BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar neden yalan söyler hiç düşündünüz mü?

Gelin birlikte sorularımıza cevap bulalım. Çocukların yalan söylemesinin altında yatan etmenlerden biri korkudur. Gelin birlikte çocukluğumuza inelim.

Hepimiz oyun oynarken evde annemizin bardağını ya da vazosunu kırmışızdır. Suçlayıcı bir dille sen kırdın dimi çabuk söyle diye kızarak sorması çocukta cezalandırılma korkusu çocuğu yalan söylemeye teşvik eder. Sevgili ebeveynler unutmayalım.

Pedagojide yalan yoktur. Yani çocuk yalanın ne olduğunu bilmez. Ebeveynler farkında olarak ya da olmayarak çocuğu yalana bizler sürükleriz. 3-4 yaşlarında bir çocuğun hayali oyun arkadaşı olabilir. Ablası veya abisi okula gidiyorsa çevresine ben de okula gidiyorum diyebilir. 

Ebeveynler olarak hemen suçlayıp yargılamamalıyız. Çünkü bu dönemde çocuk yalan ile gerçeği ayırt edebilecek yaşta değildirler. Çocuk ilkokul çağına geldiğinde hala yalan söylüyorsa burada bir alışkanlık durumu söz konusudur.

Örnek verecek olursak kitap okuması gerektiği halde anne ve babasına okudum demesi, öğretmeninin vermiş olduğu ev ödevini yapmayıp anne ve babasına yaptım demesi bize yalanın alışkanlık haline geldiğinin göstergesidir.

Çocukların yalan söylemesinin altında yatan bir diğer etmen taklit etme yani model almadır. Çocuklar anne ve babalarını rol model alırlar. Çocuğunuz eğer yalan söylüyorsa kendinizi bir gözden geçirmenizi öneririm.

Örneğin anne çocuğunun arkadaşlarıyla birlikte akşam çıkmasına izin verdi ama babasına arkadaşına ders çalışmaya gitti demesi ebeveyn tarafından yanlış  davranış sergilenip çocuğu yalan söylemeye sevk eder. Çünkü çocuklar ebeveynlerini rol model alırlar. Eğer çocuğunuz dışarı çıkıp birlikte oynamak istiyorsa ve siz çocuğunuzu reddedip dışarı çıkıp markete gidiyorsanız çocukta kendi önceliği olarak yalan söylemenin normal olduğunu düşünür.  Çocuğumuz Yalan Söylüyorsa Nasıl Yaklaşmalıyız?

Anne ve babalar lütfen mükemmelliyetçi olmayalım. Çocuğumuzu koşulsuzca sevdiğimizi ona her daim hissettirelim. Çocuğumuzu başka çocuklarla kıyaslamayalım.

Çocuklarınıza karşı ilgili olun. Çocuklarınızı ilgisiz bırakmayın. İlgi görmeyen çocukta yalan söyleme alışkanlıklarında artış görülür. Baskıcı ve otoriter ebeveyn tutumunuzdan vazgeçin. Çocuğunuza her daim güvendiğinizi hissettirin. Suçlayıcı yargılamalardan kaçının. Her şeye rağmen çocuğunuz yalan söylemeyi alışkanlık haline getirdiyse ve şikayetleriniz ileri boyutta ise çocuk psikiyatristlerinden yardım almanızı öneririm.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.