Çocuk Bahçesi ve Hazım Ongan!

   Pazar günü Trabzon 1461- Diyarbakır karşılaşmasını izlemek için Ahmet Suat Özyazıcı sahasına gittim. Bu sezon 1461’in ilk ve son maçını izledim. 
   Dolmuşla Forum Alışveriş Merkezi’ne gittim. Amacım, yarım asır önce çocuk ve aile bahçesi, sonradan 100. Yıl Parkı olan bölgeyi gezmek orada olup bitenleri görmekti. 
Park, son dönemlerde gerçekten iyi düzenlenmiş. Parkın istisnasız her yanı, sonradan dolgu yapılan deniz tarafı dahil cıvıl cıvıl. Yüzlerce aile… Bir ağacın altında veya açık bir alanda mangalını yakmış, bir kısmı çimlerin üzerine yayılmış, çocuklar oynuyor, inanılmaz bir güzellik. Park deniz kenarına kadar genişletilmiş. İğne atsanız yere düşmez misali… Trabzon kent merkezinin şu anda Boztepe, Atatürk Köşkündeki ormanlık alan dışında, deniz kenarında tek sayfiye yeri. 
  100. Yıl Parkı ve araziyi belediyeye veren merhum Hazım Ongan ile ilgili daha önce de birkaç yazı daha yazmıştım
***

 jjjjjj.jpg  Trabzon’da, iki dönem (1963-73) belediye başkanlığı yapan Suat Oyman’ı, CHP’nin o dönemki etkin isimleri aday göstermedi. Yerine, 1970’li yılların sonundu emekli olan Maçkalı Albay Sefer Özgür’ü aday gösterdi. Sefer beyi destekleyenlerin başında merkez ilçe başkanı Fuat Eyüboğlu geliyordu. Suat Oyman da Adalet Partisinden aday oldu ve seçimi kaybetti. 
  ‘Merhum Suat Oyman, ‘Suat Oyman Diyor ki…’ adlı 3. Hamur saman kağıda siyah- beyaz basılı seçim beyannamesinde bugün Trabzon’un tartışmasız bir numaralı sayfiye alanı olan o araziyi belediyeye nasıl kazandırdığını ve orayı nasıl değerlendireceğini şöyle anlatmıştı... Kitapçıktan aynen veriyorum. 

Çocuk ve Aile Bahçesi
   “Bir numaralı Çömlekçi Mahallesi Değirmendere semtinde Trabzon- Rize devlet şosesinin şimalinde ve deniz kenarında Hazım Ongan’a ait 68 bin m2’lik kavaklık ve fındıklık imar planı hükümleri gereğince kendisi ile temasa geçilerek beher m2’si 33 liradan 2 milyon 280 bin liraya ve 10 sene vade ile satın alınmıştır. Bu arazi civarında bulunan arsaların beher m2’si 200 lira civarında kolaylıkla müşteri bulmaktadır. Arazinin deniz kenarında bulunması sebebiyle belediyemiz inşaatlarında lüzumlu kum ve çakılı bu sahadan temin edilmektedir. Geçen yıl alınan kum ve çakıl kıymetlendirildiği takdirde 200 bin liranın üstündedir. Kavaklık şimdilik çocuk ve aile bahçesi haline getirilmiştir. Çocukları eğlendirecek ve meşgul edecek salıncak, kayma atlama, dönme dolap gibi oyun aletleri yerleştirildiği gibi çocuklara trafik hakkında bilgi vermek maksadı ile de bir trafik eğitim parkı tesis edilmiştir. Trabzon sahilleri çok derin olması nedeniyle çocukların denize girmesi tehlike teşkil etmektedir. Bu düşünce ile çocuklara mahsus bir yüzme havuzu hazırlanmaktadır. Küçük yaştaki çocuklar burada deniz suyu ile banyo yapacakları gibi emniyet içinde yüzme öğrenebileceklerdir. Bu itibarla bahçeye gidecek aileler huzur ve gönül rahatlığı içinde gününü her türlü gürültü ve patırtıdan uzak, dinlenmek imkanı ve fırsatını bulacaklardır”
***

   Bu parkın batısında kalan bugünkü Forum AVM ve dere tarafı Hazım beyin kardeşi Nejat Ongan’dı. Suat Oyman, arazinin yarısını park, çocuk oyun alanı yaptı, eski belediye başkanlarından Asım Aykan ise, arazinin batı bölgesinin yarısına Forum alışveriş merkezini yaptırdı. Arazinin geri kalan kısmının ortasından da yol geçti. Bununla da yetinilmedi Orhan Gümrükçüoğlu döneminde arazi fuar alanı olarak plana işletildi. Gümrükçüoğlu diğer yandan Çimento fabrikasının en az yarısının yeşil alan olması gereken yaklaşık 95 dönümlük bölümünü de ticaret alanı yaptı. 
   Eski adı çocuk ve aile bahçesi olan, daha sonra 100. Yıl Parkı adını alan bu geniş arazi; merhum Suat Oyman beyin düşüncesi ve arazinin sahibi Hazım Ongan beyin de bir yerde memleketi Trabzon’a hediyesi olarak Trabzon Belediyesine kazandırılmıştır. Bu açık ve nettir.
   Trabzon’da bir bina onaranın veya isim yapanın adı, sanı bir yerlere veriliyor da, bu kentin çocuklarının, analarının, babalarının, gençlerinin koşup eğlendikleri, dinlendikleri bu mekana neden mekanı göstermelik bir bedelle belediye veren Hazım Ongan’ın veya ailenin soyadı neden o parka verilmez.

                                                                                    Hasan KURT

***************

Komagene uygarlığı

  Güneydoğu gazisi, Türkiye’nin sayılı turist rehberi Metin Yılmaz, bugünlerde Güneydoğu Anadolu turunda. Metin Yılmaz, bölge tarihi ile ilgili kısa değerlendirmesinde şöyle dedi; 
komagene.jpg‘Komagene uygarlığı ve krallığı bizim ülkemizde olmasa çok üzülürdüm, baba Mithrades Kalinikos'un ufkunu ve hedefini, oğul 1. Antiochus'un akıl ve bilgelik dolu politikalarını, 1. Antiochus'un oğlu 2. Mithrades'in annesi güzeller güzeli İsias, kizkardesleri Leodicia ve Antiches'e olan düşkünlüğünu nereden ele alırsan al çok büyük insanlar olduğu anlaşılıyor ve büyük insanlar da dar bir bölgede de olsa doğu ve batıdan iki büyük imparatorlugun arasında onlardan daha çok konuşulacak ve saygı duyulacak medeniyet kurması da şaşılacak bir durum değil! 
Saygıyla anıyorum.

**************

  Metin Kondel: Of belediye başkanlığının yapacağı en önemli iş; eski Çaykent otel ile ucube iş hanı arasındaki bütün binaları istimlak edip yıkmak. Of'un kuzey yönünü açıp Of'u tımarhane durumundan kurtarmaktır. İki banka haricinde o kısmın hiçbir ticari ağırlığı yok. Hazır polis karakolu taşındı, hemen yıkılsın ve yerine hiçbir şey yapılmasın. Çalek'teki konak bu alanın en batısına, Lişo'daki konak ortaya, tipik bir Zisino evi de en doğu bölüme yapıldı mı, aralarına tek katlı kafeler, restoranlar oturtuldu mu al sana yepyeni bir Of. O kadar bina yıkılır mı, yıkılır, devletin kasasında her zaman parası olur. 
Çarşıbaşı Camiinin Kâbe esintili mimarisi su kulesi gibi, değiştirilmeli dedim, değiştirildi.
   PTT önündeki kavşağı tam on yıl yazdım nihayet yapıldı.
Şimdi sıra Of'u bir tımarhane olmaktan kurtarıp daha medeni bir yer haline getirmekte.
Güven Saral: Tamam bütün binaları yıktık çok değişuk ve güzel Of meydana getirdik içerideki zihniyeti ne yapacağız abi.
Metin 
Kondel: Eğitimle, kültürle, sanatla, turizmle şehri dışarıya açarak, feodal yapıyı ve kof softalığı dönüştürerek daha medeni bir yer yapmayı planlayabiliriz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar