Çocuklar ve sakatlar hariç ücretli olmalı!

    Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz ulaşım hizmetine son vermeli. Belediye otobüslerini kullananların yarısından fazlası ücretsiz yolcudur. Geri kalan yarısı da öğrenci, Otobüslerde tam bilet alanların oranı yüzde 20-25 civarında. Bu durumda belediye otobüslerinin kar etmeleri bir yana zarar etmesi kaçınılmazdır. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, belediye otobüs ve dolmuş minibüs sistemini ve ücretlendirilmesini kesinlikle masaya yatırılmalıdır.
 cocuklar-ve-sakat.jpg  İlköğretim okulu öğrencileri, sakatlar dışında istisnasız her kişi belediye otobüslerini ücret ödeyerek kullanmalıdır. 
Öğrenci, belediye çalışanı, gazeteci, 65 yaş üzeri, güvenlik görevlileri vs. otobüs hizmetinden belirli bir ücret ödeyerek yararlanmalıdır. Bu kesime verilmekte olan pasonun bir bedeli olmalıdır. Mesela; paso bedeli, aylık 20 ila 30 lira arası gibi sembolik bir bedel olmalı. Aylık kart, yıllık olması halinde mesela kartın bedeli yıllık 100 lira olmalı. 
Ortahisar ilçesindeki dolmuş minibüslerin sayısı yarı yarıya azaltılmalıdır. İki minibüs yerine 24 kişilik toplu taşıma araçlarına geçilmelidir. 24 kişilik bu araçlar, ilçe merkezinde duraklarda beklemeden yolcu almalı. Duraklarda araçlar değil yolcular beklemelidir. Minibüslerin güzergahları yeniden belirlenmeli. Kalkış noktalarından araç dolduğunda değil, 15’er veya 20’şer dakika aralıklarla kalkmalıdır. 

Akçaabatlıların ilginç tepkisi!

akcaabatlilar.jpgAkçaabat Darıca mevkiinde Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Yomra Kaşüstü Hastanesi yakınlarında 5 yıldızlı otel olarak inşa edilen Kuran Kursu binasına taşınmasına Akçaabatlılar tepki göstermiş.
   İlçede yüzlerce kişinin çalıştığı Tekel’in ve diğer kamu kurumlarının kapatılmasına, deniz dolgusu ile yapılacak olan sahil yoluna tepki göstermeyen Akçaabatlıların, din görevlilerin kurs gördüğü merkezin kapatılmasına tepki göstermeleri kafa karıştırdı.
Darıca’daki merkezdeki 10 civarındaki kurs hocalarının lojman ihtiyacının karşılanmaması ve merkeze öğrenci bulunamamasının gerekçe gösteriler kapatılmasına tepki gösteren Akçaabat Kent Konseyi ve bazı sivili toplum örgütleri, ‘Akçaabat halkı Cumhurbaşkanına yüzde 65 destek verdi, Yomra’da ise Sayın Cumhurbaşkanımız belediye seçimlerini kaybetti. Diyanet İşleri Başkanı böyle bir karara imza atarsa, biz de bunu Cumhurbaşkanını destekleyen ilçenin cezalandırılması olarak anlarız’ dediler.
Bu arada Darıca’da kapatılan ve 5.5 dönümlük arazi üzerinde hizmet veren Dini Yüksek İhtisas Merkezi ve kuran kursunun yerine ilçenin ihtiyacı olan Fen Lisesi açılması isteniyor. 

Atakan Aksoy konuşacak!

atakan-003.jpgİYİ Parti Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı adayı Prof.Dr. Atakan Aksoy, seçimler sonrası inzivaya çekilmiş ve değerlendirme yapmamıştı. Prof.Dr. Atakan Aksoy, bu hafta bir basın toplantısı düzenleyerek, değerlendirme yapacak ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Murat Zorluoğlu’nun projelerinden yararlanmak istemesi halinde destek vereceğini söyledi.

Doktorsuz  hastane!

  Trabzon’da Sağlık Bakanlığına bağlı bazı hastanelerle KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ndeki sorunlar bitmek bilmiyor. Trabzon’daki bazı hastanelerde doktor sıkıntısı çekildiği, bu hastanelerin ilk sırasında ise Numune Hastanesinin geldiği bildirildi. Numune Hastanesi’nde bazı branşlarda doktor bulunmadığı bazı branşlarda ise az sayıda doktor olduğu öğrenildi. 
Bu arada Gürcistan’dan Trabzon’a tedavi ve muayene için gelen hastaların, Farabi Hastanesi ve devlet hastanelerinin yüksek muayene ücreti talep etmelerinden ötürü özel hastanelere gittikleri öğrenildi. Özel hastanelerde 100 liraya muayene olan yabancı uyruklu hastalar KTÜ Farabi Hastanesinde 300 liraya muayene oldukları, ameliyatlarda ücretin bire üç fazla olduğu belirtildi. Farabi Hastanesi yönetimi, yabancı uyruklu hastalardan yasa gereği üz kat ücret alındığını söylüyorlar.
   Öte yandan Trabzon il Sağlık Müdürlüğü bünyesinde onlarca pratisyen hekim ve hemşirenin masa başında görev yaptığı bildirildi. Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev alan pratisyen hekim ve hemşirelerin yüksek ücret aldığını ve masa başında oturduklarını ileri süren bir sağlık müdürlüğü personeli, ‘Birkaç istisna dışında doktorun, hemşirenin sağlık müdürlüğünde ne işi var. Sağlık teşkilatı, AKP iktidarı döneminde çökmüştür’ dedi.

  İYİ Parti’de kılıçlar çekildi!

İYİ Parti Genel Merkezi’nde içten içe çekişme yaşanıyor. İYİ Parti’de hedefteki isimlerin başında teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Koray Aydın ile diğer genel başkan yardımcısı Musavvat Dervişoğlu geliyor. Partide bir grup bu ikilinin Meral Akşener’i devre dışı bırakmaya çalıştığını ileri sürerken bir diğer grup ise yerel seçimlerde gösterilen adayları bu ikilinin gösterdiğini ve partinin istenilen sayıda belediye başkanlığı kazanmamasının sorumlusu olduklarını ileri sürüyorlar.  İYİ Parti kurucular kurulunun bir üyesi ise, iddiaların partiyi bölme ve dağıtma girişimi olduğunu ileri sürdü. Kurucular kurulu üyesi, İYİ Parti’nin sağlam temeller üzerine kurulduğunu belirterek, ‘İYİ Parti önümüzdeki süreçte daha da güçlenecektir’ dedi.

Revi de yolcu imiş!

revi-de.jpgAKP Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, yapılacak kongrede aday olmayacak ve yerine partinin ikinci ismi Hasan Dilekoğlu’nun geleceği söyleniyor. Haydar Revi’nin aday olması halinde bile parti üst yönetimi tarafından tercih edilmeyeceğini söyleyen etkili bir il yöneticisi, ‘Haydar bey görevini layıkıyla yerine getirdi. Partinin her kesimine eşit mesafede durdu. Kongrede dinlendirilecek’ dedi. 
Revi’nin yerine il başkanlığına gelecek isimlerin ilk sırasında yer alan Hasan Dilekoğlu’na teşkilatın bir bölümünün karşı olduğunu söyleyen isim, ‘Hasan bey favori görünüyor, ancak son anda değişebilir’ yorumunu yaptı.

 CHP’ye genç  bir isim aranıyor!

Yerel seçimin Trabzon’da en başarısız partisi olan CHP’de tüm teşkilatlarının yeniden dizayn edileceği söyleniyor. CHP genel merkezinden gelen haberlere bakılırsa, il başkanı Güzide Uzun’un yerine genç dinamik bir isim aranıyormuş. CHP Trabzon il örgütünün yıllardır aynı isimler etrafından döndüğünü söyleyen parti üst yöneticisi, ‘Birkaç deneyimli isim dışında partinin ilçe ve il yönetimlerinin tamamı genç isimlerden oluşturulacak’ dedi.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar