BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

ÇOCUK VE BESLENME ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRMALIYIZ?

Çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için anne ve babalar çocuklarına iyi örnek olmalıdırlar. Çocuklar anne ve babalarını rol model alırlar. Sizler televizyon bilgisayar ya da telefon karşısında yemek yiyorsanız çocuğunuzun masada oturup yemek yemesini bekleyemezsiniz. Günümüzde çocuklar genellikle çikolata,cips,hazır kek olan paketli ürünleri daha çok sevmektedir. Mümkün olduğunca anne ve babalar paketli ürünlerden kaçınarak paketlenmiş kek almak yerine evde çocuğuyla birlikte kek hazırlamayı tercih edebilir. Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması aile ortamı , ailedeki diğer bireylerin beslenme alışkanlığı ; sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanıp kazanmamasını etkiler. Çocuk yemek saatinin geldiğinin ve yemek yediğinin farkında olmalıdır. Sevmediği yemeği yemesi için zorlamak onda tam tersi bir tepkiye yol açar. Sevdirerek, ona güzel hikayeler anlatarak yedirmek tercih edilmelidir.

 SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN ÖNERİLER

- Çocuklar gördüklerini taklit eder. Anne ve babalar yemek seçmeyerek farklı tatları deneyerek onlara örnek olmalıdırlar.

- Çocuk yemek konusunda zorlanmamalıdır. Zorla yemek yedirme çocuk ve aile arasında iletişimin bozulmasına çocukta öfke nöbetlerine sebep olabilir.

-Oyun zamanı ve yemek zamanı birbirinden ayrılmamalıdır. Yemek yerken oyun oynamamaya özen gösterilmelidir.

- Ebeveynler olarak çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuğun yemek ihtiyacı birbirinden farklıdır.

- Çocuğun yemeğini kendisinin yemesi için imkan sağlanmalıdır.

- Yemek saatleri çocuğun iyi zaman geçirdiği tüm ailenin katıldığı, keyifli sohbet edilen ortam olmasına dikkat edilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.