldürmeyi planladığını aylar öncesinden Jandarmaya söyledim.”

MAHKEMEYE GELMEDİLER

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde istihbarat yönünden ihmalleri olduğu iddia edilen iki jandarmanın yargılanmasına başlandı. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Dink’in, 19 Ocak’ta İstanbul Şişli’de öldürülmesinde istihbarat yönünden ihmalleri olduğu iddiasıyla haklarında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan jandarma astsubay O.Ş ve jandarma uzman çavuş V.Ş. katılmadı.

 

AYLAR ÖNCE SÖYLEDİM

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin tutuklanan Yasin Hayal’ın eniştesi C.İ, tanık sıfatıyla duruşmada hazır bulundu. C.İ, mahkemede verdiği ifadede, sanıkları 2004 yılından daha önce tanıdığını belirterek, "Hrant Dink’in öldürülmesinden 3-4 ay önce, kendilerine, Yasin Hayal’in Dink’i öldüreceği yönünde bilgiler verdim. Kendileri de olayı takip edeceklerini belirttiler" diye konuştu.

 

OLAN BİTEN HER ŞEYİ HABER VERDİM

C.İ.mahkemede verdiği ifadede, her iki sanığın Trabzon’da jandarma istihbaratta görev yaptığını bildiğini belirterek, "Dink, öldürüldükten sonraki pazartesi günü bu kişiler yanıma geldiler ve konuştuklarımızı kimseye söylemememi istediler" dedi. İfadesinde, Yasin Hayal’e, Hrant Dink’i nasıl öldüreceğini sorduğunu belirten C.İ, şöyle devam etti: "İstanbul’a gidip öldüreceğini, yanında iki kişinin daha olduğunu belirtti. Fakat isimlerini söylemedi. Yasin, benden bir silah temin etmemi istedi. Ben de bu konuyu sanık arkadaşlara söyledim. Yasin bana, 300 YTL vereceğini söylemişti. Bunu da onlara ilettim. Onlar da bana parayı almamı söyledi. Ben de parayı 50 YTL’ler şeklinde aldım. Ayrıca seri numaralarını da yazdım. Daha sonra sanıklara parayı aldığımı, ne yapmam gerektiğini sordum. Sanıklar da paranın bende kalmasını istedi. Bir müddet para bende kaldı. Bu sırada Yasin, sürekli olarak beni silah konusunda sıkıştırıyordu. Hatta bazen tehdit bile ediyordu. Ben de bu konuyu sanıklara söyledim. Onlar da parayı geri vermemi istedi. Daha sonra Yasin ile buluşup parayı geri verdim."

 

CİNAYETTEN SONRA SANIKLARLA YÜZLEŞTİM 

C.İ, Yasin Hayal’e ait iki cep telefon numarasını sanıklara verdiğini de kaydederek, "Bu numaraları ben verdim. Onların benden böyle bir talebi olmadı" dedi. Yasin Hayal’in Hrant Dink’in evi ile iş yeri arasında bir kroki çalışması yaptığı konusunda bilgileri de sanıklarla paylaştığını belirten C.İ, "Yasin’in ne zaman ve kimlerle İstanbul’a gittiği konusunda bir bilgim yok. Yasin’e İstanbul’un büyük bir şehir olduğunu, orada nasıl böyle bir cinayet işleyebileceğini sordum. O da bana Hrant Dink’in gazetesinin yerini bildiğini, gazetenin önünde bekleyip, orada kendisini öldüreceğini söyledi" diye konuştu. C.İ, sanıkların gerçek isimlerini sonradan öğrendiğini V.S’ye "Metin Abi", O.Ş’ye ise "Abi" şeklinde hitap ettiğini ifade ederek, "Hrant Dink öldürüldükten daha sonra Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’nda bu şahıslarla yüzleştirildim, kendilerini tanıdım" dedi.

 

YENİ TCK’NIN 83’ÜNCÜ MADDESİNE GİRİYOR

Duruşmada, davacı tarafın Avukatı Ergin Cinmen ise sanıkların ihmalde bulunarak ölüm neticesinden sorumlu tutulmaları gerektiğini öne sürerek, davanın, Yeni Ceza Kanunu’nun 83. maddesine göre oluşturulmasını istediklerini söyledi. Cinmen ayrıca, mahkemenin görevsizlik kararı vererek, davanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesini talep etti. Engin Cinmen, sanıkların talimatla ifadelerinin alınması sırasında kendilerinin yer alması gerektiğini, ayrıca Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin bütün davalarının tek bir dosyada toplanması gerektiğini belirtti. Mahkeme, sanıkların talimatla ifadelerinin alınmasını, müdahil avukatların sanıkların ifadelerinin alınması sırasında görev yapması için kendilerine ivedilikle faks çekilmesi, faks ile ulaşılamazsa telefonla aranmasını, görevsizlikle ilgili kararın ise delillerin ve sanık ifadelerinin ardından verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

 

HRANT DİNK CİNAYET DAVASININ GEÇMİŞİ

Hrant Dink’in öldürülmesini ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada tutuklu yargılanan Yasin Hayal’in eniştesi C.İ’nin, Hayal’in, Dink’i öldürme planı yaptığı, bu amacıyla silah temin etmesi için kendisini para verdiği, bu durumu tanıdığı jandarma istihbarat görevlilerine bildirdiği iddia edilmişti. Müfettiş raporlarında, C.İ’nin bilgi verdiği görevlilerin Jandarma Astsubay O.Ş. ile Uzman Çavuş V.Ş. olduğu öne sürülmüş, Trabzon Valiliği İl İdare Kurulu’ndan, bu iki görevli hakkında, Dink’in öldürüleceğini haber almalarına rağmen görevlerinin gereğini yerine getirmedikleri gerekçesiyle soruşturma izni istenmişti. İl İdare Kurulu’nun soruşturma izni vermesi üzerine, O.Ş. ile V.Ş. hakkında, görevi ihmal suçundan, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.